Uus-Meremaa paadi ja autoga

Teade merelt, 04.11.16 06:30

Ankrus Matauwhi lahes Uus Meremaa esimese pealinna Russelli lähedal. Koht pole parim, sest värske läänetuul puhub otse sisse, aga paik on huvitav.

Teekond Uus-Meremaale ja esimesed muljed.

Ilmaennustus lubas lähipäevadeks kena idatuult ja kärsitus oli hinges. Kuigi leidsime Nuku’alofa lähedalt omale ühe Tonga toredamatest ankrukohtadest (Atata laguun) kus oleks võinud veel ja veel elada, oli orkaanihooaeg lähenemas ja aeg Uus-Meremaa poole teele asuda käes.

Viimane päikseloojang Atata-l.

imgp3925

Lahkusime Nuku’alofa-st 15. oktoobri keskpäeval vaikse edelatuulega mootorpurjetades. Mõte oli õhtuks veel kuhugi Tonga serva ankrusse jääda, et siis järgmise päeva hommikul lõunasse teele asuda. Me ei olnud veel paari tundigi teel olnud, kui märkasin instrumendipaneelil hoiatustuld põlemas – madal õlirõhk. Mootor kohe seisma ning õli kontrollima: tase normaalne ja leket pole. Milles on viga? Kas tõesti õlipump, mis põhimõtteliselt peaks kestma kauem kui mootor ise? Otsustasime, et tagasi Tongale me ei keera ja tegeleme probleemiga Uus-Meremaale jõudes. Seal ju kõik vajalik olemas. Nii mööduski esimene sõidupäev saarestikus loovides ja nõrgukese tuulega sobivaid läbipääse otsides. Õhtul olimegi saartest ohutus kauguses. Isegi tuule täielikul hääbumisel ei oleks hoovus meid enam madalikule triivinud. Seega saime suhteliselt rahuliku südamega avaookeanirežiimile lülituda – sõidutuled ning AIS-alarm tööle ning ise magama.

Hommikuks oligi kohal lubatud värske idatuul mis puhus meid mitu päeva kenasti lõuna poole. Viiendal päeval aga tuul nõrgenes ja keeras vastu. Olime umbes poolel teel Whangareisse, aga nüüd, loovides ja tuule arvatavatele suunamuutustele mängides, algas meie selle etapi aeglane osa. Tuul vaikis aeg-ajalt sedavõrd, et võisime autopiloodi välja lülitada ja triivi jääda. Üldiselt üritasime siiski kasvõi sõlmese kiirusega kuhugi lõuna või lääne poole saada.

Vaikse ilmaga on hea laevatöid teha ja nagu ikka, neid koguneb. Magesti vesi hakkas pisut soolakaks muutuma. Kuigi otsest veeprobleemi meil ei olnud, sest paak oli endiselt peaaegu täis, võtsin riista lahti ja vahetasin ära membraani tihendid ja korraks see aitas, aga mõne päeva pärast oli vesi taas soolakas. Võtsin magestit veel mitu korda lahti ja vahetasin erinevaid tihendeid, aga lõpuks osutus ikkagi vigaseks membraan ise. See oli ootamatu ja ebameeldivalt kallis lahendus, meie magesti oli membraanivahetuseks veel liiga uus ja olime enda arvates selle eest igati hoolitsenud. Õnneks oli meil varumembraan kaasas ja sellega töötas magesti laitmatult kuni Opuani, kus me membraani taas konserveerisime nagu pikemaks kasutuspausiks kohane.

rimg3547

Meie üheksa aastat tagasi Inglismaalt ostetud kokpitipadjad on viledaks kulunud ja Ruu teeb mida suudab, et neid vähemalt Uus-Meremaani kasutuskorras hoida.

rimg3556

Nii käib ookeanipurjetamine vaikse tuulega.

rimg3562

Aeg ajalt külastas meid mõni tigedama olemisega pilv. Üldiselt need meie madalate mastidega alapurjestatud Trollile ohtlikud ei ole.

rimg3553

Kambüüsis valmis järjekordne leivapäts.

rimg3585

Kui tuul meie retke 13. päeval lõunasse ja lõpuks kagusse pööras, otsustasime Whangarei asemel Opuasse sisse keerata. Ette rutates võib öelda, et see oli õige otsus – see kant on kohutavalt ilus. Kuna me mootorile loota ei saanud, siis purjetasime praktiliselt Opua Bay of Islands Marina karantiinikai otsa juurde. Õnneks oli tuul soodne ja lõpuosas suisa tagant.

Sissesõit on nii lihtne, et siia oleks rahuliku südamega ka öösel saabuda võinud. Meie lähenesime kuulsale Bay of Island-ile hommikul.

rimg3586

rimg3588

rimg3605

Üks asi mis siin kohe silma hakkas on kõikvõimalike trimaraanide rohkus. Ainult sisse sõites kohtasime neid kümme korda rohkem kui kogu senise reisi jooksul.

rimg3622

Troll karantiinikai ääres. See kaijupp ei ole kaldaga ühenduses ning on siiakanti välismaalt saabujale kohustuslik esimene peatus. Enne kui tolli- ning karantiiniohvitserid oma luba ei ole andnud, ei tohi mujal isegi mitte anrusse jääda, et valget aega oodata.

rimg3643

Erinevalt netist saadud muljele oli sissetollimine äärmiselt kena, kiire ning mugav. Äärmiselt viisakad ning sõbralikud ametimehed, -naised ja -koerad olid selge rõõm suhelda. Viimasena meie juures viibinud tollimees andis meil veel karantiinikai juures otsad lahti küsides kuhu me edasi suundume ning, üllatus-üllatus, võttis marinakai ääres ka meie otsed vastu. Fantastiline!

rimg3650

See puuvilja- või narkokoer, ei tea kumb ta täpselt oli, oleks hea meelega ennast töötamise asemel hoopis meie vöörikoisse magama keeranud. Ilmselt meie paadis teda ükski lõhn ei erutanud.

rimg3655

Esimene päev Uus-Meremaal võttis meid vastu 12 kraadi ja uduga. Selge see, et troopikas me enam ei ole.

imgp3953

rimg3661

rimg3662

rimg3680

Suur kergendus pärast mootori õlirõhu kontrolli sõbralike mehaanikute käest laenatud manomeetriga – rõhk on normis. Miks see lamp siis põleb? Manuaalid taas lahti ja viga otsima. Lahendus oli lihtne: Trolli mootori armatuurlaud on vana, üle värvitud ja kulunud tekstidega; põles hoopis mootoriaku laadimise tuli. Kahtlus on minul – korraldasin akude laadimise Tongal ümber ja ilmselt on mingi juhe veel akuraatselt ümber asetamata. Üks töö töödenimekirja juurde. Õnneks tegelikkuses mõlemad akud laevad.

Trolli pragunenud pinnaga küljed on pika merereisi jooksul ohtralt sodi külge võtnud. Enne Tongalt lahkumist küürisin nii poordid kui põhja kenasti puhtaks. Põhi on vaatamata mahakulunud mürkvärvile enam-vähem puhas.

rimg3677

Pardipere prääksus parda ääres.

rimg3685

Nendest pungadest puhkevad Jõuluks punased õied.

rimg3670

Kutsusime õhtuks külla Bora-Boral kohatud Kerry ja Bruce-i.

rimg3700

Kuna suur mure mootori seisukorra pärast langes ära, siis saime rahuliku südamega kohaliku eluga tutvuma asuda. Pesime puhtaks kaks masinatäit pesu ning võtsime ette jalutuskäigu mõne kilomeetri kaugusel asuvasse pisikesse kuid väga turistlikku Paihia väikelinna. Rada sinna kulgeb piki randa ja on osa tohutu pikast Te Araroa rajast. Uus-Meremaa on tõeline jalutajate paradiis ja see asjaolu hakkab meile vaikselt kohale jõudma.

Need autopraamid sõeluvad Opua ja Okiato (siin asus Uus-Meremaa esimene pealinn, esialgse nimega Russell) vahel. Jalakäija saab üle 1 NZ$ eest.

rimg3701

Esialgu me sinna veel ei läinud vaid võtsime üles raja Paihia suunas.

rimg3707

Ees ootas lummav taimestik ja kaunid vaated.

rimg3713

rimg3718

rimg3722

Mäenõlval kasvasid sõnajalapuud.

rimg3724

rimg3744

Rajaäärne looduslik kressipeenar.

rimg3737

rimg3726

rimg3727

Metsikud kallad on vaata et suuremad kui meil poes müüdavad eksemplarid.

rimg3729

rimg3746

imgp4009

Kena vaatega ja korras kämping Paihia lähedal.

rimg3787

imgp4011

imgp4020

Nii mõnigi maja oli sedavõrd huvitav ja kauni vaatega, et koli või kohe sisse.

imgp4015

imgp4028

imgp4029

Sadamas oli päeva jooksul meie kõrvale ilmunud Brasiilia lipu all purjetav argentiinlastest meeskonnaga Delta 45.

rimg3815

Juttu ajades selgus, et kapteniks on ise selle jahi disaininud elukutseline jahikonstruktor Nestor Völker.

rimg3816

Teade merelt, 09.11.16 04:37

Ankrus suvituslinn Paihia juures. Plaanis on mõned jalutuskäigud ja toiduvarude täiendamine kohalikus hästivarustatud supermarketis.

Imeline Russell

Soovisime sadamakai äärest ära ankrusse ja mõne miili kaugusel asuv Uus-Meremaa asustamise algusajast pärinev Russelli väikelinn tundus huvitava sihtkohana, aga enne lahkumist tahtsime veel mõned väiksed tööd ette võtta. Mulle on meie kasutusakud veidi muret tekitama hakanud – neist on selgelt osa mahtuvust kadunud. Mõõtsin korraliku laadimise järel akuhappe erikaalu üle kõigis 24-s akupurgis. Tulemus kõikus vähe ja leppisin, et tegemist on loomuliku vananemisega.

rimg3822

Kuna Uus-Meremaa seadus nõuab, et kaldavõrku ühendatud juhe oleks sertifitseeritud, siis lasksime ühe oma juhtmega seda teha. Elektrik oli lõbus ja jutukas Hollandi päritolu laevamehaanik kes mõned aastat tagasi oli siiakanti pidama jäänud.

rimg3826

Nagu ikka enne sadamast lahkumist võtsime paagid vett ja kütust täis. Viimane kütusetankimine oli meil Bora-Boral ja üks paagikorkidest oli selle ajaga nii kinnikorrodeerunud, et selle lahtikruvimiseks läks vaja näpitsaid.

rimg3827

Lühikese eespurje all veedetud matka järel olimegi ankrus Russelli lähistel Matauwhi lahes. Selle ankrukoha põhieelis on mugav maabumiskoht jullale Russell Boating Clubi-i ujuvsilla ääres.

Siin siis kogu klubihoone koos kai ja väiksematele jahtidele sobiliku slipiga.

Klubilind.

rimg3844

Mürakad mägisibulad teel linna.

rimg3852

Russelli rannapromenaad.

See viigipuu pärineb 1870-ndatest aastatest nagu kõrvalolev majagi.

rimg3866

Seda vägevat purjekat kasutatakse turistide lõbustamiseks.

Õhtul seadsin meie grilli üles kasutama gaasi pisikeste CampingGaz-i purkide asemel äsjahangitud Uus-Meremaa 5kg balloonist. Uus-Meremaal, nagu ka Austraalias ja USA-s, täidetakse ainult kohapeal sertifitseeritud balloone. Odavam kui meie vanade balloonide legaliseerimine oli muretseda paar uut kohalikku pudelit. Pealegi on meie 2,7 kg CampingGaz-i balloonid tänaseks nii roostes, et kahte neist keelduti Bora-Boral täitmast. Niuel saime need siiski gaasi täis lastud. Vorstid olid väga maitsvad.

rimg3908

Meie Troll oli ankrus heas seltskonnas.

rimg3920

imgp4035

Kohe kõrval oli tore puksiirist ümber ehitatud lõbulaev.

imgp4034

Ja selline kiire olemisega mootorjaht. Muidugi tri!

rimg3923

rimg3924

Russell on kena väike linn.

imgp4040

imgp4041

imgp4042

imgp4043

imgp4047

Otsustasime kõndida poolsaare põhjatippu.

imgp4051

Päiksekell oli muidu täpne, aga ei olnud keeratud suveajale.

imgp4052

Vaade klubi juures poi otsas olevatele jahtidele. Troll jääb paremale nurga taha.

imgp4054

Russell.

imgp4056

Russelli paadisild. Siinpool on jahte vähem.

imgp4065

Mõned lilled ka.

imgp4076

rimg3935

rimg3929

rimg3931

Isaga kalale. Söödaks olid kalmaarid.

imgp4081

Kala on in.

imgp4083

imgp4086

imgp4109

Vaated teelt poolsaare tippu.

imgp4088

imgp4094

imgp4097

Tagasi linna mõtlesime minna piki mereranda.

imgp4111

Algus oli ilus.

imgp4113

Peagi aga ronisime mööda kaldakaljusid.

imgp4116

imgp4118

Peagi sumpasime juba läbi kaldavee.

imgp4141

Õnneks leidsime raja läbi kultuursema äärelinna.

imgp4131

imgp4135

Hommikune külaline.

rimg4057

Russell asub kitsal poolsaarel ja on igast küljest ümbritsetud kaunite lahtedega. Sel päeval läksime tutvuma idapoolsetega.

imgp4144

imgp4146

imgp4151

imgp4153

See on Long Beach.

imgp4154

Kõrvallahes on ankrus võrdsel hulgal kata- ja trimaraane.

imgp4156

imgp4160

Otsustasime selle üle vaadata sõltumata hoiatavast sildist.

rimg4068

Rajaäärsed lilled.

rimg4060

rimg4070

rimg4081

Polnud seal plaažil hullu midagi.

rimg4076

Tagasi Long Beach-ile.

imgp4173

imgp4161

Kaunid rannamajad.

imgp4166

imgp4175

rimg4088

rimg4098

rimg4103

imgp4178

Pisike privaatne plaaž.

rimg4106

Kivikesi ja karbitükke sorteerimas.

rimg4114

rimg4112

See sobib sõrmuseks.

rimg4100

Minu jaoks on need siiski mõni number väiksed.

rimg4111

Tahtsime veel läbi käia Russelli ja Okiato (vana Russell) vahelise raja. Enne Russell-ist väljumist sattusime sellise kruusipuu otsa.

imgp4182

Rada läks läbi mangroovide.

rimg4135

imgp4187

imgp4193

Need on siinse mangroovi viljad.

imgp4194

Kui puu on ees, siis tuleb rada üle selle teha!

imgp4212

Umbtee.

imgp4217

Vahel tulime jälle tsivilisatsiooni välja ja siis olime taas metsas.

imgp4201

imgp4198

Teeäärne installatsioon pesupulkadega.

imgp4215

Rada oli korralikult etappidesse jagatud ning akuraatselt tähistatud.

imgp4223

Mõned lilled ka.

imgp4220

rimg4133

rimg4134

Okiatost on lühike praamireis Opuasse. Olime sadamavõtme enda käes hoidnud ja Ruu kasutas veel korra tsivilisatsiooni võlusid ning käis duši all. Mina ostsin paadipoest välja sinna tellitud mutrid.

rimg4204

Tagasi paati jõudes avastasime, et tugev, puhanguti nii kahekümnemeetrine tuul oli jagu saanud DuoGen-i rootori ühendusmuhvist ja tuulerootor vingus tühikäigul. Õnneks leidsin laevavarudest uue, nii et poole tunni pärast hõõrus meie asendamatu DuoGen taas voolu.

imgp4227

 

Teade merelt, 12.11.16 03:21

Ankrus Opuas. Leidsime, et meil on veel paar vidinat uuele gaasisüsteemile puudus ja kolisime paariks päevaks paadipoodidele lähemale.

