Panama kanal ja -ahvid

Teade merelt, 22.03.16 20:42

Purjetamine Panama suunas läheb kenasti. Nelja päevaga oleme katnud üle poole kagu teekonna 1070 miilist.

Teade merelt, 25.03.16 22:54

Ankrus Porvenir-is, San Bla, Panama. Tuul vaikis ja kanali suudmesse marinasse oleks jõudnud alles öösel. Nüüd möllime ennast siin sisse.

Teade merelt, 28.03.16 00:08

Ankrus Isla Linton-i varjus. See on ahvide saar. Passaate ja ookeaniummikat nagu poleks enam olemaski. Ümberringi on igasugu karvaseid ja sulelisi.

Panamas kohal

Jõudsime tegelikult Panamasse juba üle nädala tagasi. Aga et kõik algusest peale ilusti ära rääkida, siis peame alustama sellest kuidas 23, märtsil hommikukohvi ajal nii umbes kell üheksa prantsatas spinnakerpoom vastu reelingut pooleks ja kostis autopiloodi alarm. Muidugi, paat oli ennast taganttuulest pooltuulde  pööranud. Vaid mõni hetk tagasi oli kõik Dandy ja plotter näitas lainelt alla surfates üle 14 sõlme.

RIMG3575

Seda oli ilmselt liiga palju. Avasin ruttu ahtrikajuti luugi ja pilt mida nägin ei olnud rõõmustav. Piloodi ajamit roolipalleriga ühendav 10mm roostevabast õlg oli 4/5 osas katki ja ülejäänud osas kõveraks väändunud. Õnneks puudutasid vigastused ainult rooli ühendust autopiloodiga. Roolirattale minevad trossid ja nende õlad olid endiselt paigas ja terved. Ühendasin piloodi ajami kiirelt rooli küljest lahti ning palusin Ruu rooli. Ise asusin vööritekil mäsu koristama — sisemine eespuri alla võtta ja spinnakerpoomi jäänused kokku korjata. Tuul oli endiselt kõva ja kiirus ei langenud ka ainult ühe väljapoomitud eespurjega alla viie-kuue sõlme. Kes küll mind õpetaks ettevaatlikumalt purjetama? Proovisin veel korraks meie vana, roolirattaga ühendatud varupilooti, aga see ei saanud kõrge ahtrilainega paati kursil hoitud.

Loomulikult ei käi jamad ühekaupa. Õnneks on enamus neist pisikesed. Nagu näiteks: ilma mingi põhjuseta tuli ühendusest lahti üks kevadel paigaldatud reelingutrossidest,

IMGP0879

lagunema hakkas meie eelmiselt Trollilt päritud Eesti lipp

IMGP0878

ja veidi tõsisemas noodis — katki läks generaatorit propelleriga ühendav messingmuhv. (Pane tähele ka päikesepaneeli asendit — oleme troopikas ja päike kõrvetab otse seniidist.)

RIMG3577

Propigeneraator on öisel purjetamisel meie ainus energiaallikas ja kui me külmadest jookidest ei taha loobuda, siis hädavajalik. Asendasin muhvi kiiremas korras klaasriide ja epoksiidvaiguga.

RIMG3598

Vahel käis meil ka külalisi nagu see vähem kui miili kauguselt möödunud Norra tanker

RIMG3606

või see öösel meie küüti hääletanud lind.

RIMG3618

Lendkalu sai igal hommikul tekilt minema loobitud.

