Prantsuse Polüneesia

Teade merelt, 18.04.16 01:40

Möödas on esimene ööpäev Vaiksel. Läbisõit 83 miili, sest tuult on vähe. Hetkel motoriseerime. Loodetavasti saame peatselt jälle tuult. Nägime haid.

Teade merelt, 21.04.16 14:53

Kuna nõrgad ja muutlikud lõunakaaretuuled meid ekvaatori suunas purjetada ei lase, siis suundume seni läände kui taas lõuna poole pääseb.

Teade merelt, 27.04.16 21:01

Täna 21.10 Eesti aja järgi ületasime ekvaatori. Nüüd on vaja veel veidi lõuna poole liikuda, et kagupassaadid kätte saada, siis juba edasi Markiisidele

Teade merelt, 29.04.16 22:15

Tuul on nõrk, aga ummika peal on terav väike laine. Purjed rapsivad ja paat kõigub. Eile murdus jälle grootpoom.

Teade merelt, 29.04.16 22:15

Tuul on nõrk, aga ummika peal on terav väike laine. Purjed rapsivad ja paat kõigub. Eile murdus jälle grootpoom.

Teade merelt, 04.05.16 22:32

Grootpoom on parandatud ja suurpuri jälle üleval. Eks aeg näitab kuidas parandus peab. Üritame poomi paremini hoida ka. Tuult on endiselt vähevõitu.

Teade merelt, 08.05.16 03:04

Passaadid on käes. Kolm viimast ööpävast läbisõitu on olnud 115-135 NM. Püüdsime esimesed kaks kala ka. Seekord tulid mõlemad päikseloojangu ajal.

Teade merelt, 11.05.16 05:51

Pool ligikaudu 4000 miilisest teekonnast Panamast Markiisidele on seljataga. Hetkel on minek hea – kiirus püsib 7 sõlme kandis. Kas veel selles kuus kohal?

Teade merelt, 12.05.16 04:31

1. elektroonikaprobleem sellel reisil – üles ütles Raymarine C120 kaardiplotter, restardib iga mõne sekundi järel. Õnneks oli meil varuks kaasas E120.

Teade merelt, 25.05.16 02:56

Hiva Oa saareni on jäänud ainult 190 miili, aga tuul on otse tagant ja alla 5 m/s ning viib meie tõruvähke täis kasvanud paati edasi vaevalise 2 sõlmega

Teade merelt, 28.05.16 01:15

Ankrus Hiva Oa saarel Tahauku lahes. Tõeline troopika – rohelus ja kaljused mäed kõikjal ümberringi. 100m kaugusel lendavad murdlainepeitsmed taevasse.

Teade merelt, 01.06.16 20:06

Ankrus Hiva Oal Hanamenu lahes. Siin on peale meie veel 3 purjekat mis üleeile Atuonast lahkusid. Loodus on siin metsikum ja künkad kaljusemad kui Tahaukus.

Teade merelt, 02.06.16 23:08

Ankrus Hiva Oal Hanaiapa lahes. See on maaliline koht. Mäenõlvadel vaheldub pruun kalju erkrohelise metsaga. Vesi on kutsuvalt sügavsinine ja läbipaistev.

Teade merelt, 05.06.16 17:28

Ankrus Ua Huka saaarel Hane lahes. Hiva Oa-lt oli siia 56 miiline üleöösõit. Koidikuks olime kohal. Siin lahes tundub isegi mingi WiFi olevat.

Vaikse ookeani muutlikes tuultes

Lahkusime La Playita marina kõrvalt ankrust esimesel võimalusel ja sügava kergendusetundega.

RIMG4765

RIMG4766

Ka siin valitses Panamale iseloomulik ükskõiksus ja ebakompetentsus. Kui soovisime kütuse ja vee võtmiseks kai äärde tulla, siis osutus, et see maksaks lisaks kütuse ja vee hinnale veel mitukümmend eurot “dokkimistasu”. Neelates alla selle üllatuse saime veel teada, et ei, täna enam kütust ei saa, sest kell on juba neli! Tulge homme. Õnneks mulle meenus, et homme on laupäev ja kohe selguski, et ei, kai äärde siiski homme enam ei saa, sest see on okupeeritud turismilaevade poolt. Tulge esmaspäeval! Otsustasime hoopis kaks kanistrit juurde osta ja mõned tankimistiirud jullaga laeva ja kütusetankla vahel teha. Vee jaoks ei jätkunud enam energiat, aga kuna olime Shelter Bay-s mageveepaagi täis pannud ja kanalis vett eriti ei kulunud, siis see meile muret ei teinud. Pealegi on meil olemas magesti. Niipea kui tõusis mõningane põhjatuul (16. aprilli õhtupoolikul) hiivasime ankru ja võtsime suuna edelasse.

Olime juba otsustanud, et Galapagosele me ei lähe. See jättis meile valiku mööduda neist saartest kas ida- või lääne poolt. Soovitus aprillikuuks on purjetada reipalt ida poolt Galapagost kuni kolme kraadi lõunalaiuseni ja siis jätkata läänesuunas kuni need saared seljataha jäävad, enne kui kurss otse Markiisidele võtta. Võimalik, et see ei olnud tänavuseks aprilliks parim plaan. Esialgne põhjakaaretuul asendus paari päeva pärast vaikuse ja vastutuulega. Tegime mida saime ja purjetasime kord läände ja siis jälle kagusse ning kui tuul vaikis, motoriseerisime edelasse, eesmärgiks võimalikult kiiresti lõuna poole ekvaatorit kirdepassaatidesse jõuda. Ekvaator saigi ületatud üheksa ja poole päevase purjetamise järel, aga isegi siis, kui jõudsime ihaldatud kolme kraadi lõunalaiuseni ei olnud passaate kusagil. Kord midagi nagu tuli ja siis tuul jälle kadus.

Üritasime sõita kord suurpurje ja genuaga

ning siis jälle väljapoomitud eespurjedega.

Vaikses tuules ja suures ummikas hakkas suurpuri tugevalt klõmmima ja taas purunes suurpurje poom. See väga muret ei teinud, sest lootsime lõviosa ülejäänud ligikaudu 3000 miilist tagantuules ja liblikas purjedega läbida. Parandasin igaks juhuks siiski grootpoomi kaasasolnud paksu kevlarkanga ja epoksiga ära. Selgus, et see oli hea mõte – tuul jätkas keerutamist ja nõrgas külgtuules oleksime me ilma groodita väga aeglased olnud.

RIMG5067

RIMG5073

IMGP1518

IMGP1516

Kui kiirust ei ole, siis kala ei tule. Vaikse ilmaga on hea kala püüda, aga riputa tamiili otsa mida tahes, trollimiseks on vaja, et laev liiguks.

RIMG4874

RIMG4953

Tegin ajaviiteks uusi lante olemasolevatest toorikutest.

IMGP1471

Siiski kui saime jälle tuult, tuli ka kala. Seekord mingeid makrellilaadseid, nii 50cm pikkuseid. Selline kala on kahele üheks söögikorraks päris paras.

RIMG5136

Kasutasin vaikset ilma põhja alla kasvanud metsa puhastamiseks.