Teade merelt, 19.11.16 07:15

Ankrus nimetus lahes Te Puna Inleti suudmes. Homme vaatame kas siit maale ka pääseb, igal pool on eramaad.

Teade merelt, 21.11.16 04:39

Ankrus Moturua saare juures Waiwhapuku lahel. Päike paistab ja briis puhub üle saare. Netiühendus tembutab, aga ehk saame selle ka käima.

Teade merelt, 22.11.16 23:11

Ankrus Okahu läbipääsus Okahu ja Waewaetorea saare vahel. Lähme Waewaetorea saart uurima. Pärastlõunal sõidame ilmselt edasi naabersaarele. Netti pole.

Teade merelt, 23.11.16 06:14

Ankrus Urupukapuka saare Otaio lahes. Siin on mootor- ja purjejahte umbes pooleks. Ilm on päris soojaks läinud. Plaanos on Uus-Meremaa esimene ujumine.

Teade merelt, 26.11.16 00:47

Ankrus Oke lahes. See on juba üsna Bay of Islnds-i idaservas. Loomulikult on siin ka mõned jalurusrajad, aga mobiililevi ja seega ka netti siin ei ole.

Teade merelt, 28.11.16 02:41

Ankrus Bland-i lahes. Algne plaan oli peatuda Deep Bay-s enne Bretti neeme, aga tuul puhus sinna väga sisse, nii et jätsime Bretti neeme jalutskäigu ära.

Teade merelt, 29.11.16 03:31

Ankrus Oakura lahes. Siin pidi toidupood olema. Lähme seda fakti kontrollima.

Teade merelt, 30.11.16 04:48

Ankrus Mimiwhangata lahe kirdeosas pisikeses kaitstud lahesopis, liivaranna kõrval. Lähedal on mitu toredat matkarada. Lähme nendega peatselt tutvuma.

Teade merelt, 03.12.16 04:59

Ankrus Matapouri lahes. Täna külastasid meid suured pudelnina delfiinid. Üle hulga aja nägime jälle lendkalu ka.

Teade merelt, 05.12.16 07:00

Ankrus Tutukaka neeme varjus. Lähedal on väike küla ja paadisadam ning loomulikult nii mõnedki jalutusrajad.

Teade merelt, 06.12.16 07:14

Ankrus Smugglers (smuugeldajate) lahes Whangarei lähistel. See on suhteliselt lahtine koht. Kavatsrme siit homme hommikul lõuna suunas edasi kimada.

Teade merelt, 07.12.16 06:11

Ankrus Omaha lahes, ümberringi kaljused kaldad. Esialgu tundub rahulik koht. Saja meetri kaugusel on väike sadam ja küla. Siin pidi toidupood ka olema.

Jalutuskäigud Bay of Islands-is — maismaa osa

Bay of Islands (Saarte Laht), kus asub ka Opua kus me Tongalt tulles esimest korda maale saime, on paljude uusmaremaalaste lemmikpaik puhkuse veetmiseks. Selle piirkonna keskuseks on suvituslinn Paihia. Meid meelitas Paihia-sse ankrusse põhiliselt kaks asjaolu: esiteks, siin on piirkonna parimad toidupoed ja teiseks, siin ümbruskonnas on mitmeid toredaid matkaradu. Tegelikult me pendeldasime Opua ja Paihia vahel, ankurdades kord siin ja siis seal, sest mõlemal neist on oma plussid.

See pilt on tehtud veel siis kui olime ankrus Russell-i lähistel. Värske tuulega kimatas meie lähedalt mööda kohalik turistide lõbustamisega tegelev R Tucker Thompson.

imgp4244

Siin aga oleme juba ankrus Paihia juures.

rimg4221

Paremal paistab peoparve külg: esimesel korrusel on restoran ja tantsupõrand, teisel aga magamisruumid. Lisaks ahtris valik laudu ja süstasid.

imgp4280

imgp4388

Paihias oli veel vaikne, sest hooaeg hakkab nädal enne jõulu koos koolivaheaja algusega.

imgp4284

imgp4288

Tohutul plaažil oli vaid üksikuid inimesi.

imgp4294

imgp4295

Meie ronisime linnataguse mäe otsa. Siit avanes vaade vastaskaldal asuvale Russell-ile

imgp4252

imgp4256

Rada mäe otsa oli selline.

imgp4263

See vana ja uhke, aga veidi laokil maamaja on hiljuti saanud uue omaniku – teenijatehoone oli juba korda tehtud ja seal elati sees.

imgp4305

imgp4306

Selle joa juurest viis jalgrada tagasi Paihia-sse.

imgp4324

imgp4327

Paadikuur või paadikarp?

imgp4330

Vesi oli madal ja mangroovid kuival.

imgp4337

imgp4338

imgp4350

imgp4353

Selline ämblikuvõrk!

imgp4346

Sõnajalamets.

imgp4365

Jõeäärsed lilled.

rimg4275

Siin mõned Paihia lähistel Waitangi-s nähtud paadid.

imgp4371

imgp4373

imgp4379

Selle puu õitsele puhkemine on kindel märk jõulude lähenemisest.

imgp4381

Puuslikud nurmel.

imgp4387

Selle mäe (Mount Bledisloe) otsas sai tutvuda kohalike olulisemate ajalooliste ning tänapäevaste vaatamisväärsustega.

imgp4394

imgp4406

Ilm oli sandivõitu ja sel hobusel ilmselt nohu.

imgp4411

Oru lopsakas loodus.

imgp4413

Jõeäärsed linnud.

imgp4416

imgp4432

imgp4435

Taas Opuas. Sadama kohal hõljus hommikune udu.

imgp4488

Hommikukohv Opuas. Ikka Tiidu kingitud Vormsi kruusist.

rimg4593

Meie naaber – trimaran Epic.

imgp4492

Sattus olema kohalik regatipäev. Võistlus käis ka poidel- ning ankrus olevate paatide vahel, ühed ei sega teisi.

imgp4499

imgp4506

Sadama pontoonidel istusid linnud.

imgp4484

rimg4559

Mõni sonkis ikka kaldamudas ka.

imgp4496

Ennäe keda me sadamakontori ees kohtasime – Dulce, kes meid läbi Panama kanali aitas, on oma seiklustega samuti Uus-Meremaale jõudnud.

rimg4574

Üks rastapatsidega vend laadis maha kaste austritega.

rimg4576

rimg4577

Mõne aja pärast saab Opua-st jalgrattateed mööda Uus-Meremaa läänekaldale Horeke-sse sõita.

rimg4463

Meiegi ajasime oma rattad välja ja käisime ära Kawakawa-s kuulsat Hundertwasser-i tualetti vaatamas.

rimg4601

Rattatee läheb kohati mööda endise kitsarööpmelise raudtee tammi.

Ees on raudteetunnel.

rimg4477

rimg4644

rimg4655

Puhkehetk Kawakawa-s Hundertwasser-i diivanil.

rimg4614

Kuulsa peldiku sissepääs.

rimg4616

See pilt on tehtud naiste poolel.

rimg4626

Käimla tagantvaade. Aknad on värvilistest pudelitest.

rimg4635

Veel paar lõbusat maja Kawakawa-st.

rimg4631

rimg4634

Kuna olime Opuas ja seega lähedal paadividinaid müüvatele poodidele, siis võtsin ette ka mõned paaditööd.

Siin käib alternatiivse gaasisüsteemi paigaldus. Nimelt ei saa me oma Camping Gaz-i balloone siin täita ja peame kohalikke pudeleid kasutama hakkama. Õnneks peaks see süsteem toimima ka Austraalias.

rimg4586

Meie külmkapp külmutab endiselt kenasti, kuid temperatuuri reguleerimine toimub juba, kuid käsilüliti režiimis – ikka ööseks seisma ja päeval tööle. Asjaga sügavamalt tutvudes selgus, et lisaks tugevalt korrodeerunud ja reguleerimise lõpetanud termostaadile haigutas meie külmiku taga rusikasuurune täiesti soojustamata auk.

rimg4664

Tellisin kohaliku paadipoe kaudu uue termostaadi.

rimg4665

Paigalduse käigus lasksin ka selle kohutava augu polüuretaanvahtu täis. Nüüd töötab külmik taas nagu kell.

rimg4670

Nostalgilistel kaalutlustel võtsime teist korda ette imekauni Opua-Paihia jalutuskäigu. Siin on Ruu mangroovide keskel.

Ootamatult selgus, et vee seis oli kõrgem kui me arvasime ning selle mehe krundist me kaugemale ei pääsenud.

rimg4705

Graham osutus väga mõnusaks meheks ning kutsus meid oma majja kohvi jooma.

rimg4710

Muude hobide hulgas meeldib talle ka mudellennukeid ehitada.

rimg4712

Miljonivaade Grahami verandalt. Täpsemalt on see kahe ja poole miljoni vaade, sest just nii palju talle praegu selle maja eest pakutakse – võta või jäta.

Vahepeal olid Opua-sse jõudnud ka Priscilla ning Hugh. Olime kutsutud Anemos-e pardale teele.

rimg4719

rimg4720

Järgmisel hommikul tundsime, et on aeg tutvuda ka selle lahe muude kohtadega. Tuul lükkas meid Te Puna Inlet-i suunas.

See on lind kes kala saamiseks tohutust kõrgusest vette pikeerib. Siin on ta juba uuel hoovõtul kõrgustesse.

rimg4724

Mootorpaadi taga langevarju küljes rippumine on siin väga populaarne atraktsioon.

rimg4729

Kohe, kui olime ankrusse jäänud, tuldi meid uudistama. Kes on selles peres kes? See kolmik oli kogu aeg koos.

rimg4761

Kuna tuul oli lõunakaarest ja tugev, siis olime lõunapoolse Opito asemel Akeake neemest põhja poole suundunud, aga siin laiuvad kõikjal eramaad ning läbpääsu ei ole. Lasksime kõrvad lonti ning ronisime all näha oleva eramu pöetud murule. Ega perenaine meie saabumise üle just ei rõõmustanud, aga lubas läbi oma valduste siiski kõndida.

imgp4587

Troll ankrus eraplaaži poolt vaadatuna.

imgp4509

Lehmad, hobused ning viljapuud.

imgp4517

imgp4520

Lõpuks jõudsime avalikule teele, kus meid hirmutati ainult kiwidega.

rimg4798

imgp4534

Jahid poide küljes Opito lahes, poolsaare teisel küljel.

imgp4538

imgp4540

Majarahvas uudistab möödakäijaid.

imgp4542

Mõned vaated Akeake neeme tipust.

imgp4548

imgp4549

imgp4554

Hommik ankrus. Ees ootavad Saarte Lahe saared.

imgp4588

Teade merelt, 09.12.16 06:12

Whangareis Riverside Marinas. Esmaspäeval tõstame paadi välja ja värvime põhja üle.

Teade merelt, 16.12.16 03:38

Oleme Whangarei marinas postide vahel. See on odav variant pikemaajaliseks paigalpüsimiseks. Kuna on plaan kämpida, siis ei taha seda üksi ankrusse jätta.

Jalutuskäigud Bay of Islands-is — saared

Saared on loomulikult siinkandi põhimagnetiks. Meie alustasime oma saarteekspeditsiooni Moturua saarest. Kuigi saar pole suur on selle ümber kuus täiesti arvestatavat ankrukohta ja neljast neist pääseb ka saarele ringi peale tegaevale matkarajale. Kuna tuul oli endiselt lõuna – lääne suunaline siis otsustasime varjuda Moturua ja Motukieke vahelises väinas asuvasse Waiwhapuku lahte. Laht ise pole kuigi suur ja põhi on kõva muda. Kuulu järgi pidid siin suvel jahid väinades tuhistavate tuuleiilide mõjul kolinal üksteise vastu ja kaldale triivima. Sel hetkel oli siin ruumi küll ja küll.

Teel Moturuale möödusime kenadest majapidamistest ja

imgp4594

muljetavaldavatest kaljusaartest.

rimg4878

imgp4595

Hotell naabersaarel Motukiekie-l.

imgp4601

Ankur sisse.

rimg4926

Kummikas oli meil mitu nädalat vees kõlkunud ja selle alla hakkas tekkima meie isiklik austrikasvandus. See pruunikas sodi koosneb umbes 2mm läbimõõduga terakestest millest igaühest sirgub mehe käe suurune auster.

rimg4928

See karp ei kuulu austrile, oli lihtsalt ilus.

rimg4951

Waiwhapuku lahes oli lisaks meile ankrus vaid üks mootorjaht.

imgp4615

Moturua-le saab ringi peale teha mööda matkarada, mis läbib enamust saare plaaže.

imgp4628

imgp4630

Ruu sõnajalametsas.

imgp4648

Üks Moturua ankrulahtedest.

imgp4660

Oli poolkuu-aeg. Sel ajal on tõus-mõõn väikseima amplituudiga.

imgp4664

Ruu kaurimetsas.

imgp4666

Järjekordne lahesopp ja plaaž. Suvel kihab see kõik suvitajatest.

imgp4676

Selline huvitav puu.

rimg4977

imgp4683

Midagi lillherne moodi.

imgp4684

Kõikjal kuhu silm ulatub on kaljused rannad.

imgp4688

imgp4706

imgp4708

imgp4711

Kui me jullaga Trollile tagasi sõudsime viibati meid naaberpaadile külla.

rimg5008

rimg5009

rimg5010

Aeg möödus Eesti, Uus-Meremaa ja muu maailma asjadest rääkides kiirest. Inglismaal Vodafone-le töötav tütar oli just vanematele külla tulnud ja pere tiirutas koos Bay of Island-i lahesoppides. Tema jutust jäi meelde, et pika vaikuse taktika läbirääkimiste ajal, mis enamuse Euroopa rahvaste puhul ärgitab vastaspoolt oma kaarte avama, soomlaste puhul ei kehti, need kuulavad rahulikult seda vaikust ja ei iitsata sõnagi.