RIMG3610

RIMG3648

Nüüd oli käes tõelisus mida olin reisi jooksul mõned korrad eriti kurja košmaarina unes näinud — piloodid ei toimi ja üks meist peab kogu aeg roolis olema. Taganttuules sõites ei ole jahi roolimine kahe sõrme tegevus. Iga ahtrist saabuv lainemürakas üritab paati kas vasakule või paremale kursilt ära keerata ja kui jääd hiljaks piisava jõuga vastupöördeks, siis leiad jahi hetke pärast 50-60 kraadi võrra kursilt kõrvale pöördununa. Niisiis käima läks uus rutiin: päeval roolime Ruuga kumbki ühe tunni ja siis anname rooli üle, öösel üritame 2-3 tundi järjest roolis olla, et teine meist korralikult magada saaks. Üllataval kombel see rutiin töötas ja üleväsimust ei tekkinud. Põhimõtteliselt suudaks nii nädalaid eksisteerida. Loomulikult jäid ära toredad ühised söögivalmistamised ja mõnusad koos einestamised. Kõige rohkem oli kahju meie rituaalsest õhtusöögijärgsest kinoseansist.

Tuul andis peatselt järgi ja liigse kiiruse asemel hakkas muret tekitama mõttettu loksumine. Roolimine võttis enam vähem sama palju energiat sõltumata sellest kas läksime pärilainet kuue või kahe sõlmega.

RIMG3627

Õnneks sai meie 35 aastat vana varupiloot nüüd rooli keeramisega hakkama ja andis meile ühe vaba õhtu ning öö. Nagu nõiaväel ilmus lauale lasanje.

RIMG3613

25. märtsi hommikul oli selge, et me selle tuulega järgmise päeva õhtuks kanali suudmes asuvasse Shelter Bay Marinasse ei jõua ja käiku läks plaan 2. Muutsime kurssi 90 kraadi ja põrutasime San Blas saarestiku pealinna Porvenir-i suunas. See on üks sadamatest kus on võimalik ennast Panamasse sisse möllida ja kuuldavasti tunduvalt väiksema bürokraatiaga kui kanali suudmes Colon-is. Olime endile Shelter Bay-s koha broneerinud, aga kuna tegime vahepeal nii head sõitu, siis oli meil bronnini kolm päeva varuks ja pidevalt käsitsi roolides tundus see vahemaa päevahüpetega teha väga meeldiv alternatiiv. Pealegi on San Blas saarestik tuntud kui Panama pärl — üks kauneimaid kruiisimispiirkondi Kariibi meres.

San Blas paistab läbi siinkandis kuival perioodil nii tavalise hägu.

IMGP0886

Porvenir on praktiliselt olematu koht. Pisike saar hotelli, lennuvälja ja ametnike majakestega. Kui siin ei oleks tolli ja immigratsiooni, siis ei tuleks selle saare alla ankrusse eriti keegi.

IMGP0903

Panime ennast paika ühe väga mahajäetud olemisega Norra paadi kõrvale.

IMGP0907

Siiski on siinsamas lähedal veel paar saart mis on tihedalt kaetud Kuna indiaanlaste onnidega. Elu ja saginat on kõvasti.

IMGP0893

Meie juurde ja meist mööda sõidab mitmesuguseid kohalike indiaanlaste meresõidukeid.

IMGP0919

RIMG3655

 

RIMG3706

RIMG3711

Üle hulga aja kohtasime jälle ka üht vennasrahvaste laeva: siin on Leedukad oma uhke puidust kuunariga.

IMGP0924

Nagu mujalgi Kariibi mere kallastel on ka siin näha mitmeid mere poolt kaldale uhutud purjekavrakke.

RIMG3674

IMGP0941

Siin on kohalik vigurivänt meiega äri tegemas. Küll lubas uue spinnakerboomi meie katkenu asemele tuua või siis jälle puu ja juurvilju või mida tahes muud muretseda. Põhiline, et raha oli ette vaja saada. Andsime talle dollari sooda ostmiseks ja mõned lisaks “puuviljade” eest ning rohkem me teda ei näinud.

RIMG3724

Käisin veel korra veeliini kadakase pannilabidaga üle

RIMG3737

ning Ruu tegi loojanguaegse ujumistiiru.