RIMG5060

RIMG5113

Mõnevõrra pakkus tegevust veel poomi purunemisel kinni kiilunud grootvall, mille vabastamiseks tuli tugevalt kõikuva paadi masti ronida.

RIMG5090

Purunes ka DuoGen-i kinnituskõrv ja võlli ots.

Needki said käepäraste vahenditega parandatud. Seni peavad.

RIMG5143

Põhiosas möödus meie 40 päevane ja 4000 miiline teekond Markiisidele siiski süües, magades ja lugedes.

RIMG4769

Ruu tegi pilte ja kirjutas memuaare

Et mitte pimedas Hiva Oa-le jõuda, jätsime ööseks üles ainult genu. Hommikupoole tuul vaikis ja nii me mootorpurjetasimegi viimased viis tundi kuni ankrupaigani Atuona küla lähistel Tahauku lahes.

IMGP1572

Siin oli enne meid juba paarkümmend jahti, nii mõnedki neist juba varem kohatud.

RIMG5406

Lõpuks ometi Polüneesias!

RIMG5422

Tahauku laht ja Atuona küla

Saabusime Tahauku lahe ankrukohta reede hilishommikul.

Atuona on suurim asustatud punkt Hiva Oa-l. Siin on mõned poed, postkontor ja pank. Laenutada saab autosid ja leidsime isegi paar kohvikut ning mõne hotellilaadse asja. Postkontoris ja pangas asuvatest sularahaautomaatidest saab kohalikku raha – Vaikse ookeani Frank-e ehk CFP-sid. Kuuspakk 0.33 l kohalikku õlut maksab 1638.- CFP-d (umbes 14 eur) ja see annab hea ettekujutuse kohalikust elukallidusest. Lisaks elas siin Paul Gauguin ja siia, Atuona kalmistule on ta ka maetud. See viimane ja muidugi ka asjaolu, et pidime ennast kusagil Prantsuse Polüneesiasse sisse möllima, meid Atuona-sse tõigi. Esialgne plaan oli kiire külastus, 1-2 päeva, ja siis kohe edasi teistesse looduskaunitesse kohtadesse. Nimelt ei ole Tahauku laht matkapurjetajale kõige mugavam peatuskoht. Esiteks on laht väike ja enamus sellest on reserveeritud kaubalaevade manööverdusalaks, teiseks tuleb lahte sisse korralik ookeaniummikas mis ankrus olijaid vaatamata tuulelaine puudumisele kõvasti kõigutab ja kolmandaks asub Atuona küla koos oma poodide ja kohvikutega Tahauku lahest nelja kilomeetri kaugusel ja ühistransport on olematu. Vaatamata plaanidele me siit nii ruttu minema ei saanud. Sissemöllimine kohalikus Gendarmerie-s oli kiire ja mugav, täita tuli ainult üks blankett. Kontor oli lahti isegi laupäeval ja “ülemused” olid lõbusad. Seega punkt (1) meie neljapositsioonilises plaanis sai täidetud sujuvalt. Teise punktiga nii hästi ei läinud, sest võimalik, et külastajate vähesuse tõttu oli Gauguin-i muuseum nädalavahetusel suletud.(Käisime seal siiski ära esmaspäeva hommikul.)

RIMG5658

RIMG5675

Selle asemel tegime ära punkti (3) ja ostsime veidi ülikallist söögi- ja joogikraami. Ülejäänud nädalavahetuse kasutasime jalutuskäikudele.

RIMG5651

RIMG5636

RIMG5640

RIMG5643

RIMG5646

RIMG5595

  

RIMG5558

RIMG5559

RIMG5560

RIMG5561

RIMG5563

RIMG5570

Muuseas käisime ära Gauguin-i haual.

IMGP1667

IMGP1671

Vihmane ilm on hea paadi pesuks.

RIMG5533

RIMG5538

Esmaspäeval postkontoris selgus, et meie punkt (4), internetiühenduse hankimine, ei suju nii lihtsalt nagu oleks võinud. Põhimõtteliselt oli lahel korraliku tugevusega tasulise WiFi signaal, aga nagu selgus postkontoris, olid olid nii WiFi ettemaksukaardid kui ka kohalikud mobiilikaardid transporditöötajate streigi tõttu juba kahe nädala eest otsa lõppenud. Katsetasime veel ühte internetikohvikut, kus viie euro eest ostetud tunni jooksul saime sisse tõmmatud kolm spämmi. Saime aru, et meie rahulik matkapurjetaja elutempo on selle koha jaoks liiga kiire ja meie eelarve Prantsuse riigi rahast rikaste pärismaalaste jaoks liiga väike. Meie õnneks oli üks kohalik ettevõtlik naisterahvas pannud 300m kaugusele sadamast, looduslikult äärmiselt kaunisse neemetippu püsti varjualune – internetikohviku (kohviku selles mõttes, et külmkastist sai osta jahedaid mahla- ja õllepurke) kus ööpäev netti maksis umbes 4 eurot. Tädi ja mahlakast olid kohal küll ainult 9-11 hommikul, aga nett venis kohaliku usinusega ööpäev läbi. Pooleteise kuu mailide allalaadimine sisustas meil siin parema osa teisipäevast, aga vähemalt olime pika ülesõidu järel jälle maailmaga ühenduse saanud.

RIMG5690

Tegelikult, ega see laht siin nii paha polegi kui kohalikku ellu sisse elada ja vanadelt olijatelt saadud nipid kasutusse võtta. Näiteks ankurdada on vaja kahe ankruga, nii et vöör jääb lahesuu ja sissetuleva ummika suunas, siis kõigub laev põhiliselt üles-all ja mitte nii palju küljelt küljele. Looduse poolest on kõik niikuinii äärmiselt võimas – kõrged mäetipud ja lopsakas rohelus kõikjal ümberringi.

RIMG5467

RIMG5472

RIMG5521

Külla pääsemise ja toidu järel käimise teeb lihtsamaks asjaolu, et kohalikud on üsna altid hääletajaid peale võtma.

IMGP1661

IMGP1680

IMGP1684


Märkimata ei saa jätta ka siinsete purjetajate aktiivset seltsielu. Enamusel siin ankrus olijatel on ju seljataga kümneid päevi pikk mereretk Panamast, Galapagoselt, Mehhikost või Kaliforniast. Sündmusi, mida meelde tuletada või elamusi, mida jagada jätkub rohkem kui üheks koos istutud õhtuks.

Neil Tšehhi päritolu poistel, kes toimetasid Uus-Meremaa purjekat Panamast Uus-Meremaale oli parajagu käsil pesupäev, aga nad leidsid siiski aega meile kohaliku elu vihjeid jagada.

RIMG5442

RIMG5447

Kutsusime nemad ja veel paar uut sõpra õhtul laeva külla.

RIMG5631

RIMG5634

Kibelesime siiski edasi purjetama. Tahtsime näha Hiva Oa põhjakülje lahtesid ning loomulikult ka ülejäänud siinseid saari.

Hanamenu laht – inimtühi küla ja puuviljad

Hiva Oa läänekallas on kivine ja järsk.

IMGP1700

Esimene ankrukohaks sobiv laht on alles saare loodeosas.