Õhtul nühkisin veel paadi veeliini sinna kogunenud sodist puhtaks. Ilmad on juba päris soojaks läinud ja seega on see töö nüüd päris talutav teha.

rimg5013

Järgmisel hommikul liikusime taas edasi. Paremal paistab Waewaetorea saar – meie järgmine peatuskoht. Vasakule jääb Okahu saar.

imgp4713

Praktiliselt plaažile oli ennast ankurdanud üks omapärane kata. See roosa taglase nimi on, kui mu mälu ei peta, aero-taglas. Poom keerab koos vabaltseisva mastiga ja ees- ning suurpurje trimmimine käib samaaegselt. Lisaks on sellel paadil ka suurpuri rullil, nii et kokkuvõttes on tegemist ühe väga hõlpsalt käsitsetava purjestusega.

imgp4714

Siin veel üks pilt, et saaks aru millest jutt käib.

imgp4722

Trolli taustaks on tilluke Motungarara saar.

imgp4715

Vaevalt olime ankrusse jäänud kui Ruu juba saare kõrgustesse kadus.

imgp4725

rimg5041

Nii järgneb siin üks saar teisele – eemal on Urupukapuka saar.

imgp4731

imgp4732

Hein oli veel kevadiselt madal´.

imgp4740

imgp4746

Turistidega mootorkata tuleb tagasi Bream Head-i poolt.

imgp4750

Madala veega on tore mööda kaldakaljusid ronida.

imgp4757

Leidsime kaljult linnupesa.

imgp4759

Ruu summimas Waewaetorea rohus.

imgp4761

imgp4773

imgp4779

Jalutuskäigult naastes oli meile tekkinud uus naaber.

imgp4781

Õhtuks liikusime ümber Akeake neeme Urupukapuka (kõlab ju nagu Kurrunurruvuti?) saarele Otaio lahte ankrusse.

rimg5125

Siin oli juba tunduvalt rahvarohkem.

Hommikul sõudis pilv läbi ankruala.

rimg5132

rimg5134

rimg5142

Udu mahalangemise järel tuli päikeseline päev. Urupukapuka on risti rästi kobedate radadega kaetud.

imgp4807

imgp4819

imgp4821

imgp4822

Troll läbi puuvõra

imgp4811

ja teiste omasuguste seltsis.

imgp4823

Meie teekond kulges plaažilt plaažile.

imgp4824

imgp4828

Mõned rajaäärsed taimed.

imgp4802

imgp4829

rimg5176

rimg5192

rimg5225

rimg5226

rimg5227

rimg5150

See on kahemastiline kata Cool Change.

imgp4826

imgp4832

Vaade tagasi Waewaetorea saare suunas.

imgp4839

Idakaldal, avaookeani poole, on kaldad kaljused ning kõrged.

imgp4885

imgp4850

imgp4868

Selles suunas on Kap Hoorn.

imgp4854

Kajakad ja muud merelinnud kalaparve kallal.

imgp4855

Radade kallal on kõvasti vaeva nähtud.

imgp4865

imgp4875

Eemal paistab Brett-i neem. Seal on Bay of Islands-i idapoolne piir.

imgp4899

imgp4900

imgp4901

Vaade Otaio lahele.

imgp4917

imgp4905

imgp4909

Kahekesi Urupukapuka kõrgeimas tipus.

imgp4921

imgp4924

Pisike plaaž kaljulõhes.

imgp4932

Puud ja kaljud.

imgp4939

imgp4944

imgp5000

Urupukapuka lahe plaaž on ametlik kämpinguala. See tähendab, et siin kämpimiseks tuleb ennast ette registreerida ja maksta kämpingutasu. Selle eest on rannas saadaval joogivesi, külmaveedušš ja kuivkäimla.

imgp4953

Et oma lambad võõrastega segi ei läheks.

imgp4956

Need linnud on osavad sukeldujad.

imgp4986

Oystercatcher pesal haudumas.

imgp5024

Peaaegu kana?

imgp5039

Ettevaatust, loomad teel.

imgp5044

Veel mõned saaremuksud.

rimg5340

rimg5341

Teade merelt, 23.01.17 06:40

Taas teel. Esialgu siiski Marsden Cowe juures ühele tuttavale kuuluva poi otsas tormivarjus. Homme läheme siit teisele poole lahte ankrusse.

Teade merelt, 23.01.17 22:43

Ankrus Mc Leod lahes. See on tuultele ja lainetele avatud ankrukoht, aga pidamine mudas on hea ja matkarajad on lähedal.

Teade merelt, 25.01.17 07:20

Ankrus Smokehouse lahes. See on Great Barrier’i saarte üks lemmikankrukohti. Siia me pikemaks ei jää, liiga rahvarohke.

Teade merelt, 25.01.17 22:34

Ankrus Forestry lahes Port Fitzroy lähedal. Lähme maad avastama.

Teade merelt, 28.01.17 02:46

Ankrus Graveyard Bay-s, Whangaparapara lähedal. Kuigi ookeanil puhus korralik tuul on siin vaikne ja tõeline suvi. Lähme kuumaveeallikaid otsima.

Teade merelt, 29.01.17 05:51

Ankrus Coromandli poolsaare tipus Port Jacksonis. Kõikjal laiubliivaplaaž ja lapsed sulistavad vees. Peab ise ka sisse ronima sest lant ununes vette.

Teade merelt, 30.01.17 04:34

Ankrus Bon Akkord Harbouris. Lähme sööki hankima.

Teel Whangarei-sse

Oleksime võinud veel Saarte Lahes ka aega veeta, aga uudishimu sundis lõuna poole liikuma.

RIMG5446

Enne seda kui lõunasse saab keerata, tuleb ümber Brett-i neeme purjetada. Peatusime paariks ööks Oke lahes, et Bretti-i neemega tipneval kitsukesel kuid pikal poolsaarel mõned jalutuskäigud teha. Meie saabudes lebasid plaažil mõned liikumatud kehad.

IMGP5062

Laht ise on tore peatuspaik ja üks viimaseid võimalikke enne Bretti neemest möödumist. Kohe enne Bretti on veel Deep Water Cove mis  põhja- ja idakaare tuulte puhul kaitset pakub ja kust on suhteliselt lühike tee Bretti neemega tutvuma minna. Meil puhus enne Bretti neeme värske läänetuul ja Deep Water Cove oli täidetud vahuste murdlainetega. Aga tagasi Oke Bay-sse. Nagu ikka, võtsime esimeseks asjaks ette tutvumisretke kohalikku külla. Oli väike lootus, et siin on mingi külapood, aga seda ei olnud. Küll aga oli puhkajaid ning kena jalutuskäik kohaliku poolsaare tipu suunas.

IMGP5067

Kellegi üsna omapärase arhitektuuriga maja.

IMGP5069

Jalutusrada kulges esialgu mööda ribiharja.

IMGP5074

IMGP5076

Üle lahe avanes vaade Urupukapuka saarele, kust me äsja tulime.

IMGP5081

Karmid ookeanituuled on idakalda puud voolujooneliseks püganud. Ega enne Hoorni siin kaitsvat maad ees ei ole.

IMGP5089

Samuti on ummikas hoolega kaldakaljusid uuristanud.

IMGP5091

Päris neemetippu me välja ei jõudnud. See oli kellegi eravaldus ja sõnum viidal oli lühike.

IMGP5097

Tagasiteel piilusid meid metsavahelt sellised puuslikud.

IMGP5101

Inimesed tunduvad siin eriti mugavustarmastavad olevat.

IMGP5103

Jalutuskäigu ajal oli meile ankrunaaber tekkinud.

IMGP5108

Järgmisel päeval kõndisime ida poole meie tulevase teekonnaga tutvuma. Siin veel paar vaadet tagasi Bay of Islands-i suunas. Keskel taas Urupukapuka.

IMGP5121

IMGP5123

See on vaade Whangamumu lahele poolsaare idakaldal.

IMGP5135

IMGP5140

IMGP5152

Taas Whangamumu, aga teise nurga alt.

IMGP5161

IMGP5175

IMGP5183

IMGP5184

IMGP5197

Te Toroa laht.

IMGP5205

Järgmisel päeval oli tuul endiselt läänest ja seega soodne ümber Brett-i neeme sõiduks. Sinna me ka suundusime. See on Brett-i neeme majakas koos juurdekuuluva helikopterite maandumisplatsiga. Tegemist on turismiatraktsiooniga ja kopterid sõelusid pidevalt majaka ning Paihia väikelinna vahet.

IMGP5217

Läheneme neemele.

IMGP5219

Majakast veidi allpool on endine majakavahimaja, kus matkaja nüüd mõõduka tasu eest ööbida saab.

IMGP5223

See on kuulus Piercy saar, mis eemalt näeb välja nagu mammut. “Londi” ja “esijalgade” vahelt mahub päris suur turistikata läbi sõitma.

IMGP5244

Ööseks jäime ankrusse just enne Whangaruru lahte Bland Bay-sse. Lahe kaldal sõid lehmad rohtu ja osa plaažist oli hõivatud kämpijate poolt.

IMGP5253

IMGP5270

Mõned taimed ka.

IMGP5269

 

IMGP5282

IMGP5286

IMGP5296

IMGP5297

Bland Bay-st olid kenad jalutusrajad poolsaare teisele poole Whangaruru suunas.

IMGP5289

Kusagil siin pesitsevad Kiwid, aga neid päeval ei näe.

RIMG5679

Nägime selliseid linde.

RIMG5698

Ja sellseid puuvilju.

RIMG5680

Järgmise öö veetsime juba Mimiwanghata lahes. Tuul polnud selle koha jaoks just soodsaim, aga leidsime endale tohutust plaažist veidi kirde pool pisikese lahesopi kuhu laine sisse ei tulnud. Järsul kaldanõlval olid mõned maalilised kuivanud puud.

IMGP5312

IMGP5317

Troll turvaliselt ankrus.

IMGP5330

Kuigi vesi oli külmavõitu otsustasin ära kasutada muidu kena ilma ja paadi põhja puhastamas käia. Mürkvärv on enamuselt paadipõhjast juba lahkunud.

RIMG5968

See on tohutu Mimiwanghata plaaž. Nagu näha, ei ole rannahooaeg siin veel alanud.

IMGP5339

Plaažil tegelesid oma asjadega oyster catcher-id (austripüüdjad).

IMGP5505

IMGP5344

Ruu ronib lähedalasuva künka otsa.

IMGP5346

Paremal on Mimiwhangata plaaž. Pildi vasakus osas väiksema plaaži lähedal olev valge täpp on Troll.

IMGP5352

Siin jätkub jalutamist mitmeks päevaks.

IMGP5362

IMGP5370

Metsikud papagoid.

IMGP5374

Karjamaad on pikitud võimsate vanade puudega.

IMGP5417

IMGP5421

Küngastevahelistes lohkudes olid suured tiigid ja nendel tihedalt veelinde.

IMGP5396

IMGP5401

  

IMGP5433

IMGP5434

Üks ärapuhutud puu.

IMGP5458

Mõned pohutakawa-d olid juba õites. Jõulude ajal on need üleni punased.

IMGP5460

Lehmad on uudishimulikud loomad.

IMGP5470

Meie ankrulaht on üsna madal. Kaldale lähemale me tulla ei usaldanud.

IMGP5493

Viimased vaated enne lahkumist.

IMGP5512

IMGP5379

Meie järgmine ankrukoht — Matapouri. See on väike suvituslinn fantastilise valge liivaplaažiga.

IMGP5514

Siin käis rannaelu juba täiega.

IMGP5555

IMGP5576

Vaatamata kõrghooajale olime siin ainus ankrusolev jaht.

IMGP5561

Kohe plaažilt algab kena ja korralik jalutusrada, mis põikab ka kõrvallahte Whale Bay-sse. Siin mõned raja kõrval nähtud õied.

IMGP5575

RIMG6039

RIMG6048

RIMG6050

RIMG6082

Troll ankrus Tutukaka sadama kõrval tillukeses ühe-paadi-lahes.

IMGP5607

IMGP5584

Plaažilt algav rada viib väiksesse parklasse, kust ühele poole jääb sadamasse viiv tee ning teisele poole Kukutauwhao pisisaarele viiv rada. Viimane tundus eriti huvitav, sest sinna pääseb ainult madala veega.

IMGP5590

IMGP5579

IMGP5587

IMGP5594

IMGP5595

Vaade Tutukaka lahele.

IMGP5596

Tutukaka on turistlik, korraliku marinaga väikelinn.

RIMG6142

Meie ankrukoht oli mõnusalt rahulik.

RIMG6166

Veetsime ühe öö ka Whangarei lahe suudmes Smugglers Bay-s ja arutasime, et kas minna Whangareisse või kimatada edasi lõuna suunas. Uudishimu võitis taas ja hommikul suundusimegi Omaha lahe poole lõunasse.

Kalamehed on siin viisakad ja uudishimulikud. Erinevalt Läänemere kaluritest üritavad nad purjekale mitte ette jääda. Siingi on nad kiiruse maha võtnud ja lasevad meid purje all eest läbi sõita. Super!

RIMG6267

Külas käisid mingid mürakad delfiinid. Vist bottlenose-id.

RIMG6309

IMGP5620

Nad mängisid meie paadi vööri ümber vahelduva eduga üle kahe tunni.

IMGP5628

Ankrus Omaha Bay-s. Ilm oli hea ning sisesadamas, Leigh Harbour-is, oli kitsas, nii et sinna trügima me ei hakanud. Üks väljasõitev kalalaev võttis kiiruse maha ning ainus mees pardal hõikas meile, et ta on mõned päevad ära ning lubas meil oma poid seni kasutada. Super!

RIMG6366

Tänasime teda, aga jäime siiski ankrusse. Ainult üheks ööks ei viitsinud ümber paigutuma hakata.

RIMG6411

Tee Leigh-is, mida sai kasutada ainult madala vee ajal.

RIMG6387

RIMG6425

RIMG6436

Nagu maili õhtul lahti tegime märkasime Whangarei Riverside Marina teadet, et kui soovime, siis on neil meie jaoks põhjavärvimise võimalus olemas. Tüüpiline, just sama päeva hommikul olime neile 40 miili lähemal olnud! Otsustasime siiski pakkumise vastu võtta ja järgmisel päeval kimatasimegi tagasi Whangarei suunas. Soodsa kuid nõrga tuule ning mootori abiga olimegi õhtuks Riverside Marina kai ääres kinni.

RIMG6479

 

Teade merelt, 31.01.17 04:52

Nihkusime lahe teise serva Mansion House Baysse ankrusse. Rajad algavad siit.