IMGP0950

Purunemistest rääkides, gaasiballooni vahetamise käigus sain lahti surveregulaatori vindi viimastest jäänustest. Söögivalmistamine toimub kuni paranduslahenduse või uue Camping Gas-i regulaatori (Prantsuse värk) leidmiseni matkapriimusel.

RIMG3689

Saabumisõhtul õeldi mu sissemöllimissoovile vastuseks Manjana. Siin siis kapteni teine katse meie kohalolekut legaliseerida.

RIMG3681

Veidi üle viiesaja dollari vaesemana lehvib saalingus kollase asemel Panama lipp. Siinne bürokraatia ei ole odav. Ja kanali läbimise kuludele ei ole veel eriti mõtlemagi saanud hakata.

RIMG3743

Järgmiseks õhtuks jõudsime ankrusse pisikeste kaljusaartega ümbritsetud Isla Lintoni alla.

IMGP0960

IMGP0976

Isla Lintoni-il elavad ainul ahvid. Neid polnud näha, küll aga oli neid kuulda.

IMGP0981

Üksildasena end siin ei tunne. Mõnesaja meetri kaugusel on üks selle kandi tuntumaid paadihoiukohti: Panamarina.

IMGP0978

Päike loojus nagu ikka naabri paadi taha

RIMG3780

ja õhtusöök (pytti-panna) valmis taas gaasipriimusel.

RIMG3784

Edasi läks teekond kanali suuet kaitsvate muulide suunas. Vupsti muulide vahelt sisse. Selleks peab luba küsima. Vastuseks meie ühendusevõtule käskis Christobal Signal Station meil purjed ära koristada ja kiirust juurde panna – iga mõne minuti järel väljus või sisenes muulide vahelt mõni laevamürakas. Purjekad tunduvad siin kohatuna.

RIMG3804

Üle hulga aja on taas päris kena tunne kai küljes olla.

RIMG3827

Temperatuur kõigub 30 ümber ja loodus on tõeliselt troopiline.

IMGP0997

RIMG3816

Shelter Bay Marina on päris suur ja kohti leidub nii super- kui ka tavalistele jahtidele.

RIMG3820

See on marina madalam väikeste paatide kai.

RIMG3823

Õhtul tuli vaim peale ning nüüd on regulaator taas gaasisüsteemiga ühendatud. Akusirr, varuks olnud gaasilohv, paar roostevaba klambrit ja veidi isevulkaniseeruvat teippi kulusid marjaks ära. Seni peab.

RIMG3834

Panamat avastamas

Homme saab meil täis nädal Shelter Bay Marina-s. Oleme koristanud ja pesnud paati, tegelenud parandustöödega ja pisut puhanud. Sadamast väljas käisime vaid korra — marina bussiga Colon-i lähedal 4-Alto kaubanduskeskuses  toitu ja paadividinaid ostmas.

Grilli asemel on seekord sünniäevapannkoogid.

RIMG3859

Ja siin on argipäev laevas. Alustasin varupiloodi paigaldusega. Pildi all paremas nurgas olev vana piloodi ajam saab asendatud Ameerikast tellitud uue ajamiga. 

RIMG3861

Eile tegime esimese väikese avastusretke sadama lähistele. Shelter Bay Marina on tehtud endisesse Ameerika sõjaväebaasi ja kogu ümbrus on täis mahajäetud sõjaväeehitisi.

IMGP1004

Pilt tuleb kuidagi tuttav ette. Suur erinevus Eestiga võrreldes on muidugi troopilise looduse võimsus — muutused mis Eestis toimuks kümne aastaga toimuvad siin aastaga.

IMGP1016

IMGP1008

IMGP1012

Betoontrepp eikuhugi.

RIMG3877

Metsas elavad ahvid.

IMGP1021

Uus palmileht on alul terav nagu antenn.

IMGP1031

Mõnes majas on sees ka Panama sõjavägi.

IMGP1011

Ruu ja mahajäetud lennuväli.