IMGP1716

Lahte sissesõitu valvab võimas Grosse Tour-i kalju.

IMGP1722

Laht ise on varjuline kuid sumeda porise veega.

IMGP1725

Selle koha põhiline atraktsioon on orgu täitvad puuviljaaiad. Kookoseistanduse alustaimestiku hulgas

RIMG5724

RIMG5728

on üks kole lill. Pisut nagu takjas, aga väiksem ja õelam.

RIMG5729

Viljad haakuvad kõikjale kuni särgiservani ja on üliteravate okastega mis näpunaha katki torkavad.

RIMG5732

Käbi ei kuku kännust kaugele.

RIMG5739

Selline paadikuur siis.

RIMG5740

Külas ei olnud näha hingelistki, aga külatänav oli kena ning korras.

IMGP1729

IMGP1730

Seda Hanamenu küla ühendab saare ülejäänud asustusega ainult jala või hobusega läbitav rada, millega külgnevad puuviljasalud.

IMGP1733

Kvaliteedikontroll sidrunile.

RIMG5757

Kõlbavad süüa küll!

RIMG5759

Under the mango tree…

IMGP1736

IMGP1737

Mangot maitsmas.

RIMG5771

Sellisena on nad puu otsas.

IMGP1741

Kivimüür metsas.

RIMG5776

Vaade varjualusest lahes ankrus olevatele purjekatele.

RIMG5781

Teade merelt, 10.06.16 04:17

Ankrus Hiva Oa saarel Taiohae lahel. See on populaarne koht. Homme lähme linnaga tutvuma. Gaasiballoone peaks ka täitma ja veidi toiduvarusid täiendama.

Hanaiapa laht – selge vesi, kalad ja korallid

Hiva Oa järgmisesse põhjaranniku lahte hiilisime nagu varemgi nii lähedal kaldale kui julgesime, aga samal ajal mitte liiga lähedal, sest enamus saare kaldajoonest on meie Navionicsi kaardile märgitud valge värviga – kaardistamata ala. Kallas väärib vaatamist: muljetavaldavad kaljupaljandid, kaunid orud, koopad ja joad.

IMGP1760

IMGP1754

Pildistamistväärivat jätkub kogu ülesõidu ajaks.

RIMG5823

IMGP1771

Kohe lahesuudmes on üksik kalju.

IMGP1778

Enne meid oli ankrus juba üks prantslane.

IMGP1784

Lasksime oma ankru vette naabrist mere pool. Hilisemal vaatlusel selgus, et oleksime pidanud kaldast veelgi kaugemale jääma, sest meie all olid korallipuhmad ja meie enkrukett takerdus nende ümber. Õnneks olin igaks juhuks ankru külge lisaotsaga ankrupoi ühendanud. Nii saame vajaduse korral ankru kätte ka siis kui kett korallide ümber kinni kiilub.

Esimest korda Markiisidel olime ankrus kenas sinises läbipaistvas vees. Käisime ujumas ja sukeldumas. Kõikjal meie all olid suured valgeid põhjapõdrasarvi meenutavad korallipõõsad. Korallide ümber ujus sadu erinevas suuruses ja värvis kalu. Ruu alt ujus läbi umbes pooleteistmeetrine hai kes talle aga vähimatki tähelepanu ei pööranud.

IMGP1785

Esimesel päeval me maale minna ei viitsinudki. Imesime endasse ümbritsevaid kauneid vaateid.

IMGP1789

IMGP1799

Teisel päeval asusime saarega lähemalt tutvuma.

IMGP1790

Kohalik sõidu- ja töövahend on endiselt ühe külgpontooniga piroog. See võib olla nii aerutatav kui ka paari võimsa päramootoriga varustatud paat.

IMGP1805

IMGP1806

Kohalik, lahega samanimeline küla on oma kaunilt roheliste jõekallaste ja palmisaludega tõeliselt maaliline.

IMGP1817

IMGP1818

IMGP1821

IMGP1825

IMGP1830

IMGP1838

             

RIMG5873

RIMG5875

Kuidas nüüd sellest sildist aru saada?

RIMG5881

Seevastu selle mereäärse “parkla” tähistus oli mõistetavalt rahvusvaheline.

RIMG5888

Saarerahva põhitegevus ja põhisissetulek on kookospähklite sisu kopraks kuivatamine. Kõikjal on selliseid koprakuivatusvarjualuseid. Katus on nihutatav, nii et päikesepaiste korral on see kõrvale lükatud ja vihmaga tõmmatakse taas kuivavate pähklituumade peale.

RIMG5927

RIMG5925

RIMG5926

Siin on kohalik lihtne betoonist valatud maabumissild. Kusjuures kraaniga mageveetoru on toodud kohe silla juurde. Vesi tuleb jõest ja on sõltuvalt sademete hulgast selgem või mudasem. Kas see vesi ka keetmata juua kõlbab on igaühe enda otsustada. Meil esialgu piisab joogiks veel oma magestatud vett.

RIMG5932

Õhtul saabus lahte uus naaber.

IMGP1852

Meie otsustasime lahkuda, et võtta ette 56 miiline üleööretk Ua Huka saarele.

IMGP1856

 

Ua Huka – Hane laht

Ua Huka saar asub oma suuremast ja tuntumast naabrist Nuku Hiva-st paar-kolmkümmend miili ida pool. Seda saart külastab suhteliselt vähe purjetajaid, sest enamus neist suunduvad kas otse ookeaniületuse järel või pärast Hiva Oa-l peatumist Nuku Hiva-le. Meie otsustasime selle saarega siiski tutvust teha.

Lahesuudmes kõrgub muljetavaldav Motuhane nimeline kaljumürakas.

IMGP1861

Sattusime peale pühapäevasele sportpiroogide võistlusele.

IMGP1866

Hiljem selgus, et see mees on Markiiside tšempion.

IMGP1867

Kuna laht tundus tuuline, siis panin DuoGen-ile veevindi asemele tuuletiiviku.

RIMG5962

Lahes oli ankrus veel üks purjekas.

RIMG5965

Kutsusime möödaaerutanud Danieli meie juurde õhtusöögile. Selgus, et ta on siin lahes ankrus juba kuu aega ja enne seda oli kuus kuud Fatu Hiva-l. Ta on juba kümme aastat oma Ovni 37-s elanud ja tal ei ole mingit plaani Prantsusmaale tagasi minna. Õieti, nagu ta väitis, ei ole tal mingit plaani troopikast lahkuda. Tal oli nii mõndagi meile oma purjetajakarjääri jooksul toimunust jutustada.

RIMG5969

Järgmisel päeval olime kutsutud Danieli paati kohvi jooma.

RIMG5971

Ovni on mugav ja merekindel tõstetava kiiluga alumiiniumpaat ning selle tõttu nii mõnegi avamerepurjetaja unistus. Tõsi, Ovni 37-e 300 kilone tõstekiil on pigem svert, sest enamus pliiballastist on kapseldatud epoksisse paadi põhjas. Kui kiil ja roolileht on üles tõstetud võib selle siledapõhjalise paadi mõõnaajaks kas või plaažile sõita.