Teade merelt, 31.01.17 07:34

Ankrus Tiritiri Matangi saare juures. See on üleni kaitseala ja siin peaks elama nii mõnedki haruldased linnud, nende hulgas väiksed sinised pingviinid.

Teade merelt, 01.02.17 06:04

Ankrus Arkles-i lahes. Siin on kuulu järgi supermarket plaaži lähedal.

Teade merelt, 02.02.17 06:10

Ankrus vulkaanilise Rangitoto saare kõrval Islingtoni lahes. Tuul ulub iiliti üle 12 m/s, aga lainet pole ja olemine on mõnus.

Teade merelt, 04.02.17 23:57

Ankrus Motuihe saare Takutairaroa lahes. See on ilusa pika liivaplaažiga koht, aga avatud ookeaniummikale. Laht on pungil nädalavahetust veetvaid kohalikke.

Whangarei

Whangarei on koht kuhu paljud ümbermaailmapurjetajad oma paadid lõunapoolkera orkaanihooajaks (siinkandis tsüklonihooajaks) varju toovad. Paljudele on see esimeseks Uus-Meremaa sadamaks. Ja miks ka mitte. Whangarei asub üsna Uus-Meremaa põhjaosas ja ongi põhjapoolt vaadates esimene arvestatava suurusega linn kust mõistliku hinnaga süüa annab osta ja muudki kaubad käeulatuses on. Rääkimata kõikvõimalikest purje-, katete-, paadi-, tehnika- ja muudele firmadele, millel orkaanihooajal purjekate teenindamisega tuli takus. Mis puutub purjejahtide remonti ja hooldusse, siis siin saab selle tehtud ja maailma parimal tasemel. Meilegi oli siia sisse põikamise peamiseks põhjuseks vajadus paadipõhja uus värv saada.

Whangarei tuntum jahisadam on Town Basin Marina ja see asub sõna otseses mõttes kesklinnas. Asendi teeb kruiseri jaoks eriti meeldivaks veel asjaolu et suurim ja odavaim toidupood asub saja meetri kaugusel kaist ja otse selle kõrval on veel suur lihakarn ning alkoholipood. Mis sa hing veel ihaldada oskad? Miinuspoolele tuleb ehk märkida asjaolu, et siia jõudmiseks tuleb ookeanilt umbes viisteist miili piki jõge sisemaa suunas sõita. Selle eest aga ei ulatu siia ookeaniummikas.

Meie esimeseks sihtpunktiks oli siiski mitte südalinna jahisadam vaid sellest teisel pool jõge, viie minuti jalutuskäigu kaugusel asuv Riverside Drive Marina kus lisaks kaikoha võimalusele on olemas ka elling ning kõikvõimalikud tehnilised teenused. Muuseas on selles marinas ka päris hea paadividinate pood.

Enne kui Whangarei jahisadamate juurde pääseb tuleb läbi pääseda uuest tõstesillast mille kuju maooride luust õngekonksu peab meenutama. Oli reede õhtu ning silda ei avata tipptunnil kella neljast poole kuueni. Kuigi tõusuhoovus oli meie poolt jõudsime sillani siiski alles 16.03. Võtsin sillaavajatega varakult ühendust ja üritasin neid ära räälkida, aga punktuaalsus jäi võidule. Õnneks on silla kummalgi poolel ootepontoonid mille külge meiegi end ühendasime ja rahulikult kuni silla avamiseni õlut libistasime. Kuhu meil ikka kiiret. Välja meid enne esmaspäeva hommikut nagunii ei tõsteta.

RIMG6551

RIMG6561

Kui sild lõpuks lahti tehti, siis kimatasime Riverside Drive Marina poole (siin pildil on paremat kätt).

RIMG6565

Kuna oli reede õhtu, siis olid töötajad juba koju läinud. Leidsime väikse otsimise järel omale marina ainsa vaba kaikoha, mis hiljem osutuski väljatõstmist ootavatele paatidele reserveerituks. Ehk siis just meile. Kui lõpuks endas kindlad olime ja silduma hakkasime, olid kail juba abikäed ootamas. Üks neist, oma eluasemeks olevat mootorpaati hooldama tulnud pensionär George, tuli hiljem koos oma veinigklaasiga meile tere tulemast ütlema. Kutsusime ta korraks kokpitti istuma. Korraks sellepärast, et tahtsime veel enne poodide sulgumist supermarketis liha ja leiva järel käia.

RIMG6566

RIMG6580

Järgmisel päeval läksime linnaga tutvuma. Ühtlasi oli tarvis veel suuremas paadipoes ära käia. Leidsime marinast ühe lõbusa selli kes meid oma mikrobussiga kohale lubas sõidutada.

RIMG6583

Tagasi laevale tulime üle uue tõstesilla mineva jalutustee kaudu.

RIMG6586

Sild veidi lähemalt.

Ja nii käib see lahti.

RIMG6986

Jõe ääres seisis bulb-kerega purjekas. Laevainseneride mõte töötab siin väsimatult! Nii palju erinevaid taglaseid ja keretüüpe kui siin ei ole me kuskil varem näinud.

PC210024

Siin oleme Trolliga veel ootekai ääres.

RIMG6599

Jõulud on lähenemas ja kohalik “jõulupuu” pohutukawa on täies õies.

RIMG6610

Esmaspäeva hommikul rippusime juba liikurkraana lintide küljes.

RIMG6711

Nii nägi Trolli põhi välja kohe pärast veest tõstmist. Mürkvärvi just palju alles ei ole jäänud ja kohati paistab läbi alumisi värvikihte. See tume kiht on meresodist, aga karpe ega muid vee-elukaid ei ole kuskil näha. Käisin ju korra-kaks kuus kogu põhja kadakapuust pannilabidaga üle.

RIMG6736

Värvipoe transpordiga saabus meie uus põhjavärv Carboline ja mõned töövahendid. Värvi tellisime kokku 12 liitrit. Sellest peaks jätkuma kolmeks korralikuks kihiks.

RIMG6759

Pärast korralikku survepesu spetsiaalsel pesualal kust kogu mürkvärvi- ja molluskijääkidega vesi kokku kogutakse, pani kraana meid pukkidele paika. Pukid on siin kavala konstruktsiooniga ja toetavad paati külgedelt, veeliinist kõrgemalt ning paarist kohast kiilu alt, jättes selliselt praktiliselt kogu veealuse kerepinna hõlpsalt värvitavaks.

RIMG6763

Kuna Trolli veeliin oli tavapärasest suurema koormatuse tõttu osaliselt vee alla jäänud, siis otsustasin seda varasema ehistriibu võrra tõsta, et molluskid ja muu vee sodi meie pragunevat geelkoati liiga lihtsalt kätte ei saaks. Selleks tuli ehistriibu värv korralikult maha lihvida, sest muidu ei hakka mürkvärv sinna korralikult kinni. Seadus lubab siin kuivlihvimist ainult koos tolmuimejaga. Õnneks oli üks sadamatöötaja varmas meile 50 NZ$ eest päevas kogu seadmekomplekti rentima.

RIMG6771

Kuigi põhi oli survepesu järel uueks mürkvärviks praktiliselt valmis lasksin selle kindluse mõttes korra jämeda liivapaberiga ka üle. Muret tegid eelkõige need kohad kus vanemad tundmatu värvi kihid olid välja tulnud ning kohati põhja küljest lahti koorumas.

RIMG6775

Värvikaupmees ütles, et me võime oma korralikult pestud, Hempel Basic-u jääkidega põhja kohe uute Carboline mürkvärvi kihtidega katta. Kuna meil uue veeliini läheduses oli niikuinii haljas geelkoat väljas ja siin-seal põhja all punerdasid-rohetasid mingi tundmatu värvi kihid, siis katsime enamuse põhjapinda siiski ka kauni hõbedase Interlux-i krundiga.

RIMG6782

Põhjatööde kõrvalt võtsime veel aega, et tellida uued kokpiti küljekatted. Mitte, et vanad totaalselt läbi oleks kulunud, aga tahtsime neid ahtri suunas veidi pikendada, et kuudi katuselt allanirisev vesi kokpitiistmetele ei valguks. Siin on Undercover Canvase omanik Ronnie Trollis mõõte võtmas. Ronnie on elupõline surfar ja tööd teeb ainult sedavõrd, et ära elada. Ise ütles ta enda kohta, et aastad pole enam need ja ta on surfi maha jätnud ning vanuritele sobivama ning füüsiliselt kergema lumilauaga tegelema hakanud.

RIMG6786

Tallinnas vahetult enne ärasõitu uue katte saanud roolimehe iste oli lootusetult kulunud. Ronnie lubas ka sellele uue ja püsivama naha peale panna.

PC150022

Siin on üks meie naaberpaatidest Riverside-s. Need rootslased on siin ellingus olevas uhkes Aphrodite-s juba aastaid elanud ja ei tundunud veel kuhugi kiirustavat.

PC150016

Reede hommikuks oli Trolli põhi kaunis ookeaisinine ja veeskamisaeg käes.

RIMG6788

RIMG6795

Vahetult enne Riverside Drive Marinast lahkumist tuli kesklinnast mail, et neil vabanes meile sobiv hoiukoht. Nimelt oli meil plaan peatselt sõpradega kolmeks nädalaks autoreisile minna ja tahtsime selleks ajaks Trolli Whangareis postide vahele kinnitada, et süda reisi ajal tema julgeoleku pärast ei valutaks. Päris kaikoht sadamas oleks muidugi ka hea, aga meile liiga kallis. Olime juba üle kuu aja ootenimekirjas olnud ja meie võimalus avanes just parajal hetkel.

Laeva postide vahele kinnitamiseks on vaja üks ots vöörist ühe posti ümber oleva rõnga ning teine ots ahtrist teise post ümber oleva rõnga külge saada. Arvestades seda, et need rõngad ujuvad veepinnal käeulatusest väljas ja et puhus värske külgtuul ning mööda kohises mõningane tõusuhoovus, oleks see üsna triki tegevus olnud. Õnneks tuli meile appi meie kimbatust märganud Hollandi päritolu naaber.

RIMG6810

Siin oleme juba kenasti kinnitatud, teiste omasuguste seas.

RIMG6818

Korralik ujuvkai jullade kinnitamiseks oli meist vähem kui saja meetri kaugusel.

RIMG6827

Nüüd kus organisatoorsed tegevused olid kontrolli all saime me rahulikult Whangareiga tutvuma jätkata. Siin paar jõuluvärvides puud.

RIMG6830

Need lillad puud on ikka tõelised õitemered.

PC150017

Ronisime ühe lähedase mäe otsa. Nii paistis sealt Whangareisse sissesõit.

RIMG6853

Üks katamaraan on parasjagu linnast lahkumas.

IMGP5647

Whangarei südalinn.

IMGP5649

Nii need paadid seal postide vahel seisavad. Pildil vasakpoolne on katade rida.

IMGP5660

Jalutuskäik sõnajalapuude all.

RIMG6864

Raekoda.

RIMG6875

Raamatukogu taga oli roosiaed.

RIMG6876

RIMG6877

Puuslikud raamatukogu kõrval.

RIMG6885

Käisime ka linna serva, endisesse karjääri, ehitatud kunstnikelinnakus.

IMGP5655

RIMG6895

IMGP5653

Ühel õhtul olime kutsutud Robbie ja Stephanie purjekasse Red Whitch õhtusöögile. Robbie on päritolult Uus-Meremaalane, aga ta pidas aastaid Kalifornias paaditöökoda. Nüüdki töötab ta aeg ajalt teiste purjekate kallal, aga plaan on peatselt jälle pikemale tuurile minna.

RIMG6908

Peale meie oli kohal veel üks ameeriklastest purjetajapaar.

RIMG6909

Jõulutuledes naaberpaat.

RIMG6911

Red Whitch.

RIMG6916

Stephanie oma igapäevase liiklusvahendiga.

RIMG6917

Kuna jullasild on nii lähedal, siis pole maale minekuks mootorit vaja kasutada.

RIMG6919

Saime kätte ka meie uued kokpiti küljekatted. Nüüd vihm meid niisama lihtsalt kätte ei saa.

IMGP5674

IMGP5675

Vaade trollile jõe teiselt kaldalt.

IMGP5638

Streikima hakanud käivitusakut laadima mõeldud generaator tuli välja võtta.

RIMG6924

Lähemal uurimisel selgus, et streigi põhjustasid sisemise regulaatori ebaühtlaselt kulunud harjad. Nimelt on harjad kontaktori suhtes veidi nihkes ja kulumata serv tõstab harjade pinna kontaktorilt üles. Ajutise lahendusena lõikasin harjade turris servad maha. Nüüd funktsioneerib stardiaku laadimine jälle normaalselt.

IMGP5682

Tahtsin välja vahetada ka roolipalleri ülemise, tugevalt loksuma hakanud, laagri. See on tekile kinnituv mingist plastikust moodustis. Kuigi olin oma mõõtmistes kindel, tahtis Whangarei Engineering-u Grant enne uue treimist ikkagi Trolli roolipalleri oma mikromeetriga üle käia. Sai viie sajandiku piires sama tulemuse mis mina oma nihikuga.

RIMG6927

Ruu kasutas jõuluaega fotode sorteerimiseks ja tõlketööks.

RIMG6929

Siin on Robbie ja Stephie meie juures õhtusöögil. Oli mõnus ja lõbus.

RIMG6933

Ruu koos Stephie kingitud kommidega.

RIMG6935

Pardipere meie paadi kõrval.

RIMG6938

Siin üks teine lind meie kinnitusposti otsas.

RIMG6951

Frances, meie tuttav Tongalt, oli kodusest Hollandist tagasi ning tuli oma Ameerika tüdruksõbra Shirly-ga meile külla. Selle mehega jätkub juttu alati kauemaks.

RIMG6947

Siin oleme meie vastukülaskäigul. Loodetavasti satume veel kuskil koos ankrusse enne kui Uus-Meremaalt ära sõidame. Frances ja Shirly jäävad veel vähemalt aastaks Vaiksele Ookeanile.

RIMG6960

Külas meist kaks posti edasi parkivas Amel Super Maramu 2000-s. Küpsiseid pakuvad Michel ja Marie-Noëlle. Oma 54-ja jalaga on Maramu tõeliselt mugav ja ruumikas purjekas.

RIMG6972

Sõbrad tulid külla.

RIMG6979

Veel enne kui me Maila (Killy) ja Tõnu renditud autoga sisemaatiirule suundusime käisime ära ka Whangarei lähedal asuvas Kiwi House-s kus on võimalik näha kahte elusat Kiwit ning paari muud haruldasemat kohalikku elukat. Siin pilt ühest gekkost.