IMGP1033

Paar linnupilti ka. See rästalaadne on kalakaatri outriggeri otsas.

RIMG3904

Kuni tuult ei ole on ka siin võimalik istuda.

RIMG3908

Köögi mageveepump ei viitsi enam eriti vett anda ja läks hooldusse.

RIMG3912

Õnneks on varuosad seekord kapist võtta.

IMGP1050

Ruu tegi öösel peegelsileda veega marinast pildi.

RIMG3913

Täna tulid ahtrikajutist välja jalgrattad, et kimatada 9 km kaugusel, Chagres-e jõe suudmes, asuvat Fort San Lorenzot vaatama.

RIMG3924

Väntasime vaikselt mööda troopilises metsas looklevat asfalti ja imetlesime vaateid.

IMGP1059

Metall ikka puidu vastu ei saa.

IMGP1060

Fort San Lorenzo ehitati kunagi kaitsmaks inglise piraatide eest hispaanlaste Chagres-i jõge mööda saabuvaid kullakoormaid.

IMGP1071

IMGP1066

RIMG3955

IMGP1075

IMGP1079

IMGP1082

IMGP1087

Fordist on hea vaade Chagres-i jõe suudmele.

IMGP1094

Veidi kohalikku loodust.

IMGP1129

IMGP1090

IMGP1063

IMGP1101

IMGP1110

RIMG4002

Vaade Fort San Lorenzo-le Chagres-i kaldalt.

RIMG4004

Väike plaaž mõned kilomeetrid tagasi kanali suunas.

RIMG4010

RIMG4013

Plaažil õlut nautimas.

RIMG4015

Ruu ja puu.

IMGP1122

See oja suubus merre kohe plaaži kõrval.

IMGP1128

Kanalisse!

Eesti aja järgi täna 21.00 algab meie teekond läbi Panama kanali. Tegelikult jõuame me esimestesse (Gatuni) lüüsidesse alles 5-6 tundi hiljem. Kui sedagi, sest nagu me aru oleme saanud on siin hilinemised tavalised. Kanalist läbi saamine võtab 2 päeva, sest esimesel päeval jõuab valges hädavaevalt Gatuni järvele kus tuleb poi küljes ööbida ja järgmisel päeval jätkub teekond üle Gatuni järve ning läbi Gaillard Cut-i Pedro Miguel-i ja Miraflores-e lüüsideni. Teise päeva õhtuks peaksime olema juba ankrus Vaikses ookeanis.

Seni oleme tegelenud viimaste ettevalmistustega. Parandsime ära oma spinnakeripoomi.

RIMG4021

RIMG4025

IMGP1191

RIMG4033

RIMG4036

RIMG4038

Saime kätte kokku keevitatud ja tugevdatud autopiloodi õla.

IMGP1213

Ning panime selle paika.

IMGP1217

RIMG4048

Ameerikast saabus uus varupiloodi ajam ja juhtpult.

IMGP1219

Idee oli saada kaks sõltumatut autpilooti nii, et kui ühega midagi juhtub, siis piisab ühe lüliti vajutamisest, et teine tööle hakkaks. Õnneks olid meil ülejäänud vajalikud osad varuosadena juba olemas.

Paigaldustöö algas kambüüsi tagaseina modifitseerimisega.

RIMG4049

See oli tolmune töö.

RIMG4052

Kasutusse läksid vana piloodi ajami kett ja hammasrattad.

RIMG4056

Küll aga oli ketti vaja lühendada.

RIMG4060

Selle tööga saab igaüks kel kunagi mootorratas on olnud ilma stressita hakkama.

RIMG4061

Siin siis meie Arnold II kogu oma iluduses.

IMGP1220

Ja ta töötab.

RIMG4078

Kambüüsi tagasein on taas paigas.

RIMG4071

Akusirr ja mees saavad nüüd väheke puhkust.