RIMG5977_1

Olime mingist raamatust teada saanud, et küla kohal mäenõlval on kivikujude (Tiki-dega) pühapaik. See tundus mõistliku kohana kus ära tuleks käia. Ühtlasi vaataks muidugi üle ka Hane küla enda.

IMGP1876

IMGP1883

Polüneesia mesila.

IMGP1886

Küla servast algab paks mets.

IMGP1891

Sellist asja nimetavad nad siin samuti sillaks.

IMGP1893

Need koduse välimusega sead kasvavad siin metsikult.

 

IMGP1897_1

Enamuse mäenõlvadel laiuvast metsast moodustavad kookospalmiistandused.

IMGP1901

Külavahel betooniga kaetud olnud tee muutub külast väljudes katteta kivi- ja mudaseguseks teeks mis hargneb kümneteks samasugusteks kõikjale palmiistandustesse viivateks kookosekoristusteedeks.

RIMG6011

Siin-seal vulisevad roheluse all mägiojad.

RIMG6013

Sellist õit me varem kohanud ei olnud.

RIMG6014

RIMG6015

RIMG6016

Sel õhtul meil pühapaika leida ei õnnestunud. Pidime leppima külas nähtud kivikujudega.

RIMG6019

Nii lihtsalt me ennast siiski heidutada ei lasknud ja juba järgmisel hommikul olime taas avastusretkel.

RIMG6052

Eelmisel õhtul ja öösel sadanud tugev vihm on teedele oma jälje jätnud.

RIMG6053

Lummav lopsakas troopiline loodus.

RIMG6055

Esimese hooga tormasime otsitud tiki-dest taas mööda ega peatunud enne kui viimane tee tihnikust leitud jugade juures otsa lõppes.

RIMG6059

Olime juba enne pannud tähele tühjas metsaaluses olnud betoontrepi juppi. Pidasin seda mingi ammu hävinud maja osaks. Tõelisuses oli see aga tiki-de juurde minev raja algus.

RIMG6065

Siin nad siis ongi, meie otsitud tiki-d.

RIMG6068

RIMG6070

Vaade pühapaigast.

RIMG6072

Keegi oli tiki-le kondi toonud.

RIMG6074

Meie joogipeatus koos igiammuste kohalikega.

RIMG6078

Tagasi külas. Nagu silt ütleb on tegemist meremuuseumiga. Siin on ekspositsioonis ka 300 aasta vanune piroog.

RIMG6087

Motuhane ja purjekad.

RIMG6093

Seekord viib tee meid lähedal asuvasse Hokatu külla.

RIMG6083

Meil polnud jalutamise vastu midagi, aga juba saja meetri kõnni järel korjas meid üles kohalik auto.

RIMG6098

Tore katamaraan Hokatu-s.

RIMG6100

Kivi- ja puunikerdus on siin kõva sõna.

RIMG6103

RIMG6105

Mingi suurema greibi suurune puuvili.

RIMG6109

Tegime külas ja selle lähiümbruses väikese tiiru.

RIMG6112

RIMG6116

RIMG6124

RIMG6134

RIMG6136

Paistab, et tuuled võivad siin aeg-ajalt üsna tugevad olla.

RIMG6143

Greipfruudipuud küla vahel.

RIMG6146

Kellegi koer tuli Ruud uudistama.

RIMG6153_1

Lapsed väljumas kiriku koorilaulutunnist.

RIMG6155_1

Tagasitee õnnestus jalutada. Kõndisime ja imetlesime ümbrust.

RIMG6171

RIMG6178

Taiohae, Nuku Hiva – purjetajate kogunemiskoht Markiisidel

Taiohae Nuku Hiva saarel on Hane-st 35 miilise purjematka kaugusel. See on paras päevateekond ja nii asusimegi teele liigselt kiirustamata pärast hommikukohvi ja -sööki.

Purjetasime Ua Huka läänetipu poole ja nautisime vaateid.

IMGP0002

IMGP0004

IMGP0009

Eksootiline golfiplats?

IMGP0008

Kui Ua Huka kaugemale jäi otsustasin ära vahetada DuoGen-i tuulerootori ülekande veetava hammaka mis Hane viimasel tuulisel päeval oli täiesti hambutuks muutunud. Et keegi ei arvaks, et DuoGen lihtsalt iseenesest kogu aeg laguneb, siis tuletan meelde, et meie DuoGen2 on ostetud kasutatult ja oli juba enne meie kätte sattumist mitu korda üle ookeani sõitnud. Meilgi on see praktiliselt kogu aeg, seega hetkel juba üle aasta PIDEVALT töös olnud: merel propeller vees ja ankrus olles suur rootor tuules. Loodame tast veel hulga ampreid kätte saada selle reisi jooksul.

RIMG6191_1

Liikusime taas taganttuules väljapoomitud genu ja besaani all.

RIMG6195_1

Esimesed kaljunukid Nuku Hiva-st. Nii-nii rohelised.

IMGP0015

Taiohae lahel oli ankrus oma poolsada purjekat. Kuna lahte jookseb sisse kurikuulus Vaikse ookeani ummikas, siis üritasime leida kohta väikse poolsaarenuka taga lahe idaküljel. Lasime ankru sisse ja olime endaga üsna rahul. Üks Uus Meremaa paat tundus küll pisut lähedal olevat, aga ei midagi hullu. Lasime julla tekilt merre, sõime õhtust, vaatasime paar osa “Murder, She Wrote” ja kobisime magama. Mingil hetkel kuulsin kõvu hõikeid ja silmi avades nägin kajutis heledat valgust. Kuskil oli mingi jama. Tõmbasin uneseguselt susped jalga ja ronisin tekile. Selgus, et meie Uus Meremaa naaber ei olnud meie paatide omavahelise asendiga rahul. Olime teineteisest tõesti ainult mõne meetri kaugusel. Sell oli ärganud selle peale, et meie ahtris, viiemeetrise otsa küljes jõlkuv julla oli tema purjeka vööri põnksinud. Õnneks ei olnud me jullale mootorit külge pannud, nii et vastu vööri käis vaid pehme kumm. Viimati saabununa vabandasin viisakalt ja lubasin oma paadi nende lähedusest viivitamatult ära koristada: lihtsam öelda kui teha. Kell oli selleks ajaks juba pool kaksteist ja väljas pime. Panin mootori soojenema, vööriteki valguse põlema, kükloobi laubale ning asusin vööritekil ankrut hiivama. Teraselt ümbrust jälgides oli pimeduses võimalik eraldada jahtide tontlikke halle siluette. Mõned neist olid vist puht viisakusest isegi ankrutuled sisse lülitanud. Kõrgel mastitopis olevatest ankrutuledest on aga paatide vahel manööverdamisel vähe kasu. Tigukäigul liikudes ja meie õnneks võimsa laubalambi valgusvihku siia-sinna suunates leidsime suhteliselt meie endise ankrukoha lähistelt uue ja vähemalt pimeduses piisavalt suurena tunduva tühja platsi. Lasksime ankru sisse vaba vee keskel (kerge tuul võitleb siin lahel vahelduva hoovusega) ja jäime lootma parimat. Kohe koikusse ronida ei tahtnud, vaja oli veidi närve rahustada ning vaadata kuhu meie purjekas lõpuks pidama jääb. Võtsime Ruuga ühed õlled pihku ja jäime mõneks ajaks pimedasse kokpitti istuma ja maailma jälgima. Mis siis oli juhtunud, et me naaberpaadile peaaegu otsa triivisime? Öösel puhusid maa poolt üle 10 m/s tuuleiilid ja venitasid jahtide ankruketid sirgeks. Kuna olime ankrus ~15m vees, siis olin õigeusklikult 80m ankruketti välja lasknud. Ilmselt meie Uus Meremaa naabril oli ketti väljas vähem. Paljudel väiksematel jahtidel (nagu ka meie naaber oli) on kaalu pärast üldse ainult 50m ketti ankru küljes ja kuna see paat sattus puhangu ajal meist allatuult olema, siis me talle peaaegu vastu ka läksime. Ebameeldiv intsident igal juhul ja vastutav pool on alati viimati saabunu, seega meie.