IMGP5692

Kiwi House ümbruses on lisaks väga kobedale kohalikule muuseumile ka mitmeid huviklubide ruume: auruvedurid, miniraudteed, vanaautod jms.

IMGP5715

See jõgi jõuab kunagi ka Whangareisse. Lähme nimelt Whangarei jugasid vaatama.

IMGP5718

Lill ja Killy.

IMGP5727

Whangarei Falls.

IMGP5737

Jugade kõrval olid basaltsambad. Väga sarnased neile mida me Iirimaal nägime.

IMGP5740

Noor sõnajalg.

IMGP5755

Känd nagu karu.

IMGP5763

Teade merelt, 06.02.17 00:50

Ankrus Waiheke saare Huruhi lahes. See on siinkandi suurim saar ja siin on mitu küla. Esialgu tundub, et leidsime väga varjulise ankrukoha.

Teade merelt, 08.02.17 06:13

Ankrus Mawhiti lahes uhke nimega Palmiplaažil. Ilm on soe vaatamata pilves taevale. Õhtuks ennustatakse tormituult. Siin lahes oleme selle eest kaitstud.

Teade merelt, 09.02.17 02:52

Ankrus Aucklandis “kohe pärast silda vasakut kätt”. Kohalik ilmaennustus pani eile jälle täiega mööda – tormi ei tulnud. Täna oli sait hoopis maas.

Teade merelt, 10.02.17 06:35

Oleme Aucklandi Westhaven Marinas kai ääres. Päike paistab ning ilm on soe. Lähme linnaga tutvuma.

Teade merelt, 13.02.17 21:01

Taas ankrus Aucklandi küljeall. Tuul on vaikne ja ilm sompus. Tibutab veidi, aga õhk on soe. Täna me siit küll kuhugi ei liigu.

Sõpradega autoretkel – Põhjasaar

Kui minu klassikaaslased ja head sõbrad Killy ja Elton ei oleks Uus-Meremaale tulnud, oleks meil tubli osa sellest riigist ilmselt nägemata jäänud, sest purjetajatena piirdunuks me oma uurimisretkedel ookeaniäärsete lahtede ning linnadega. Võimalus rendiautoga kämpima sõita oli seega teretulnud. Samuti kõlas hea nende plaan enamus ajast kõledavõitu kuid eksootilisel lõunasaarel veeta. Igatahes mahutasime me end ja oma telkimiskraami autosse ning pärast paaripäevast Whangarei lähiümbrusega tutvumist keeras Killy kindlakäeliselt auto nina lõuna suunas.

Tulemuslik retk nõuab head planeerimist. Siin Elton, Killy ja Ruu sellega meie esimeses, Rotorua kämbis just tegelevadki.

IMGP5767

Toit valmib tuulevarjulises kohas.

RIMG7121

Vana-aasta õhtu.

RIMG7227

Uni maitses põrandaküttega telgis hea. Kuna viibisime soojaveeallikate ja muu seesuguse piirkonnas, siis oli maapind nii mõneski kohas tuntavalt soe.

RIMG7122

Sinises järves (Jah, nii selle nimi oligi!) ujus ringi krokodillininaga amfiib-buss. Selge see, et olime keset kohalike puhkajate ja välisturistide möllu ja nii jäi see meie reisi lõpuni. Mis parata, tahtsime ju näha just neidsamu Uus-Meremaa olulisemaid vaatamisväärsusi mille pärast olid siia lennanud ka näiteks tuhanded jaapanlased.

IMGP5780

Metsajalutusradadel oli elu rahulikum.

IMGP5782

Lummav sõnajalapuude mets.

IMGP5788

IMGP5791

Eksimisvõimalust ei ole, sest rajad on korralikud ning sildid.selged.

IMGP5798

IMGP5849

Sõnajalgadest õhkub maagiat.

IMGP5828

IMGP5799

IMGP5829

IMGP5801

Seda looma siin olema ei peaks, aga ometi kalpsas ta metsarajal meie ette, poseeris rahulikult ja kiiret polnud tal kuhugi.

IMGP5809

Kõrred üle pea.

IMGP5813

IMGP5822

Teeäärne lill.

RIMG7154

Muljetavaldav jäänuk kunagisest hiidpuust.

IMGP5817

IMGP5819

Vaade Whakapongakau otsast. All paista Rotorua järv mille ääres me kämpisime.

IMGP5832

Oleks nagu hiiglaslikus botaanikaaias matkanud.

IMGP5840

IMGP5845

RIMG7267

Meie järgmiseks sihtkohaks oli Wai-O-Tapa termaalpark ehk siis selline koht kus kõikjal aurab ja muliseb maa seest tulevast soojast veest ning õhust. Kõigepealt läksime kindlal kellaajal purskavat geisrit vaatama. Esialgu oli kõik rahulik,

RIMG7271

aga siis tuli lavale tädi kes puistas geisrisse mingit pesuvahendi sarnast ollust.

RIMG7287

See oli piisav, et geiser ellu ärkaks. Saime teada, et see geiser purskaks ka ilma stimuleerimiseta umbes korra ööpäevas kuid ennustamatul kellaajal.

IMGP5867

Pargis endas auras, mulistas ja lõhnas.

IMGP5902

Mitmesugused veega maapinnale toodud keemilised elemendid tekitasid huvitava värvidemängu.

RIMG7350

IMGP5903

IMGP5904

IMGP5920

Eriti kirkate värvidega kosk.

IMGP5929

IMGP5934

Väävlikoobas.

IMGP5938

Linnud tundsid end selles soojas ja värvilises nagu kodus.

IMGP5942

IMGP5953

Leheroheline järv.

IMGP5950

IMGP5956

IMGP5973

IMGP5986

Selle järve neoonsinakas-rohekat tooni digifotokal ei ole. Selle tooni nägemiseks tuleb ise kohale minna.

IMGP5997

Termaalpargi lähedal oli veel tore koht mulksuvate sooja muda lompidega.

IMGP6001

Aeg ajalt lendas muda isegi paari meetri kõrgusele.

IMGP6007

Edasi võtsime suuna imekauni Taupo järve suunas ja tee peal vaatasime üle ka võimsa Huka joa Waikato jõel. See juga ei ole väga kõrge, kuid veemass mis sealsest kaljukitsikusest läbi läheb on tohutu ja klaassinine.

RIMG7580

Hõljumit on vähe ning vesi seega kirkalt läbipaistev.

IMGP6033

IMGP6039

Matkajad puhkehetkel Waikato jõe ääres.

RIMG7599

Jõkke suubuva soojaveeallika nautijaid oli, vaatamata jahedapoolsele päevale, suur hulk.

RIMG7601

Jõeäärne lill.

IMGP6052

Peatuma jäime Taupo järve äärsesse kämpi. Kohe sealsamas lähedal asub toredate kõrgete kallastega Tongariro jõgi, mis on tuntud oma forellirohkusega.

IMGP6055

IMGP6063

Meie nautisime siiki põhiliselt kohalikku loodust.

IMGP6066

IMGP6082

IMGP6083

IMGP6085

IMGP6095

Valik sõnajalalehti.

IMGP6103

Siin õitseb väiksemat liiki, kuni kaheksa meetri kõrguseks kasvav Tea-Tree (teepuu) Manuka.

IMGP6109

Selline maja forellijõe ääres kuluks ära igale kirglikule kalamehele.

IMGP6115

RIMG7846

Tagasi oma Taupo järve äärses kämbis.

IMGP6125

Vorstigrill.

RIMG7711

Õhtusöök kuningliku vaatega.

RIMG7714

Tongariro kandis igavaks ei lähe. Siin sõnajalad jalutuskäigult Tupapakurua joa juurde.

Ja siin juga ise.

Üks siinsetest põhiatraktsioonidest on ronida üle Tongariro ja Ngauruhoe mägede vahelise platoo ning sadula. Kuna trehvas olema mõistlik ilm läksime sinna meiegi. Kuigi olime kohal üsna varakult, ulatus parkivate autode rodu juba kolme kilomeetri kaugusele ametlikust parklast.

IMGP6128

Rajale pääsemiseks tuli veidi trügida. Ei olnud kahtlustki, et tegu on populaarse atraktsiooniga.

IMGP6131

Raja ääres õitses  midagi tuttavlikku kuid ühtlasi võõrast.

IMGP6136

IMGP6157

Teiste omasuguste hulgas.

IMGP6169

Ngauruhoe vulkaani tipp veel auras kergelt.

IMGP6182

IMGP6183

Hommikupäike sulatab igikeltsast jääkristalle välja.

RIMG7896

IMGP6185

Sadulalt avanev vaade oli vägev.

IMGP6199

IMGP6202

IMGP6207

IMGP6213

IMGP6204

Lõunapeatuse tegime selle järve ääres.

IMGP6215

IMGP6222

IMGP6239

Väävline oja.

IMGP6253

Eemal paistis viimati alles 1998 aastal pursanud Ruapehu lumine tipp.

IMGP6259

Helikopter transportis väikest ekskavaatorit.

IMGP6262

Oli aeg Lõunasaarele suunduda. Kuna praamid sinna väljuvad pealinn Wellingtonist, siis tegime peatuse ka siin. Pildil on linna kohal kõrguva mäe nõlval asuva hostel-kämpingu telkimisplats.

IMGP6265

Kõigil ei tule pähe enne auto ostu garaaž üle mõõta.

IMGP6270

Tänavakunst.

IMGP6275

Wellington kõverdub sügava lahe ümber.

IMGP6281

See on südalinna paadisadam.

IMGP6282

IMGP6284

Hüppad ise või tuleks aidata?

IMGP6289

Ajalooline ujuvkraana.

IMGP6291

Kesklinn oli huvitav kuid eklektiline.

IMGP6293

IMGP6295

IMGP6304

IMGP6305

Üle tänava minev jalakäijatesild.

IMGP6309

IMGP6324

IMGP6326

Õhtul ronisime Wellingtoni kohal kõrguva mäe tippu.

IMGP6331

IMGP6340

Wellingtoni kurikuulus lennuväli.

IMGP6345

Majad kämpingu lähedalt.

RIMG8054

Vaade telgisuust.

RIMG8064

Hommikul vedasime oma kotid praamile ja jätsime Põhjasaarega hüvasti.

IMGP6351

IMGP6352

Sõpradega autoretkel – Lõunasaar

Praamisõit Wellingtonist Põhjasaarel Pictonisse Lõunasaarel võtab umbes kolm tundi. Meie sõit üle saari eraldava Cooki väina oli tuuline kuid päikeseline.

Lähenevad Lõunasaare kaljused rannad.

IMGP6368

IMGP6370

Laevatekil.

RIMG8078

Tohutu kalafarm.

IMGP6376

Picton ei ole kuigi suur.

IMGP6404

Pictonisse me pidama ei jäänud. Niipea kui uus auto oli käes sõitsime edasi Motueka-sse, et minna jalutama Abel Tasmani nimelisse rahvusparki. Kämbis tuli meid tervitama raagritsikas.

IMGP6416

See naljakas elukas on üsna suur, nii 7-8 cm pikkune.

IMGP6419

Kui me järgmisel hommikul Tasmani parki jõudsime, oli vesi madal ning mägede ja vee vahel laiusid tõelised liivalagendikud.

IMGP6426

IMGP6439

Oli tore mööda liivavälju kõndida ja eemal sinerdavat vett imetleda.

IMGP6442

Kaldal oli veel teisigi mõõnanautijaid.

IMGP6448

IMGP6454

IMGP6458

Rada kulges piki kaldajoont, kord kõrgemale tõustes ja siis jälle madalamale, vee piirile laskudes.

IMGP6462

Kõrged kaljukaldad vaheldusid liivaplaažidega.

IMGP6505

Teeservas kasvavad puud olid enamasti tundmatut liiki ja mõned neist üsna eksootilise välimusega.

IMGP6510

Raja kõrgemates punktides saime metsast välja

RIMG8158

ja ümberringi avanesid lummavad vaated.

IMGP6526

IMGP6537

Kui on soovi, siis võib siin jalutamise asemel ka kajakiretke teha.

IMGP6552

Vajadusel saab endale ka veetakso järgi kutsuda.

IMGP6546

Ilm oli tõesti hea ja Ruu otsustas ujuma minna. Eesti talvest saabunud Killy ja Elton ei olnud veel piisavalt aklimatiseerunud.

IMGP6564

Ühte teed ei saa kaks korda käia. Kuigi tulime tagasi sama rada mööda mida läksimegi oli see juba uus, suur puu oli otse rajale langenud.

IMGP6575

Järgmisel päeval sõitsime läänerannikut mööda lõuna poole Punakaiki suunas. Teele jäi Tauranga lahe hülgekoloonia.

IMGP6615

IMGP6620

Cape Foulwind-i hobused.

IMGP6631

IMGP6644

Ilm läks sajuseks. Aeg-ajalt isegi müristas äikest. Õnneks oli Punakaiki kämping halvaks ilmaks hästi valmistunud. Lisaks suurtele katusealustele söögilaudadele ja köögile oli olemas isegi eraldi pursuikaga riietekuivatusruum. Sellise ilmaga läheb veini nii söögi sisse kui selle kõrvale.

RIMG8245

Punakaiki “Pannkoogikaljud”.

IMGP6646

IMGP6649

IMGP6669

Ilm ei paranenud oluliselt ka järgmisel päeval. Ikka udu ja sadu üksikute selginemistega. Vaatamata sellele oli vaja Franz Josef-i liustikku vaatamas käia. Tee liustiku juurde on ümbritsetud kõrgete kaljuseinte ning kümnete neilt langevate jugadega.

RIMG8318

RIMG8321

RIMG8328

RIMG8332

RIMG8335

RIMG8343

RIMG8344

Liustikule lähemale saab siin ainult giidiga.

RIMG8366

Ka raja ääres tuli kohati jää moreeni alt nähtavale.

RIMG8375

Orupõhja sammaldunud kivid.

Kõrvalrada viis kummalise soiste servadega mägijärve juurde.

RIMG8417

Mis taim see küll võiks olla?

Veidi lähemalt.

Tõsiselt samblas puu. Selleks hetkeks me polnud nendega veel harjunud.

Kohev ja vesine.

Lihtsalt üks tore sõnajalapuhmas.

Edasi Wanaka suunas.

IMGP6690

Wanakast saab hea ülevaate, kui ronida kõrvalasuvale Mount Iron-ile (Rauamäele). See koht on siin tähtis selle pärast, et siin peeti Uus-Meremaa esimesed karjakoerte võistlused.

IMGP6694

IMGP6701

IMGP6712

Mäenõlvalt avanes vaade väiksele labürindiga lõbupargile.

IMGP6730

Usinad kimalased.

IMGP6745_1

Järgmisel päeval võtsime ette juba väärikama, 1578 meetri kõrguse Roys Peak-i nimelise mäe. Vaated olid kõrgusele vastavad.