RIMG4065

Päris kogu aeg me paadi korrastamisega ei tegelenud. Shelter Bay ümbrus on avastamist väärt. Ühel päeval külastasime lähedast plaaži.

RIMG4080

Ruu ja “hai”.

RIMG4091

Suure süvisega laevad on ankrus väljaspool muule.

RIMG4092

Järjekordne koralliliivaga palmirand. Kookospalmidega loomulikult!

RIMG4093

Pähklipüük käepäraste vahenditega.

RIMG4154

Töötab!

RIMG4161

Ujumine on alati hea.

RIMG4103

RIMG4115

See lind seal puu otsas on iibis.

RIMG4117

Ja need on mingid kohalikud kullid.

RIMG4136

Imelikke ja tundmatuid taimi kohtab igal sammul.

RIMG4170

Puhkehetk puu varjus.

RIMG4176

Suur kööginuga lahendas pähklit kenasti.

RIMG4186

Käisin veel korra mastis, et väsinud tekitule pirn välja vahetada. Mastis käimine on juba nagu sahtlist lusika võtmine — paar liigutust millele eriti ei mõtlegi ja ongi valmis.

IMGP1233

RIMG4195

Panime veel besaanile paiga.

IMGP1234

Ühel pärastlõunal tutvusime sadama bussiga linnas käies imetoreda Kaliforniast pärit purjetaja Kathi-ga kes koos abikaasa Don-iga purjetab 1961 aastal valminud 35 jalase Robb-iga. Robb 35 on fantatiline puust purjekas mis sisaldab suurel hulgal põnevaid konstruktsioonilahendusi. See purjekas on neil olnud viimased 32 aastat.

RIMG4197

RIMG4200

Kuna info on, et Vaiksel ookeanil on süüa vähe ja see on kallis, siis ostsime kolm suurt kärutäit sööki ja jooki. Õnnekombel on meil mahukas paat nii, et see kõik kadus mõne hetkega nagu hundi kurku.

RIMG4204

Siinsamas sadama lähedal on mitu huvitavat jalutusrada. Enamus neid läheb mööda kunagisi militaarrajatisi, aga see eriti ei sega, loodus on nii võimas.

IMGP1239

Teel vedelevad mõned puulehed.

IMGP1241

Üsna suured sellised.

RIMG4214

Siplgarajad on nagu väiksemad külavaheteed Eestis.

IMGP1245

IMGP1246

IMGP1261

Kinnikasvanud militaarmaastik.

IMGP1247

RIMG4223

Rada viib mingi lahesopini.

IMGP1249

IMGP1250

RIMG4233

Teade merelt, 14.04.16 04:26

Ankrus Gatuni järvel. Homme edasi Vaikse suunas.

Teade merelt, 15.04.16 04:12

Ankrus Vaikses ookeanis, Playita ankrukohas. Kanali läbimine oli vahejuhtumiteta, aga tüütu