Hommikul leidsime ennast ankrust väga asjalikust kohast ja jätkasime oma igapäevaseid tavatoiminguid.

IMGP0024

IMGP0025

IMGP0028

IMGP0029

IMGP0034

Mäeharjal on sellised kõrged puud.

IMGP0035

Meil oli vaja linnast veidi süüa osta, sest kavatseme lähipäevad inimtühjemates lahesoppides veeta. Ühtlasi tahtsime ka seda kuulsat küla vaadata.

Taiohae laht on tuntud juba sajandeid kui purjelaevade pelgupaik ja koht kus pärismaalastelt provianti peale võtta. Selle lahe pärismaalased olid suhteliselt sõbralikud ja altid kauge maa laevadega vahetuskaupa tegema. Siin pani vaalalaevalt plehku ka kuulus Herman Melville (Moby Dick-i autor) kes siinsest tolleaegsest elust kirjutas värvikad raamatud Typee ja Omoo. Tänapäeval on Taiohae viisakas väike küla kahe toidupoe, panga ja väga hästi varustatud ehituspoega. Eriti see viimane on oma paati korrastavale purjetajale tõline kullaauk.

Kail puhastasid kalurid äsjast püüki.

RIMG6315

Kõrval oli silt mis keelas karmilt haide toitmise ja üldse nende igasugu tülitamise.

RIMG6252

RIMG6258

Polüneesia külad on nagu öö ja päev võrreldes Kariibi küladega ehk siis kenad ja korras.

RIMG6270

Aedades on mangod…

RIMG6272

…banaanid…

RIMG6275

…ja greipfruudid.

RIMG6277

Pastoraal külavahel.

RIMG6279

Liiklusvahendid kõik kenasti kõrvuti garažeeritud.

RIMG6283

Selles majas ja siin elaks hea meelega.

RIMG6288

Teid tehakse siin nagu igaveseks – raudbetoonist.

RIMG6299

Vaated mäenõlvalt majade vahelt on lummavad.

RIMG6303

 

Teade merelt, 12.06.16 03:56

Ankrus Hakatea lahes.

Teade merelt, 15.06.16 01:29

Ankrus Haahopu lahes. Tundub rahulik ja mõnus koht olevat. Kuldse liivaga plaaž on 100m kaugusel ja vesi on selge. Üks ameeriklane on siin peale meie veel.

Teade merelt, 16.06.16 02:42

Ankrus Anaho lahes. Tänane 17 miiline sõit venis loovides 27 miiliseks. Ankur jäi pidama kolmandal katsel, põhi on kivine ja koralline.

Teade merelt, 20.06.16 02:13

Ankus Hakahaa lahes. Herman Melville redutas siin pärast vaalalaevalt ärahüppamist. Saime täna kätte 1.4 meetrise wahoo. Õhtul tuleb suurem praadimine.

Taas ankrus Taiohae-s

Nuku Hiva-le on nüüd ring peale tehtud ja oleme tagasi tsivilisatsioonis ning WiFi levialas. Peatselt siis ka pilte ja juttu teistest Nuku Hiva lahtedest.

Ümber Nuku Hiva – Hakatea kõrguvad kaljud

Lahkusime kiikuvast ja tuulisest Taiohae-st ning suundusime itta. Meie esimene peatus oli kuulsas Davidi lahes (Hakatea laht) mis sai oma purjetajate seas nii levinud nime seal elanud kruiserisõbraliku polüneeslase Davidi järgi. See oli koht kus peatuti selleks, et tema vihmaveepaagist korralikku joogivett võtta. David siin enam ei ela. Ta kolis või koliti siit välja, et teha ruumi TV-seebi filmimiseks.

Kaheharuline laht on maagiline. Ühes harus on laavaliivaga must plaaž ning sealt algab retk maailma ühe kõrgeima, 350 meetrise joa juurde. Teine haru on see kus ankrus ollakse ja seda kaunistab valge koralliliivaga plaaž. Kõikjal ümberringi kõrguvad järsud roheluses mäenõlvad ja selleks, et siin ankurdavaid jahte ümbritsevast kaunidusest pilti saada tuleb oma peaga skaneerida kahes suunas, nii vasakult paremale kui alt üles.

Juba lähenedes muutus kaldajoon sakiliseks ja metsikuks.

IMGP0062

IMGP0066

Imekombel leidus pilsis veel üks kodune õlletops. See sai ära tarvitatud meie traditsioonilise saabumissõnumi lähetamise juurde. Ankrus, kõik korras.

RIMG6345

Loomulikult võtsime esimese asjana ette treti selle kuulsa joa suunas.

RIMG6375

Matkajad on veel puhanud ja meel hea.

RIMG6376

Laavaliiva randa jooksid nii meetrised murdlained. Oli tegu, et jullaga enam vähem kuivalt kaldale saada.

RIMG6377

RIMG6382

Muld on siin orus viljakas – mis maha kukub see kasvama läheb.

RIMG6391

Lilled tõusid otse rannaliivast.

RIMG6394

IMGP0072

  

IMGP0078

Jõesuudmes on “küla” kus elab kaks peret. Mõlemad tegelevad lisaks turistidele ka kopra ning puuviljandusega. Näha on kookospalme, leivapuid, papaiasid, banaane, sidruneid ja muid, mille nime ei ole veel selgeks saanud.

IMGP0080

IMGP0081

Külatänav.

IMGP0087

Vaade eelolevale retkele.

IMGP0093

Külast maitsi teed välja ei vii. Seda rada kasutatakse orust kookospähklite toomiseks.

RIMG6425

15cm läbimõõduga hibiskuseõis ja mingi “tõru”.

RIMG6427

Nii söök kui jook vedelevad maas.

RIMG6437

Matšeetet pole vaja, joomiseks saab pähkli ära “teritada” ka hea taskunoaga.

RIMG6449

Tuuma juurde aitab pääseda terava nurgaga kivi.

RIMG6457

Esimene vaade joale. Me pole veel isegi samas orus.

IMGP0132

IMGP0135

Lähenedes joale tulevad lähemale ka kaljuseinad.

IMGP0158

Vaade avaneb ainult üles.

IMGP0159

Lähemalt juga enam kahjuks ei näe. Ümberringi on ainult püstloodis kaljuseinad.