IMGP6767

IMGP6806

IMGP6840

Mõned rajaäärsed taimed.

IMGP6829_1

IMGP6839

RIMG8582

Need kajakad noolivad võileivatükke Wanaka järve ääres.

IMGP6913

Meie järgmises peatuskohas Te Anau-s puhus tuul endise hoolega ja samanimeline järv oli jäneseid täis. Turiste Milfordi lahele vedavaid koptereid see ei seganud.

IMGP7047

Kepler-i rada Waiau jõe ääres.

IMGP6941

IMGP6953

Eemalt paistsid Fjordlandi lumised tipud.

IMGP6955

IMGP6964

IMGP6973

IMGP6976

Rajalt kõrvale põikav laudtee viis kena soojärve juurde.

IMGP6981

IMGP6990

IMGP6991

Mõned sammaldunud ja seenetanud kännud.

IMGP6995

IMGP7036

Mõned linnud uudistasid matkajaid julgelt ega kiirustanud minema lendama.

IMGP7012

See peaks olema South Island Robin.

IMGP7024

Milford-i lahe äärde mineva tee äärest algab kuulus mitmepäevane Routeburn-i matkarada. Meie tegime sellest ühe väikse jupi kuni Earland-i joani.

Siin oli vett tilkuvat sammalt juba kõikjal.

IMGP7074

Siin näed ühe päeva jooksul rohkem jugasid kui terve Norra puhkuse jooksul.

IMGP7078

IMGP7080

Tegime väikse kõrvalpõike lähedalasuvasse mäetippu. Vaadet küll polnud, aga läbi pilve kumav päike tõi huvitava soiselt niiske taimestiku värvid kenasti esile.

RIMG8765

RIMG8757

RIMG8768

RIMG8770

Tagasi Routeburn-i rajal.

RIMG8771

Kui selline puu rajale kukub, siis on järsul nõlval sellest mööda saamine tõsine osavuseproov.

RIMG8776

Kaunis sügavpunane kännujurakas.

See on 174 meetri kõrgune Earland-i juga.

Päev lummavas, veest pakatavas, samblasse uppuvas metsas on ainulaadne.

RIMG8817

Meie aeg Lõunasaarel hakkab lõppema ja on aeg tagasi tsivilisatsiooni pöörduda. Tee Queenstown-i kus meid ootas ees hüvastijätt Uus Meremaa Lõunasaarega viis läbi “hirvedemaa”. Deer Country – nii nad seda kanti kutsusidki.

IMGP7089

Queenstown on kaunis ja modernne, maalilise Wakatipu järve kaldal asuv linn,

IMGP7106

IMGP7107

IMGP7100

aga väga turistlik. See väljendub nii linnapildis kui ka poodide hinnatasemes.

IMGP7108

IMGP7109

Klassikalise välimusega lõbusõiduaurik läheneb Queenstowni südamele.

IMGP7121

Ronisime linna kohal kõrguvale Queenstown Hill-i otsa.

IMGP7125

Juba kaua aega ei ole nii tuttavlikke seeni kohanud.

IMGP7126

Ohakas oma täies ilus.

IMGP7146

Brittide “jõulukuusk” holly.

RIMG8855

Elton mäel.

IMGP7148

See on “Soovide korv”.

IMGP7153

RIMG8876

Vaade Wakatipu järvele. Kaugel ees on Fjordland.

IMGP7162

IMGP7164

IMGP7173

Teepuu õitseb.

IMGP7168

Veel üks õitsev asi raja äärest.

IMGP7182

Päike oli veel kõrgel…

RIMG8898

Oma Lõunasaareretke viimasel päeval läksime veel meile juba tuttavale Routeburn-i rajale, kuid seekord selle teise otsa.

Leidsime lõpuks ka oma sõnajalaõie,

RIMG8963

mõned sügisesed lehed

RIMG8965

ja ühe võimsa joa.

RIMG9003

Whangareist Aucklandini – 1. osa

Teekonnal Whangareist Uus-Meremaa purjetamispealinna Aucklandi huvitavatest peatuskohtadest puudus ei tule ja kogu reisi võib planeerida lühikeste päevapurjetustena ühest mõnusast ankrulahest teise. Väljudes Marsden Pointi ja Bream Headi vahelt avaookeanile peab valima kas liikuda lõunasse piki Põhjasaare rannikut või suunduda üle mere Barrieri saartele. Siiski, veel enne Whangarei Harbouri piiridest lahkumist, on praktiliselt kohustuslik peatuda Whangarei Headil ja teha mõned jalutuskäigud seal.

Aga kõigepealt saabus meile külla Kräu.

IMGP7233

Seda tähistasime lasanjega.

RIMG9092

Koos Kräuga tegime veel mõned hüvastijätujalutuskäigud Whangareis ja selle lähiümbruses. Siin ka mõned pildid.

IMGP7213

IMGP7204_1

RIMG9051_1

RIMG9078

Postkastid Kiwi House kandis.

RIMG9119

Kivid Abbey koobaste juures.

IMGP7235

IMGP7252

RIMG9222

IMGP7256

RIMG9239

IMGP7258

IMGP7262

Meie Whangareist lahkudes puhus lääne poolt korralik purjetamistuul, puhanguti isegi 15 m/s. Seega mootorit kasutasime ainult postide vahelt minema- ja silla alt läbi pääsemiseks.

RIMG9243

Keegi oli auto madala veega plaažile unustanud. Meie möödudes oli pool autut juba soolases vees. Sellest masinast enam töölooma ei saa.

IMGP7266

Kräu purjetab.

RIMG9256

Tänu värskele läänetuulele olid Whangarei Heads-i ankrukohad rahutu olemisega. Õnneks tuli meile meelde Marsden Cove Marina külje all, läänetuule eest varjulises kohas, asuv meie heale tuttavale Robbie-le kuuluv poi. Küsisime ikka telefoniga luba ka enne kui selle külge ennast ööseks kinnitasime.

Siin on näha Marsden Point-i sadama ja naftatöötlemistehase tuled. (See sinakas asi on siiski meie oma päiksepatareiga aialambist ankrutuli.)

RIMG9268

Hommikul käisime marinas diislit ja vett tankimas.

RIMG9276

RIMG9277

Seejärel purjetasime teisele poole lahte McLeod Bay-sse ankurdama. Siin pildil oleme juba kaldale aerutanud ning valmis jalutuskäguks Manaia mäele.

IMGP7276

IMGP7286

Järjekordne kodutehtud postkast.

IMGP7290

Poolel teel nägime jälle Trolli, kenasti omas kohas ankrus.

IMGP7294

Kuigi läheduses oli suur sadam ning naftarafineerimistehas, oli vesi äärmiselt puhas. Nii et saab küll kui tahetakse!

IMGP7312

Edasi Manaia 460 meetri kõrguse tipu suunas.

IMGP7313

IMGP7317

Jahid ankrus naaberlahes Woolshed Bay-s. Tumedamad laigud vee peal on pilvede varjud, aga see heledam-rohekam ala on liivamadalik. Seega, ankrupaika tuleb hiilida mööda kaldaservi mitte ülbelt üle lahe keskosa.

IMGP7329

IMGP7332

Sama siin, meie oma McLeod-i lahes – kaldast kaugemal läheb taas madalaks ja mõõna ajal on kohati liiv väljas.

IMGP7333

IMGP7337

Siin olemegi juba mäe otsas.

RIMG9330

Pildistas üks neist saksa tüdrukutest kes veidi peale meid kohale jõudsid.

IMGP7343

Lõuna mäe jalamil.

RIMG9334

RIMG9338

RIMG9363

Mis nad siis täpselt teevad nendega kes nende krundile satuvad?

RIMG9365

Kuivanud puudel ei puudu oma võlu.

IMGP7355

Laste mänguväljak vaatega Marsden Point-i tööstuspiirkonnale.

IMGP7359

See tundub olevat siinkandi levinuim liblikas.

IMGP7362_1

Troll ja meie sinine julla.

IMGP7369

Mõned naaberpaadid.

IMGP7372

IMGP7374

Järgmisel hommikul suundusime juba avaookeanile. Kuna ilm oli hea ja sõit tõotas võtta terve päeva, siis otsustasin aega laevatöödega täita. siin pildil panen ma masti teist spinnakeripoomi ülesvedu. Siis on edaspidi hea kahe eespurje all allatuult minna. Kui ei ole varem maininud, siis kahe eespurje eelis spinnakeri ja suurpurje all seilamisega võrreldes seisneb selles, et väljapoomitud eespurjed ei hakka ookeanilaines laperdama ning veavad ilma mingi sättimiseta kasvõi nädalaid.

RIMG9377

Kui tuul ahtrisse pööras panime spinnakeri üles.

See masti kõrval rippuv asi on kuivama pandud soolase köögivee filter. Neid peab aeg ajalt vahetama ja pesema, muidu tuleb veele mädamuna lõhn juurde. Kui oleme puhtas vees, siis kasutame soolast vett nii söögi tegemisel soola asemel kui ka nõudepesul enne viimast loputust mageveega. See annab tuntava magevee kokkuhoiu.

Pildil on näha ka Galapagose kandis tehtud grootpoomi parandus.

RIMG9384

Ja et igavaks ei läheks harjutasime enne Great Barrier Island-ile jõudmist ka genu väljapoomimist. Mida kõike lusti pärast ka ei tee kui oled liiga kaua kuival maal istunud!

RIMG9402

Õhtupoolikul jõudsimegi Great Barrierile ja jäime ankrusse Smokehouse Bay-sse. See koht sai nime ühe kohaliku poolt sinna püstitatud korralikust kalasuitsetusahjust mida ka puhkajad on juba aastaid usinalt kasutanud.

Kellegi väike kuid stiilne mootorjaht.

IMGP7377

Veel mõned naaberpaadid.

IMGP7382

Kräu jäädvustab tabletiga suvõhtust idülli.

IMGP7387

Smokehouse Bay oli meile vaid üheöö-ankrukoht. Järgmisel hommikul sõitsime mõned miilid, et juba peasaarel, Forestry Bay-s ankrusse jääda ning saarega tutvuma minna.

RIMG9433

IMGP7394

Hea koht ujuvsuvilale.

IMGP7395

Toidupoe külastus läbi teepuu- (Kanuka-) metsa.

IMGP7417

IMGP7425

Poe kõrval oli kohalik raamatukogu

RIMG9509

ja saare infopunkt. Viimase avariiulitel oli üllatavalt palju asjalikku infomaterjali.

RIMG9510

Juga, siinsamas lähedal.

IMGP7404

Tagasi läksime üle kohaliku telkimisplatsi.

IMGP7428

Selline näeb välja sõnajalapuu tüve läbilõige.

IMGP7442

Õhtu ankrul.

IMGP7445

Great Barrier-i saare kõrgeim tipp on 627 meetri kõrgune Mount Hobson. Sinna suunas me järgmisel päeval ronima hakkasimegi. Pildil on meiega samas lahes, kuid veidi eemal, ankurdavad jahid.

IMGP7466

Vaade Port Fitzroy-le. Troll on pildist väljas, veidi paremal.

IMGP7470

Enne rajale minekut tuleb jalanõusid desinfitseerida. Nimelt on jalanõude küljes oleva mullaga edasikanduvad bakterid üheks Kauripuude väljasuremise põhjuseks.

IMGP7480

Mingi umbes õunasuurune käbi.

IMGP7485

Sarnane käbi, aga kellegi poolt pisut järatuna.

IMGP7494

Selliselt need seal puude otsas on.

IMGP7496

Ruu ja Kräu üle kuiva jõesängi viival rippsillal. Rippsillad on siin nagu rahvussport, neid on sadu.

IMGP7488

Siin on näha kõik, mis on järgi jäänud kunagisest kauritammist. Nimelt paisutati selleks, et vägevaid kauripalke mäest alla saada, muidu niru veega mägijõgi üles. Tamm oli nii kavalalt ehitatud, et siis kui veehoidlas juba piisavalt palke oli, sai paisu avada ning palgid liikusid koos tulvaveega mereni.

IMGP7518

Mount Hobson juba paistab.

IMGP7522

Siin oli mõni aeg tagasi maalihe.

IMGP7525

Vee poolt lihvitud ning õõnestatud jõesäng.

IMGP7543

Lõpuks ometi tipus.

RIMG9646

Igas suunas avaneb muljetavaldav vaade. Siin on näha saare idaküljel asuvad Palmers-i ja Kaitona plaažid ning kohalik lennuväli.

RIMG9640

Port Fitzroy ja horisondil on Little Barrier.

IMGP7558

Tagasi alla.

IMGP7590

Nad on siia ikka tohutult treppe ehitanud.

RIMG9681

IMGP7592

Selline näeb välja üks keskmine siinne matkajatele ööbimiseks ehitatud onn.

RIMG9655

Magamiskott peab endal kaasas olema.

RIMG9656

Enamasti on olemas voolav vesi ja gaasipliidid.

RIMG9657

Süüa saab tuule ja vihma eest kaitstud söögitoas.

RIMG9659

Märjad vihmariided tuleb jätta verandale.

RIMG9661

Nagu ikka jäid silma ka mõned raja-äärsed taimed.

IMGP7606

RIMG9679

IMGP7612_1

IMGP7613_1

IMGP7614_1

Karm elu kuivas jõesängis.

IMGP7629

Teepuu viljad.

IMGP7642_1

IMGP7631

Järjekordne rippsild, seekord kandejõuga üks inimene.

RIMG9683

See saar väärib lähemat tutvumist. Liigume vaid edasi Whangapara Harbour-isse Graveyard-i lahte. Õhtul saabub ka Laura Dekker oma ketsi Guppy-ga.

IMGP7658

Kohale jõudes paigutasime oma julla teiste sekka telefoni- ja WiFi-putka kõrvale. Täna on plaan käia soojaveeallikaid vaatamas.

IMGP7663

Tee läheb ümber soo, kohati ka üle selle, mööda laudteed.

IMGP7677

IMGP7687

Kräu valmistub supluseks. Vesi on üsna soe küll.

RIMG9801

Mingid imelikud viljad.

IMGP7692

Tagasi lahe ääres.

IMGP7698

Mõned Pohutukawad on vaatamata hilissuvele veel õies.

IMGP7699

Järgmisel päeval purjetsime Coromandel-i poolsaare tippu Port Jackson-i nimelisse lahte.

RIMG9844

Teisi paate oli siin vähe.

IMGP7702

See eest oli plaaži ühes servas suur kämping. Siin pildil on see paremas servas ja vaevalt näha, sest see plaaž on ikka tohutu.