Läbi Panama kanali

Ja oligi käes oodatud ja kardetud kolmapäev mil pidime alustama oma teekonda läbi Panama kanali. Teades kui aeglased ja ebakompetentsed on siinsed tööinimesed ning kui vähe on nad huvitatud oma töö korralikust tegemisest oli meie stressitase üsna kõrge. Positiivse momendina tuleb märkida, et üsna viimasel hetkel õnnestus meil leida kolm äärmiselt toredat otsameest või oleks korrektsem öelda otsapersooni. Nimelt peab igal paadil, mis läbi kanali tahab minna, olema lisaks kaptenile (kes on muidugi roolis) olema veel neli inimest kes tegelevad kanali servadesse minevate otste pealetõmbamise või järeleandmisega. Kuna meie olime Ruuga vaid kahekesi, siis pidime leidma oma meeskonda veel kolm lisaliiget. Loomulikult oleksime saanud need mehed ka oma agendilt, aga mõte maksta 100-120 dollarit per nägu kolmele kujule kes tulevad meile sööma ja jooma ainult selle raha teenimiseks oli pehmelt öeldes pisut vastumeelne. Nii panimegi kuulutuse sadama teadetetahvlile üles ja ootasime kannatlikult. Kaks päeva enne meie kanalisse minekut tulidki meie juurde kaks Argentiina päritolu piigat kes tegelikult otsisid hoopis võimalust Vaiksele ookeanile purjetada ja pakkusid ennast kanalikogemuse saamiseks otsameesteks. Loomulikult olime kohe nõus, vaatamata sellele, et kumbki neist peale hispaania keele eriti midagi ei rääkinud. Üritasime neile selgeks teha, et kui nad veel mõne sõbra leiavad kes tahaks kaasa tulla oleks väga kena. Peatselt nägimegi neid kõrvalkail ühe rastapatsidega poisiga rääkimas ja mõne hetke pärast selgus, et Itaaliast pärit Matteo otsib samuti paati millega edasi Vaiksele ookeanile saaks. Ta oli rõõmuga nõus meile köiemeheks tulema. Kuna tal kuskil elada ei olnud, siis lubasime tal kohe meie ahtrikajutisse sisse kolida. Õhtul enne ärasõitu tuli veel üks kainaaber küsima kas ta Austraalia sõber saaks ka meiega kaasa sõita. Vastasime, et köiemehed ja naised on meil olemas, aga võime selle tüdruku kaasa võtta küll kui ta on nõus kokpitis magama.

Kolmapäeval kell üks panimegi Shelter Bay-st punuma. Siin on Ana (Argentina) ja Alison (Austraalia) sadamast väljasõidul.

RIMG4253

Pidime advisor-i pardale võtmiseks üle lahe Colon-i kõrval asuvasse Flats-i ankrualale motoriseerima. Siin uurib Dulce (Argentina) kanalisuuet.

RIMG4267

Ruu ja Alison õpivad sõlme millega jäme kõis peenega ühendada.

IMGP1263

Meie “ametlikud” kõiepersoonid Ana, Matteo ja Dulce.

IMGP1264

Siin ta siis ongi — meie esimese päeva advisor Roy. Hämmastaval kombel juhatas ta läbi kanali ka Teakita rahva.

RIMG4301

Uustulnukatel on põnev ja lõbus.

RIMG4304

RIMG4254

RIMG4343

Õhtuhämaruses saime kaubalaeva sabas läbi Gatun-i lüüside. Neid on kolm kambrit ja ülesmäge lüüsimisel pannakse väiksemad alused alati suure sappa.

IMGP1269

Kuna poid olid põhjasüvendustöödeks välja võetud jäime ööseks Gatun-i kõrvale ankrusse. Üks purjekas oli siin paar päeva tagasi oma ankru kaotanud. Ju on siin põhi risune. Meie põhiankruga riskida ei tahtnud ja lasksime sisse varujuraka. Siin pildil siis juba õnnelikult ankrus.

RIMG4435

Hommik Gatun-i ankrukohas.

IMGP1272

IMGP1275

Pidevalt sõitis mööda igat tõugu laevu.

RIMG4443

Saabub meie teise päeva nõuandja Ivan.

RIMG4459

Ankur üles ja teele üle Gatun-i järve.

RIMG4460

IMGP1285

Vahel roolis Ruu ja siis jälle mina.

IMGP1296

IMGP1293

IMGP1299

Meie advisoritel oli meie noore hispaaniakeelse meeskonnaga väga lõbus.

IMGP1283

Gatun on Chagres-i jõe paisutamisel tekkinud hiiglaslik paisjärv. Siin on näha jäänused üleujutatud metsast.

IMGP1291

IMGP1306

Puksiirid ujutasid meist mööda tohutu kraana.

RIMG4467

RIMG4480

Järve teises otsas ootas meid ühe kambriga Pedro Miguel-i lüüs.

RIMG4472

Kiiret pole ja kõik on rõõmsad.