IMGP0169

IMGP0172

IMGP0175

Meid hoiatati kukkuvate kivide eest, aga midagi sellist me ei oodanud. Maapinnal olid siin ja seal kaljurahnude kukkumisest tekkimud kraatrid. Algul arvasin, et keegi oli kividest midagi otsinud ning neid selleks purustanud. Need kaljutükkidega kaetud kraatrid tundusid täiesti värsked – kauaks me seda kohta imetlema ei jäänud.

IMGP0177

Tagasiteel saime veel ühe vaate joale.

IMGP0198

IMGP0206

Läbi oja.

RIMG6529

Tagasi külas.

IMGP0210

IMGP0211

Mingid piprad.

IMGP0213

Külatädi kutsus meid enda poole. Põhjenduseks oli, et pidime enne purjekale aerutamist jõudu koguma. Pakkus meile puuvilju.

RIMG6540

Uudishimulik kutsikas…

IMGP0230_1

…ja kass.

RIMG6537

Vaatasime üle ka koralliliivaplaaži.

RIMG6550

Murdlainetest lihvitud korall. Siit see liiv tuleb.

RIMG6562

Mingid viljad plaažil.

RIMG6564

Seltskond ankrus. Need tillukesed kaks masti seal taga on Troll.

RIMG6551

Ja see kõige kaugemale ankurdanud “paat” on 95 jalane ühekereliseks maskeeruv hobi kalakatamaraan.

RIMG6576

Üks naabritest koera jalutamas.

IMGP0237

Edasi ümber Nuku Hiva

Üks asi millest me muidu imekaunis Hakatea lahes puudust tundsime oli kirgas sukeldumisvesi. Läbi viljaka pinnasega oru voolav oja toob lahe sisse sedavõrd palju hõljumit, et vaateväli vee all on ainult mõni meeter. Haahopu laht saare loodenurgas on hoopis teine asi. Vesi on kirgas ja kalu ning koralle on kuhjaga.

Kaladest rääkides, korallilahtedes me tavaliselt kala ei püüa, sest on olemas tõenäosus, et püütud kala võib olla mürgine. Mitte loomupäraselt selline vaid pigem koralle napsides ciguatera nimelist mürki endasse kogunud. Infot selle kohta kus ja mida püüda võib saab kohalikelt. Neilegi tuleb see teadmine kogemuse kaudu, sest sama kala võib ühes lahes mürgine ja teises söödav olla. Arvatakse, et mürk tekib koralli lagunemisel pärast selle vigastamist. Nii püüamegi meie kala vaid ülesõitude ajal, kaldast ja korallidest eemal.

Seda kummikalmaari käis meil keegi nätsutamas, aga esimese raksuga otsa ei jäänud. Kümnekonna minuti pärast kadus mingi suurem jurakas koos meie kalmaariga – üks ühendusrõngas oli sirgeks tõmmatud.

RIMG6591

Enne meid oli lahes ankrus vaid üks purjekas – umbes 50 jalane Uus-Meremaal ehitatud imeilus decksaloon-iga raudpurjekas. Seda unelmate purjekat ning selle toredaid omanikke John-i ning Kristy-t kohtasime veel hiljemgi mitu korda.

RIMG6602

See on Haahopu paadikai mis meil proovimata jäigi. Kuna vees oli tegemist küll ja küll, siis kaldale me minna ei viitsinud.

IMGP0263

Tõstsin lihtsalt kummika vööri valliga veidi üles, et tuult vöörikajutisse päästa. Siinses kliimas on paati vaja kogu õhku mis võtta on. Salongiventikad tuulavad niikuinii vahetpidamata.

RIMG6614

Mõni kala ka.

RIMG6642

RIMG6692

 

RIMG6760

RIMG6761

See pilt võiks ka kellegi akvaariumist olla. Tegelikult on see korall üle meetri kõrge.

RIMG6797

Järgmisel hommikul seilasime Nuku Hiva põhjaküljele ning pärast paari pikka halssi tihttuules olimegi väidetavalt Nuku Hiva mugavaimas ankrupaigas Anaho lahes.

RIMG6828

RIMG6830

Kuna mingi kala pani täna mu viimase kummikalmaari nahka, siis otsustasin kohe ühe tõhusama püünise ehitada – pooletestmeetri pikkuse 1mm paksuse roostevabast trossist lipsuga. Loomulikult siinsete kalade lemmikvärvides: valge, purpurne ja lillakassinine.

RIMG6833

 

Anaho aiad ning kalad

Anaho lahte jõudsime loovides alles õhtupoolikul. Veidi enne meid keerasid lahte sisse meile juba tuttavad John ning Kristy ja üks prantsuse lipuga Ovni 43.

RIMG6835

RIMG6836

Kuigi laht ise on suur ei ole ankurdamiseks ruumi ülearu palju, sest kõik tahavad kaljunuka taha lahe madalamasse ossa ookeaniummika eest peitu pääseda. Ei aita ka see, et suur osa kaitstud lahesopist on madal ning põhi täis koralle. Mis siin ikka, selle eest on snorkeldamine suurepärane. Esimese raksuga kolistasimegi ankrut vastu koralle – pole hea. Õnneks saime oma konksu kiiresti üles ja läksime heaga sügavamasse vette.

IMGP0278

IMGP0282

Hommikul seadsime julla vööri kalda suunas. Meri oli minema läinud ja isegi kummikaga pääses plaažile vaid kitsast kanalit mööda. Tõusu ja mõõna vahe on siin küll ainult meeter, aga nagu juba öeldud, enamus meie lahesopist on hästi madal.

IMGP0375

Siin kuivatab Ruu enne tossude jalga ajamist taldu. Maale pääsemiseks tuleb jullast madalas vees välja hüpata ning seejärel julla ise merest ohutusse kaugusesse tarida ning soovitavalt millegi külge kinni siduda ka.

IMGP0376

RIMG6838

RIMG6841

RIMG6844

RIMG6845

Kaldal metsa all oli huvitavaid asju – putukaid ning suuri lehti.

IMGP0381

IMGP0411_1

Palmiõis.

IMGP0384

Otsustasime ronida üle kuru kõrvalkülla Hatiheu-sse.

RIMG6889

RIMG6896

RIMG6900

RIMG6914

RIMG6922

Küsisime tüdrukutelt greippe osta, aga anti niisama.

RIMG6936

RIMG6937

Üks kahest kohalikust poest.

RIMG6942

RIMG6944

Tüdruk ja tema kassid.

RIMG6946

Päike mängib märja liiva ja kividega.

IMGP0344

Kivikuju ei kõlba vist puuslikuks nimetada?

IMGP0353

Veel üks kohalik vee-elanik.

IMGP0297

Postkontor.

IMGP0356

Kalju otsas on Neitsi Maarja kuju.

IMGP0362

Kurult on hästi näha kust pääseb läbi korallide kaldale.

IMGP0365

Anaho laht ja selle lähiümbrus.

IMGP0367

IMGP0372

Lapsed kannisid pambusparvega.

RIMG6962

RIMG6964

Meie Troll.

RIMG6971

Sellised kalad ujusid ringi Trolli kiilu ümber.