IMGP7712

RIMG9863

RIMG9864

IMGP7729

RIMG9888

IMGP7733

RIMG9910

Oleksime tahtnud piki Coromandel-i poolsaart lõuna poole liikuda ja siin veel mõned uurimisretked ette võtta, aga tuul puhus meid hoopis Põhjasaare poole tagasi. Nii läkski, et maandusime lõpuks Kawau saarel sügavas Bon Accord Harbour-i nimelises lahes. Oli see koht alles paate täis! Tundus, nagu oleks kõik Aucklandi mootor- ja purjejahid ennast korraga siia ajanud.

IMGP7752

Kirjade järgi pidi kaldal väike toidupood olema, aga lähemal uurimisel selgus, et see oli Kawau Boating Club-i kõrts kust hirmsa hinnaga veidi toorest söödavat ka sai. Ostsime ühe leiva ja mõned munad.

RIMG9951

RIMG9955

Kohe järgmisel hommikul liikusime, juba Bon Accord Harbourisse sisse keerates silma jäänud, Mansion House Bay poole. Ka see oli paatidest pungil, aga tundus siiski olevat jalutuskäiku väärt.

RIMG9974

See kummikas ronis omal käigul veest välja plaažile, kus siis kõhu mõnusalt maha pani.

IMGP7806

IMGP7759

Maja mille järgi see laht nime on saanud.

IMGP7762

RIMG0128

IMGP7786

RIMG0017

Endise vasekaevanduse pumbamaja. Näha on aurumootoriga veepumba katla kõrge korsten.

IMGP7800

Siin üks kaevanduse sissepääsudest.

IMGP7804

Vasemaaki leidub siin tänapäevani, aga mitte kaevandamist väärival hulgal.

IMGP7811

Kuna ilm oli, siis tegime pikema ringi ja käisime ka teisi lahtesid vaatamas.

Mõõn Schoolhouse Bay-s.

IMGP7814

IMGP7822

Tagasi laevale. Nii tehakse teele langenud puuga. Tundub, et igal pool vedelevad palgid ei huvita kedagi. Või jäetakse need mädanema sinna kuhu need kukuvad, sest tegemist on reservaadiga?

IMGP7834

Ööbima me siia rahvahulka ei jäänud, vaid seilasime edasi Tiritiri Matangi saarele ankrusse. See pisike saar on tuntud oma rikkaliku linnuriigi poolest.

IMGP7847

Saarega ebaproportsionaalsel kail oli raudtee.

IMGP7849

Jätsime julla ettevaatamatult kai siseküljele trepi äärde, sest arvasime turistilaevu silduvat kai välisküljele.

IMGP7850

Nagu hiljem selgus, jätkus suuremaid ja väiksemaid laevu koos sadade puhkajatega kai igale küljele. Kui keegi hea hing meie jullat ümber ei oleks paigutanud, siis oleks see vendrina kasutusse läinud. Parem mõte oleks olnud jullaga otse plaažile tulla.

IMGP7866

IMGP7880

Kaldal tervitas meid tui oma iseloomuliku lauluga.

IMGP7853

Peatselt silmasime ka muid linde.

IMGP7875

Vastu jalutasid paksud takahe-d, keda kuni 1948 aastani loeti väljasurnud liigiks.

IMGP7893

IMGP7903_1

IMGP7922

See on Tiritiri teine võimalik ankrulaht. Nii, et kogu saarel oli kaks purjekat ankrus.

IMGP7940

Künka otsas paistab majakas.

IMGP7947

See on saddleback.

IMGP7950

IMGP7953

Majaka lähedal on udupasunahoone. Pasun töötas auruga nagu vedurivile ja paak maja kõrval on aurukatla vihmaveehoidla.

IMGP7963

Süsteemi juurde kuulub automaatne optiline ududetektor AGA FDBV-100. Kogu see süsteem on nüüd muuseumieksponaat.

IMGP7961

Kaunis ja väga heas korras majakakompleks.

IMGP7965

Tui kännul.

IMGP7970

Kui saar üle vaadatud heiskasime purjed ja seilasime Whangaparaoa poolsaare Arkles-i lahte. See on hea koht toiduvarude täiendamiseks ja ka muuks vajalikuks shopinguks, sest kohe plaaži taga mäe otsas on suur kaubanduskeskus korraliku toidupoega.

Ankrunaaber Arkles Bay-s.

RIMG0452

Whangareist Aucklandini – 2. osa

Järgmisena olid meil plaanis paarissaared Rangitoto ja Motutapu. Need on kaks üksteisega kitsa maaribaga ühendatud teineteisest totaalselt erinevat saart. Rangitoto on ainult 800 aasta vanune vulkaanisaar kus puude vaheline pind on kaetud musta karuse basaldiga. Motutapu seevastu kujutab endast kaunite roheliste küngastega pastoraalset idülli. Mõlemal saarel on kilomeetreid korrastatud matkaradu.

Ankurdasime Trolli nende saarte vahelisse Islington-i lahte ja võtsime esimesena käsile Rangitoto vulkaanisaare. Siin me kõnnimegi Rangitoto 259 meetrise tipu suunas.

IMGP8026

Vulkaanikraatri servas asuvalt platvormilt avaneb kaunis vaade Aucklandile.

IMGP8036

IMGP8037

Siin me Ruuga seisamegi, seljad Aucklandi poole.

IMGP8044

Vaade Motutapule üle Islington-i lahe. Horisondil on Waiheke saar. Ülalt vaadates tundub ka Rangitoto kena roheline.

IMGP8055

Põõsaste vaheline tagelikkus on aga selline.

IMGP8059

IMGP8063

Kimalane mustal kivil.

Troll ja meie sinine julla Islington-i lahes.

IMGP8070

Oystercatcher oma nimele kohaselt austrikarpide sisu analüüsimas.

IMGP8082_1

IMGP8085_1

See siin on bach ehk Uus-Meremaa traditsiooniline suvila. Need kujunesid välja suvitajate telkidest ja olid algselt käepärastest materjalidest illegaalsed ehitised mis õigustasid oma olemasolu maavalitsusest võetud kämpimislubadega. Hiljem kasvas nii mõnigi neist uhkeks klaasist, kivist ja terasest rannavillaks.

IMGP8089

Veel üks enam vähem audentne bach.

IMGP8091

Järgmisel päeval võtsime ette Motutapu ringi.

IMGP8094

Maalilised puud rohustel küngastel.

IMGP8115

IMGP8124

Vaade tillukese kõrvalsaare Motuihe laevu täis Takutairaroa ankrulahele. Jõudsime sinna hiljem meiegi.

IMGP8127

Home Bay. Seal on suur telkimisplats.

IMGP8142

Pastoraalne idüll.

IMGP8151

Eemal paistab Little Barrier-i saar.

IMGP8154_1

Motutapu põhjatipust mööduv kahvelkets. Või ehk hoopis jaul, sest besaanmast on üsna ahtris ja besaan ise üsna pisike. Põhiline ideeline vahe ketsil ja jaulil on, et ketsi besaan on disainitud andma jahile olulist lisakiirust, samas kui jauli besaan on mõeldud pigem purjestust tasakaalustama.

IMGP8158

Vaade tagasi, piki Motutapu läänekallast, Rangitoto vulkaani suunas.

IMGP8165

Kivine Administration Bay.

IMGP8172

Teepuuhekk.

Kaunis roosaõieline põõsas.

IMGP8180

See lind nokkis mingi ülekasvanud (2-3m kõrguse) tilli sarnase taime seemneid.

IMGP8189_1

Veel üks usin mesimumm.

Värvikas plaaž Administration Bay-s.

Need heinapallid vajasid vaid kerget tõuget, et piki mäenõlva alla veerema hakata.

IMGP8201

Männid on siin kaitsealadel põlu all kui sissetoodud taimed. See väike männiriba on siiski ellu jäetud.

IMGP8204

Meie järgmine stopp oli väikesel Motuihel.

RIMG0742

Oli pühapäev ning Takutairaroa laht oli puupüsti paate täis.

IMGP8215

Motuihe on vaatamata oma väiksele pindalale mitmekesise loodusega. Siin on kaks plaaži, kõrgeid kaldakaljusid, karjamaid ja metsa.

IMGP8226

IMGP8227

IMGP8234

IMGP8242

IMGP8255

IMGP8259

Waiheke on suur ja eriti suvel äärmiselt rahvarohke saar. Kuna see saar asub Aucklandist ka lühikese autopraamiteekonna kaugusel, siis on siin palju jõukate aucklandlaste suvekodusid ja ka aastaringses kasutuses olevaid elumaju. Lisaks on siin palju viinamarjapõlde ja pruulitakse kohalikke veine. Kuna põhjapoolt ookeanilt tuli saarele korralik ummikas ja tuul puhus läänest, siis valisime ankurdamiseks lõuna suunas avaneva Huruhi lahe. Saare suurim linn Oneroa koos oma supermarketiga jääb siit vaid veerandtunnise jalutuskäigu kaugusele. Sama kaugele jääb ka superturistliku Oneroa lahe sagin ja kära.

Lahesse sisse sõites tuli meile vastu selline miniatuurne kahvelkuunar. Või on see hoopis brigantiin?

RIMG0822

Lahe tipp on pikalt madal.

IMGP8263

Mõõnaga kuivale jäänud rohekarbid.

IMGP8262

Nende, üle kümne sentimeetri pikkuste karpide, sisu on söödav ja neid saab siin ka kalapoest osta.

RIMG0826

Osa neist poide küljes olevatest jahtidest jäävad madala veega kuivale. Troll on ankrus kaldast üsna kaugel.

IMGP8268

See siin on saare põhjakaldal asuv Oneroa laht. Vaatamata sisserulluvale ummikale oli laht paate täis.

IMGP8274

Üheks sellel lahe populaarsuse põhjuseks on kindlasti siinne suur valge liiva plaaž. Teine põhjus on aktiivne kohalik turistielu kõikvõimalike kohvikute, restoranide ja pisipoodidega.

IMGP8281

See kummikas vuras hiljem omal käigul siit minema, aga seekord mitte vette vaid parklas ootava treileri juurde.

IMGP8276

Maaliline paadikuur kõrvallahe Little Oneroa kaldal.

IMGP8292

Meie jalutuskäigu jooksul oli vesi Huruhi lahes päris kaugele taandunud ja see enne kenasti poil hulpinud kahekiiluline seisis nüüd oma kiiludele ja roolilehele toetudes lahe mudasel põhjal.

IMGP8299

Waiheke läänekaldal on mitmeid korralikke merevaatega elumaju.

IMGP8323

Mõne juurde neist kuulub oma viinamarjaistandus.

IMGP8345

Kaldad ise on enamasti kõrged ja kaljused.

IMGP8330

Rannakaljudel kulgevatelt radadelt avanevad suurepärased vaated ümberkaudsetele saartele.

Rangitoto ja Motutapu.

IMGP8337

Motukaha.

IMGP8359

IMGP8362_1

IMGP8363

See lind kaitses valjuhäälselt oma pesitsuspiirkonda.

IMGP8381

Kaldakaljule on kujunenud värvikas soo.

IMGP8389

Üks huvitav rannamaja.

IMGP8406

Ühel neemel sattusime vabaõhu kunstinäitusele. Siin üks kineetiline skulptuur.

IMGP8403

Puu otsa oli riputatud metallist pitsilisi paadikeresid.

IMGP8415

Linde lennutavad paat-linnud?

IMGP8421

Plätadest tehtud teokarp.

IMGP8431

RIMG1071

Taolisi erinevate kunstnike loodud rohkem või vähem paeluvaid abstraktseid objekte oli sellel neemel kümneid, mõned neist ka muljetavaldavate rahanumbrite eest müügis.

IMGP8443

IMGP8445

Matatia lahe ühes sopis seisid kaks purjekat postirea ääres. Need postid jäävad mõõnaga kuivale ja siis saab nende külge kinnitatud paadi kallal põhjatöid teha, näiteks sinna kogunenud molluskeid maha kraapida.

IMGP8449

Veel mõned Waiheke kõrgetele kallastele ehitatud majad.

IMGP8464

IMGP8476

IMGP8479

Kineetiline skulptuur ühe elamu aias.

IMGP8471

Selline ratastel koer ootas meid Cable Bay-s.

IMGP8480

Mootorjahid ankrus Owhanake lahes.

IMGP8483

Eemal paistab Coromandel-i poolsaar.

IMGP8484

Oli käes aeg Aucklandi poole liikuda.

Teade merelt, 24.02.17 22:18

Taas Aucklandis Westhaven marinas. Ilm on suvine, ehk liigagi suvine sadamas istumiseks. Lähme linna jalutama.

Teade merelt, 28.02.17 23:04

Ankrus Islingtoni lahes Rangitoto vulkaani kõrval. Oligi juba aeg linnast minema saada.

Teade merelt, 02.03.17 04:08

Ankrus Motuihel Takutairatoa lahes. Laht oli tühi kui me siiapoole pöörasime, aga nüüd on siin lisaks meile kaks suuremat ja üks väiksem mootorpaat.

Teade merelt, 03.03.17 06:46

Ankrus Oneroa lahes Waiheke saarel. Kuna on reede õhtu, siis on laht kubinal jahte täis ja neid tuleb muudkui juurde.

Auckland

Auckland on Uus-Meremaa suurim linn ja ka siinne purjetamispealinn.

P2090009

Meie saabudes oli südalinna meresadamas kolm suurt kruiisilaeva.

IMGP8546_1

Siin pildil keskel on “Ferry House” ehk siis vana laevaterminal.

IMGP8549_1

Kesklinna Westhaven Marina-st möödudes jäi silma turiste lõbustav kahvelkuunar.

IMGP8554

Esimese öö Aucklandis veetsime ankrus. Kohe pärast silla alt läbi purjetamist jääb vasakut kätt hea ankrukoht kalda ja pisikese Watchman-i saare vahel. Siin on lähedal mitu väikest plaaži ja üks korralik kai mis on kõik ühiskondlikuks kasutamiseks, nii et kaldale pääsemisega ei ole probleemi ja kesklinn on paarikümneminutilise jalutuskäigu kaugusel. Linnaliinibusse me ei ole küll tarvitanud, aga ka need on täiesti olemas.

IMGP8566

Järgmisel hommikul kolisime ümber oma broneeritud kohale Westhaven Marinas. See on suur ja põhiliselt kohalikele jahtidele mõeldud sadam. Külalisjahte nägime peale Trolli vaid ühte ja seegi oli pigem superjahina kirja minev elukas. Nagu oleme nüüd aru saanud, ei ole Auckland eriti kruiserisõbralik koht. Toidupoed on kallid ja kaugel, tohutus sadamas on vaid üksikud duširuumid ning ainult kaks pesumasinat. Autorenti sadamas ei ole, peab kõndima kesklinna. Sadamakontori rahvas oli küll kiwilikult lahke, aga ega neil mingeid teenuseid ega ka linnainfot pakkuda ei olnud. Pigem olid nad pisut ehmunud, et mis me neist tahame. Tõsi, ega meil neid vaja ei olnudki, sest kõik rahalised tehingud olid internetis ette tehtud ning väravakoodidki olid e-mailiga käes. Ilma koodita poleks isegi kailt välja pääsenud, et kontorisse minna. Marina ise on korralik – kaid on uued ning stabiilsed ja igal kaikohal on oma elektri- ja veeühendus, mille kasutamist mõõdetakse ja mille eest siis vastavalt ka tasuda tuleb.