IMGP1320

IMGP1325

Seekord on kaubalaev meie taga. Laiust pidi oli see kaubik “panamax” — enam laiem vanadesse lüüsidesse ei mahuks.

IMGP1321

Kuna meil oli köiemehi küll ja küll, siis oli Ruul aega lüüsimise ajal lõunasööki valmistada.

IMGP1327

Hea kõhutäis ja kuum päike murrab maha ka kõige erksamad.

RIMG4495

RIMG4498

Eelmisel päeval läbisime Gatuni lüüsi parves nende kahe purjekaga — katamaraan keskel ja üks ühekereline kummalgi pool.

RIMG4500

Täna oli millegipärast sellele paadile antud käsk kiirustada ja rohkem me teda enne La Playita ankrukohta ei näinud.

RIMG4503

IMGP1315

RIMG4518

Puksiir hoiab kaubikut kitsas Gaillard Cut-is õigel rajal.

RIMG4530

Bridge of Americas.

RIMG4576

Siseneme Miraflores-e lüüsi. Siin on kaks kambrit, teine neist hästi sügav, et Vaikse ookeani viiemeetrise tõusu-mõõnaga hakkama saada. Näha on üks kanali töötajatest kes meile raudmunaga peenikese nööri viskas mille otsa meie oma kaiotsa sidusime.

RIMG4583

Täna oleme parves kahekesi katamaraaniga.

RIMG4593

RIMG4596

RIMG4597

RIMG4601

RIMG4609

RIMG4610

RIMG4628

Viimane lüüs seljataga sõidame Balboa silla alt läbi. Kohe pärast silda, enne Balboa jahtklubi lahkub meie nõuandja ja meil jääb üle veel kutsuda välja Balboa jahtklubi paat kuhu laadime oma laenatud kaiotsad ning vendrid ja millega saadame kaldale ka oma lisameeskonna. Ankrusse La Playita-s jõuame alles pimedas. See on mäletamist mööda meie kolmas pimeduses ankrusse heitmine.

RIMG4644

Järgmisel hommikul panime julla vette ja sõitsime La Playita marinasse.

RIMG4656

RIMG4654

RIMG4649

Plaan oli käia linnas liha ja värsket kraami ostmas. Uurisime ka kütusevarude täiendamise võimalust, aga siin tuli jälle “panama” vastu — esialgu selgus, et millegipärast täna ei saa, tulge homme ja siis jõudis neile pärale, et homme on laupäev, seega tulge esmaspäeval. Me ei ole veel otsustanud kas me nii kaua tahame siin oodata, sest ametlikult peaks me Panamast juba reedel kadunud olema. Igatahes tegime toidushoppingu ära ja kuna tuult eriti ei olnud, siis otsustasime vähemalt ühe öö veel siin olla ja läksime promenaadile jalutama.

RIMG4680

RIMG4688

See värvikirev ehitis on Balboa Biomuseum. Mis see ka iganes tähendab.

RIMG4704

Kassid on siin palavusest uimased.

IMGP1382

Keel väljas konditsioneer.

RIMG4721

Pagoodi püstitasid eelmisel aastal Korealased, Panamaga sõpruse märgiks.

RIMG4729

RIMG4732

Väike lõik rannapromenaadist mis algab marina juurest ja kestab vähemalt Balboani. Kaugemale meil polnud mahti kõndida.

IMGP1367

Panama City — kas maksuparadiisi-, kanali- või narkoraha? Või kõik kolm koos? Igatahes väitis üks ise plotskit keerata armastav kainaaber, et “rohtu” müüdi Colonis igal tänavanurgal, aga tubakat hirmkalli hinnaga ainult ühes tubakapoes.

IMGP1377

Reid on täis igasugu ujuvvahendeid.

IMGP1381

See on õhtuvalguses Balboa jahtklubi.

IMGP1394

Päike loojus Balboa silla taha.

IMGP1403