RIMG6974

RIMG6975

Järgmisel päeval läksime teisse naaberorgu. Kohati on kaldarada betooniga kindlustatud.

IMGP0386

IMGP0389

Meie plaaž.

IMGP0392

IMGP0393

IMGP0395

Anaho lahe varjulisem pool kogu oma iluduses.

IMGP0403

Rada viis üle ribi naaberlahe viljapuuaedadesse. Siin on nähe sidruni- ja laimiistandus.

IMGP0410

Nagu ikka hakkas siin ja seal silma mõni kaunis õis.

RIMG7055

RIMG7079

RIMG7092

RIMG7096

Tõsine toestus sellel palmil.

RIMG7099

IMGP0420

IMGP0422

Need lilled kasvasid otse liival.

RIMG7102

RIMG7103

Lindudel käis kõva kalapüük.

RIMG7111

RIMG7116

Kaljud plaaži kõrval.

RIMG7120

Sama puu õis…

RIMG7125

…ja vili.

RIMG7126

Me ei näinud kogu lahes hingelistki. Farmirahvas (kõik 4 või 5 inimest) olid täna oma kaubaga turule läinud.

IMGP0426

IMGP0429

IMGP0432

Oli tõusuaeg ja krabid kiirustasid koju.

IMGP0433

IMGP0437

Selline onn on siinkandis elamiseks enam kui piisav. Rõhk on ventilatsioonil.

IMGP0453

Ruu teel kodulahe suunas.

IMGP0456

IMGP0457

Päeval lisandus meie seltskonnale veel üks prantsuse paat.

IMGP0460

Vees mängisid lapsed.

RIMG7129

RIMG7130

Kalamehed olid just naaberlahest tagasi jõudnud.

RIMG7178

Õhtupoole astusid Kristy ja John meie juurest läbi. John on purjetanud peaaegu igal pool maailmas ja juba aastaid elavad nad Kristyga oma praeguses jahis.

RIMG7132_1

RIMG7134

Õhtul olime kutsutud Hugh ja Priscilla Ovni 43 “Anemos” pardale.

RIMG7137

Pizza ja punane vein mmm…

RIMG7139

Sellest lahest ei soovi keegi lahkuda. Tore on lihtsalt kaldal ringi jalutada…

RIMG7144

…ja aeg ajalt endale mõni pähkel avada.

RIMG7155

RIMG7156

Selline näeb välja joomiseks avatud kookospähkel. Kahjuks ei olnud meil kaasas joogikõrt ega rummi, et omale Malibut segada.

RIMG7158

Tuuma jätkub ühest pähklist mitmele inimesele.

RIMG7165

IMGP0473

IMGP0476

IMGP0481

IMGP0483

Esiplaanil on John-i ja Kristy decksaloon-iga eritellimuspurjekas ja veidi tagapool Hugh ja Priscilla Ovni 43.

IMGP0469

IMGP0463

Õhtul otsustasime veel ühe snorklitiiru teha. Ujuda sellises kalaparves on lihtsalt fantastiline.

RIMG7187

Kuigi teame hästi, et see mantarai filtreerib söögiks planktonit nagu kiusvaal, võtab ikkagi kõhedaks, kui sukeldumast pinnale tõustes selline pooleteistmeetrine elukas sulle äkki otsa vaatab.

RIMG7182

RIMG7197

RIMG7198

RIMG7205

RIMG7211

See on papakoikala – eredates värvides ja umbes poole meetrine pikkune.

RIMG7226

Hakahaa laht – siin redutas Melville

Teekond Anaho lahest Nuku Hiva põhjakaldal Hakahaa lahte lõunakaldal ei ole pikk, umbes 20 meremiili, aga esimene osa sellest tuleb pressida vastu passaattuult. Kohe nagu jõudsime vabasse vette, libistasin sisse oma äsjakoostatud metallpea ja korraliku roostevaba lipsuga kalmaari. See ei saanud kaua vees liguneda kui juba kostis ahtrist rulli kärinat. Lasksin vahelduva eduga umbes poole oma 1mm läbimõõduga jõhvist rullilt välja joosta ja siis keerasin pidurit juurde ning hakkasin kala väsitamisega tegelema. Mis elukas see iganes oli, paadi poole ta eriti tulla ei tahtnud. Lõpuks sain ta siiski kokpiti kõrvale.

RIMG7237

Esimesel pilgul tundus wahoo olevat. Hea, et landile roostevaba lipsu panin, wahoo tervad hambad oleks jõhvist lipsuga kohe kukimuki teinud. Vahetasin Ruuga ridva konksu vastu ja kokpitis see kala oligi.

RIMG7255

Et ta rahulikum oleks andsime talle klõmmi piiritust lõpuste vahele. Siis julges juba noaga lähemale minna.

RIMG7247

Lõikusime kala risdtipidi 15cm tükkideks ja mis mahtus läks külmikusse, ülejäänu teistele kaladele söögiks. Hiljem õhtul lõikusin suured kalatükid steekideks ja praadisin kogu moosi ära. Sügavkülma meil pole ja praekala säilib ehk paremini. Sõime seda soojalt ja külmalt ja tegime kalasalatit ka. Wahoo maitseb suurepärane.

Nuku Hiva idakallas on tuntud oma fauna poolest. Siin pidi isegi vaalu nägema. Meie paati saatsid aga delfiinid.

IMGP0487

Lahte sisse keerates kees vesi kaladest ja lindudest.

IMGP0491_1

Purjetamine võtab vanainimesed võhmale ja nii jätsime taas kord kaldale mineku järgmiseks päevaks. Loodust võib ka kokpitist jälgida.

RIMG7301

Hommikul oli meil plaan üle vaadata siinsed tikid (kivikujud) ja marae (ohverdusteks ehitatud kiviplatvorm). Samuti oli teada, et orus on mitu kena juga.

Teekond algas läbi rohelusse uppuva küla. See on kiriku kellatorn.

IMGP0498

IMGP0501

Pilt külakeskusest.

RIMG7313

Tänaval lonkisid mõned koerad.

RIMG7316

RIMG7318

See on noni ehk morinda. Meie seda veel pole maitsnud, aga kasvab see kõikjal troopikas ja vaatamata asjaolule, et ta on ebameeldiva maitse ning lõhnaga süüakse seda mitmel pool põhitoiduna. Siit saarelt läheb noni põhiliselt kääritatuna ekspordiks.

IMGP0502

IMGP0528

Tikide ja morae juurde viis mudane ja võssakasvanud rada, aga koht oli vaatamist väärt.

IMGP0510

IMGP0512

IMGP0513

RIMG7323

Tikid nähtud, tahtsime näha ka jugasid.

RIMG7340

IMGP0524

IMGP0527

Õitsev papaia.

IMGP0532

Nende puude otsast saaks juba küpseid papaiasid noppida.

IMGP0534

Esimene vaade ühele jugadest.

IMGP0533

Teetöid tehakse siin korralikult. Maha läheb 20cm betooni.

IMGP0535

IMGP0536

Järgmine juga.

IMGP0538

Lootsime jugadele lähemale pääseda, aga see päris korralikult ei õnnestunud. Küll aga nägime teel igasugu looduslikke vaatamisväärtusi.