P2090013

P2100031

Siin üks kena puupurjekas.

P2090014

Dinghy dock.

P2090018

Sky Tower sadama poolt vaadatuna.

P2090021

Värviliste pisipurjekate võistlus sadamaterritooriumil.

P2090028

See on üks võimalus oma mootorpaati kesklinnas hoida.

P2100037

Kohe nende endiste tsemendihoidlate taga on superjahtide kaid.

P2100042

Kalad sadama kalaturul.

RIMG1328

Marinast pääseb südalinna üle tõstesilla.

P2120105

P2100041

Igati moodne arhitektuur.

P2100043

P2100044

Olemas on nii tavalised- kui ka vesilennuk-, kaater- ja koptertaksod. Palju liiklust käibki just kesklinna ja lähisaarte vahel.

P2100045

Südalinna kaide äärest leidsime lisaks nii mõnelegi superjahile ka ühe Mini Transat-i 6,5 meetri pikkuse purjeka.

P2100050

See on üks endistest Uus-Meremaa Ameerika Karika jahtidest millega nüüd lõbusõite tehakse. Üks huvitav võimalus on võtta osa kahe Ameerika Karika jahi vahelisest match race-st.

P2110065

Peatänav Queen Street.

P2110081

Siin on tuliuute pilvelõhkujate vahel ka mõned vanemad hooned.

P2110087

P2110088

Kräu ja Ruu Victoria pargis puu juures.

P2110093

Purskkaev Victoria pargis.

P2110097

Aucklandi muuseumi massivse hoone imposantne sissepääs. Muuseum ise on ka päris põnev pakkudes igaühele midagi.

RIMG1558

Muuseumi kõrval pargis oli käimas laternatefestival. Telgid pakkusid nuudleid ning muid idamaiseid toite ja laval esinesid hiina artistid.

P2120115

P2120120

Samad sägad olevat esinenud ka Pekingi olümpia avamisel.

P2120124

Öine vaade kesklinnale sillatagusest ankrukohast.

RIMG1593

Otsustasime, et ka meie julla on omale rattad ära teeninud. Neid kasutades saab ka üks inimene mootoriga julla kaldale veetud.

RIMG1947

Vajadusel saab need rattad lihtsalt küljest monteerida.

RIMG1955

Linnapargis lõbutsesid tudengid. Lisaks sellele, et nad isa nalja tegid, oli neil  vaja ka muid sealviibivaid inimesi igasugu lollusi tegema panna.

RIMG1974

See säga käis näiteks purskkaevus ujumas.

RIMG1979

Heidil värvisid nad ühe küüne pärlmutterlakiga ära.

Siin mõned lilled linnapargist ja selle talveaiast.

RIMG1988

IMGP8672

IMGP8675

IMGP8678

IMGP8680

IMGP8684_1

IMGP8687

IMGP8690

IMGP8700

Üks ekstrakole paarisentimeetrine putukas ka.

Teade merelt, 05.03.17 00:03

Ankrus Tiritiri Maitangi saarel Fishermans lahes. See on pisike ja küllaltki sügav laht, aga õnneks on tuul täpselt saare teiselt poolt.

Teade merelt, 06.03.17 01:31

Ankrus Kawau saarel Mansionhouse lahes. Ilm on imeilus ja lahes erinevalt eelmise korra paarikümnest vaid kolm pasti. Kõrghooaeg on möödas.

Teade merelt, 07.03.17 03:12

Ankrus Kawau saare sügavas Bon Accord lahes. Ilm on tuuline ja vihmane ning homme peaks veel hullemaks minema. Üritasime Barrierile minna, aga tulime tagasi.

Teade merelt, 11.03.17 02:39

Ankrus Omaha lahes Leigh küla lähedal. Oli kena tihttuulesõit. Läheme kohalikku kaubandust tsekkima, sest värske kraam hakkab otsa lõppema.

Teade merelt, 13.03.17 03:38

Ankus Parua lahes Whangarei lähedal. Oli nmõnus ja kiire sõit. Kiirus enamasti üle 6 sõlme. Omaha pood oli praktiliselt olematu. Seega on lootused suured.

Teade merelt, 13.03.17 07:01

Ankurdasime ennast ümber Whangareile lähemale. 10 miili lähemale. Poodi mida otsisime emam ei ole. Homme lähme linna.

Teade merelt, 16.03.17 03:16

Ankrus Marsdeni neeme lähedal Urqharti lahes. Siit on hea homme alustada meie teekonda

Teade merelt, 17.03.17 03:29

Ankrus Tutukakas Pacific Bays. Pole just parim koht idatuulega ja hästi ankrupoisid täis, aga leidsime endale siiski ühe vaikse nurgakese.

Teade merelt, 18.03.17 02:49

Ankrus Mimiwhangata lahes pika plaaži idapoolses otsas. Saime just väikse tuuni konksu otsa ja hakkame seda praadima.

Teade merelt, 20.03.17 04:21

Ankrus Whangamumu lahes. Veel veidi enne lahe siseossa jõudmist saatis meid kahemeetrine ookeaniummikas. Nüüd ankrus on aga kõik rahulik ja vaikne.

Teade merelt, 21.03.17 04:53

Ankrus Urupukapuka saarel samanimelises lahes ja seega tagasi Bay of Islandis. Vaatame siin seni ringi kui Heidil on aeg ära lennata.

Teade merelt, 22.03.17 02:58

Ankrus Moturua saare Waiwhapuku lahes. Rahvast on nii palju, et oli raske head kohta leida, aga saime siiski konksu enam-vähem mõistlikus kohas sisse.

Teade merelt, 23.03.17 06:05

Ankrus Matauwhi lahes Russelli lähedal.

Teade merelt, 24.03.17 06:33

Ankrus Motuarohia saarel Kahe Atolli lahes. Franz ja Shirly tulevad külla.

Teade merelt, 26.03.17 01:23

Ankrus Opuas Bay of Islands Marina kõrval. Siit me ka alustasime oma Uus-Meremaa reisietappi. Mõne päeva pärast hakkame valmistuma ärasõiduks.

Teade merelt, 03.04.17 03:44

Taas ankrus Russelli paadiklubi juures Matauwhi lahes. Andsime Uus-Meremaa piirivalvele reedeks ärasõiduhoiatuse. Kui ilm on OK lähme Austraalia suunas.

Teade merelt, 05.04.17 23:20

Ankrus Paihias. Kuna on plaan homme Austraalia suunas teele asuda, siis siin on viimane koht kus toiduvarusid täiendada saab.

Teade merelt, 06.04.17 04:05

Oleme taas ankrus Opuas. Siin tsekkisime me ennast üle viie kuu tagasi Uus-Meremaale sisse ja siit me ka alustame oma retke üle Tasmani mere Austraaliasse.

Teade merelt, 09.04.17 23:15

Teel Australia suunas. 334NM esimese 3-e päevaga ja seda mõnusas 7-8m/s pakstaak- ja taganttuules. Oodata on tuule tugevnemist ja vastu keeramist.

Teade merelt, 10.04.17 23:52

Ruu ütles: “Tuul loll”. Eile õhtul tuul tugevnes 12m/s-ni ja keeras külgtuuleks. Kimatasime rehvitud suurega ööpäevas 139 miili.

Teade merelt, 11.04.17 05:54

…jätkub. Täna hommiku

Teade merelt, 11.04.17 05:54

…jätkub. Täna hommikul tuul nõrgenes ja keeras vastaliseks. Paari tunni pärast pööras taas soodsaks kuid nüüd vaibus täiesti. Purjed loksuvad tühja

Teade merelt, 11.04.17 22:44

Poolel teel. Opuast tuldud 573 miili ja Coffs Harbourisse minna veel 564. Seda siis kui tuul oleks sooodne ja otsejoones minna laseks. Praegu see nii ei ole.

Teade merelt, 15.04.17 02:59

Mõnus mõõduka tuulega päikseline päev. Lisaks oli paar tundi meiega umbes sajasabaline parv delfiine. Coffsini on veel veidi üle 200 miili.

Teade merelt, 16.04.17 22:35

123 miili Coffsini. Tuul on meid maha jätnud, aga muidu on elu ilus: sööme, loeme ja magame.

Teade merelt, 18.04.17 04:51

Imeilus, üsna tuulevaba päev, aga kuhu meil kiiret? Tiksume nii umbes sõlmega mööda pikki madalaid ummikaid ja naudime elu.

Teade merelt, 18.04.17 06:37

Rääkisime just Ruuga, et nii mõnusat vaikset purjetamist, ilma mingi loksuta, ei ole varem olnud kuskil mujal kui Stocki saarestikus. Ja siis tulid vaalad.

Teade merelt, 19.04.17 09:19

Olemegi Austraalias! Saime just ennast Coffs Harbouris külalispoi külge. Jäime selle asjaga pimeda kätte, aga õnneks on ümberringi sadamatulede kuma.

Teade merelt, 22.04.17 22:28

Ankrus Sydneys Blackwattle lahes. See on praktiliselt kesklinnas. Ülesõit Coffs Harbourist oli kiire kenas pärituules.

Teekond Austraaliasse ja esimesed muljed.

Tagasi Opua-s hakkasime hoolega ilmal silma peal hoidma, sest reisisiht Sydney asus teisel pool kurikuulsat Tasmani merd ja isegi suvekuudel müttab siin tugevaid torme ringi. Kui vaadata ilmakaarti, siis on siinkandis tavaliselt 2-3 tsüklonit keerlemas. Siin üks üsna tavapärane pilt kohalikust ilmast.

RIMG3683_1

Need Austraalia idaranniku ja Uus -Meremaa vahelised tsüklonid tekkivad seal kuskil Tasmaania kandis ja põrutavad seejärel Uus-Meremaa suunas, mõni veidi lõuna poole, mõni teine jälle põhja poole, kaldudes. See viimane on just selline situatsioon mida meile vaja ei olnud, sest tee Uus-Meremaa põhjanukast Sydneysse on otse läände, ehk sel juhul siis otse vastutuult.

Meie teine probleem seisnes selles, et Uus-Meremaa piirijõud tahtsid Opuast lahkumisest pikaajalist (4 päeva!) etteteatamist. Nii pikalt ette otsustades kaotaksime me kogu ilmaennustuse usaldusväärse osa!

Kui siis mõistlikuna tunduv ilm lähenema hakkas andsime ametiisikutele lahkumisest teada ja otsustasime, et kui ennustus ebasoodsas suunas muutuma peaks, siis me lihtsalt ei lähe ja kõik. Teine muutus plaanides seisnes selles, et soodsate tuulte tõenäosuse suurendamiseks ülesõidu lõpu poole, ei lähe me mitte otse Sydneysse, vaid hoopis sellest 230 miili põhjas asuvasse Coffs Harbourisse. Pealegi oli netist kuulda, et Coffsi ametiisikud on oma Sydney ametikaaslastest mõistlikumad.

Üks huvitav moment oli, et Duogen-i dioodsillad otsustasid lahkumiseelse tormi käigus maha põleda.

RIMG3724

Õnneks olid varuosad olemas ja enne mõnetunnise remondi järel oli meile purjetades nii oluline energiaallikas jälle töökorras. Igatahes oli ajastus hea, sest seda kolakat ookeanilaines ahtrist maha kruvida on küll tehtav, aga äärmiselt ebamugav.

RIMG3735

Kui lahkumispäev kätte jõudis, oli ilmaennustus endiselt soodne: pakstaak- või pärituul vähemalt esimeseks kolmeks – neljaks päevaks. Mis siis muud kui lahkumispaberid piirikatega korda ajada ja meie päevinäinud julla ligi kuuekuuse järjepideva kasutamise järel taas kord tekile pakki panna.

RIMG3749

Siin veel üks lahkumise eelne Uus-Meremaa lill.

Kuigi päike paistis ja tuul seljatagant, ilm merel eriti soe ei tundunud.

Peagi olime taas oma harjumuspärases ookeanirutiinis: söö – maga – loe.

RIMG3776

Esimene merenädal lõppes ööpäevaga kus tuul alla 14 m/s ei langenud. Ruu meil teatavasti merehaige ei käi ja minagi suutsin hommikukohvi ning -munad kenasti sees hoida.

Peagi tuul rahunes ja meid külastas nii sajapealine delfiinide parv. Nende mängu oli tore vöörstaagile nõjatudes vaadata.

RIMG3923

IMGP0919

IMGP0866_1

Sellele seltskonnale tundus eriti meeldivat lainetest alla surfamine.

IMGP0727_1

IMGP0976

Meelelahutust pakkusid ka värviküllased päikseloojangud. Tuleb tunnistada, et päiksetõusud magasime me enamasti maha.

IMGP0991

IMGP1035

Sadakond miili enne Coffsi vajus meri päris maha.

IMGP1076

Nüüd sai jälle rahus laevatöid teha. Siin taastan ma besaani pudeneva hakkavaid õmblusi. See puri tuli meil laevaga kaasa ja on üle 20 aaasta vanune. Riie veel peab, aga õmblused hakkasid järgi andma juba Vormsi ning Rukkirahu vahel.

RIMG3985

Vaiksest veest oli veel nii palju kasu, et nägime ära pisut eemal veepinnal puhkavad vaalad.

IMGP1118_1

Veel paar päeva ja olimegi Coffs Harbouri sisesadamas külalispoi küljes. Coffs Harborisse võib rahulikult siseneda kasvõi südaöösel ja ilma mingi stressita suurde väissadamasse lainemurdja varju ankrusse jääda. Mugavam on muidugi varjulisemas sisesadamas külalispoi küljes. Ankurdamisruumi on siin siiski vähevõitu.

IMGP1138

Päris tormikindel see sadam ka ei ole nagu selgus aasta tagasi juunis, kui tsüklon siin pool sadamat maha lammutas. Praeguseks olid kaid taastatud ja me saime Trolli sisse möllimiseks marinasse sisse tuua.

Coffs Harbour on kena, tohutute surfirandadega linn.

Oleksime siia kindlasti kauemaks jäänud, aga kuna ennustus näitas lähemateks päevadeks meile Sydneysse seilamiseks nii vajalikku kuid siinkandis haruldast põhjatuult, siis tegime vaid kiire shoppingu ning lahkusime juba järgmise päeva hommikul.

RIMG4088