IMGP0543_1

IMGP0547

Sellest veest toitub siinne hüdroelektrijaam.

IMGP0550

Väike paisjärv…

IMGP0554

…ja edasi juba torude kaudu all orus olevale turbiinile.

IMGP0556

Seal kaugel all on näha meie Troll.

RIMG7386

IMGP0559

Lihtsalt mõni pilt sellest mida tagasiteel nägime.

RIMG7391

RIMG7392

IMGP0560

IMGP0572

Kaks tigu.

IMGP0563

Õhtul ja öösel sadas tõsist vihma.

RIMG7396

Vesi lahes muutus orust vihmaga väljauhutud pinnasest pruuniks.

RIMG7397

Esialgne plaan oli selles orus veel päev või paar veeta. Kuid kuna vihma muudkui kallas, polnud mägedesse muda sisse ronmisel mingit mõtet. Hiivasime ankru ja võtsime suuna Taiohae toidupoodidele ja WiFi levialale.

 

Teade merelt, 27.06.16 21:09

Ankrus Manihi atollil Tuamotu saarestikus. Viimane ööpäev saime kõvemat tuult ja tõsist vihma. Enne sissesõitu jäime triivbakki, et päikest oodata.

Nuku Hiva’lt Manihi Atollile

Enne Tuamotu saarestiku atollidele suundumist veetisme veel paar päeva Taiohae lahes. Vihma sadas kohe hoolega.

IMGP0577

Kuid oli ka paremaid hetki.

RIMG7403

Lahesuusse saabus ankrusse tuunipüügilaev. Üks õnnetu meeskonnaliige oli töö käigus viga saanud ja ta saadeti Papeetele ravile.

RIMG7414

IMGP0581

Viimasel öösel enne Manihi’le jõudmist võtsime kiirust maha, et mitte enne valget päeva kohale jõuda. Saime kaela mitu tuulist vihmavalangut ja üks neist rapsis besaani tagaliigi õmblustest lahti. See puri ei ole enam oma esimeses nooruses. Saime selle kaasa Trolli ostes ja säilinud paberite alusel võib arvata, et see on ligi 20 aastat vana. Lisaks kõigele on just besaan üleval kui ilm karmiks läheb ja suurpuri on liiast.

Ka hommik oli vihmane ja nähtavus kehv. Mitte just parim hetk tundmatu atolli korallide vahele sõita.

RIMG7428

Ootasime triivbakis kuni pilvede vahele mõned sinitaeva laigud tekkisid ja kimatasime atolli sissepääsukanalisse. Sattusime heale ajale ja hoovus kanalis ei olnud tugev. Tuul oli endiselt üle 12 m/s.

RIMG7437_1

Õnneks on Manihi sissesõit küllaltki lai ja hästi tähistatud. Põhiline on ennast mitte kanalist välja triivida lasta.

RIMG7442_1

Head tuult ei saa ka ankrus olles kaotsi lasta. Nii saigi esimese asjana DuoGen-i veepropeller asendatud tuuletiivikuga.

RIMG7451_1

Muhu stiilis katused Paeua külas, kohe läbipääsu kõrval.

IMGP0584

Juhuslikult sattus olema meie 35-s pulma-aastapäev. Ja üllatus-üllatus, külmkapis sattus olema hea pudel hispaania vahuveini.

IMGP0588

Ankrust paistsid meid ümbritsevad korallrahud ja mõned pärlifarmid.

IMGP0590

Saarerõngas on madal ja tuule eest ei kaitse. Küll aga võtab see kinni ookeaniummika ja purjekas ankrus praktiliselt ei õõtsu.

IMGP0595

Besaani parandamine ei ole ühe päeva töö, nii et parem sellega kohe pihta hakata.

RIMG7461

Järgmisel päeval läksime külaelu vaatama. Paeua paadisadam on uus ja korras. Vesi on nii selge, et paadid hõljuks nagu õhus ja paatide varjud merepõhjas on kenasti näha.

IMGP0598

IMGP0605

Viidad aitavad teekonda planeerida ja lapsed võivad ujuda vähemalt ühe täiskasvanu valve all.

RIMG7470

RIMG7474

Olime ainus purjekas Manihi’l.

IMGP0602

Üsna kai kõrval oli kalapuur.

IMGP0611

Vesi voolas parasjagu laguunist ookeani. Ja päris hoolega.

RIMG7482

Üks Lagoon 380 üritas parasjagu siseneda.

IMGP0641

Kahe mootori möirates see tal ka õnnestus.

IMGP0646

Kalasabadega kaunistatud värav.

IMGP0613

Aiamüüri peal vihma käes kasvama läinud kookospähkel.

RIMG7478

See antenn vist enam kasutuses ei ole.

IMGP0626

Veel paar vaadet külaesisele paadisadamale…

IMGP0651

IMGP0652

…ja meie armsale Trollile.

IMGP0656

Kata sai ka kenasti meie lähedale ankrusse. Hiljem selgus, et see oli liiga kalda lähedale läinud ja ankur jäi korallide vahele kinni. Hetkel seda juttu kirjutades tegeleb selle meeskond ankru vabastamise katsetega. Loodame, et see neil ka õnnestub. Loodetavasti saame oma ankru lihtsamalt üles kui aeg tuleb.

IMGP0663

Noored külatänaval.

IMGP0670

IMGP0676

IMGP0687

RIMG7523

RIMG7534

RIMG7544

Majad on siin, erinevalt Markiisisaartest, enamuses kivist. Võimalik, et ehituspuud ei ole lihtsalt kuskilt võtta.

RIMG7545

IMGP0690

IMGP0691

Majavalvur.

IMGP0700

Siin-seal on näha ka mahajäetud elamisi.

IMGP0701

Lemmikliiklusvahend on kolmerattaline pakikorviga jalgratas.

IMGP0702_1

Motu Tetate

Neljapäeva pealelõunal nihutasime Trolli uude ankrupaika Tetate (või teise allika kohaselt Tetarefa) laiu juurde. Motu (väikesaar) võiks ju eesti keeles laid olla küll. Tetate on osa Manihi atolli saarterõngast.

Samal hommikul jõudis Manihi’le ka meile tuttav Anemos Hugh’i ja Priscilla’ga pardal.

IMGP0704

Nagu karta oli, ankur vabatahtlikult üles ei tulnud. Üritasime ringe üht pidi ja teist pidi, ketti järgi anda ja peale võtta. Sukeldusin korra isegi oludega tutvuma, aga päris 20m sügavusse ka minna ei tahtnud.

RIMG7556_1

Vaatlusel selgus, et kett on korallipea pilusse kinni kiilunud. Lõpuks saime jõu ja mõistuse koostarvitamise läbi oma keti ja ankru siiski üles.

RIMG7558_1

Tetate on kena riba korallikillustikku ja palme. Oli mõnus jälle külakärast eemal olla.

IMGP0711

IMGP0712

Päike loojub…

IMGP0717

…ja tõuseb.

RIMG7635

Hommikune ekspeditsioon laiule. Korallide peal olid uut moodi, sinise lainelise suuga, paari-kolmekümne sendise läbimõõduga karbid.

RIMG7648

Kalad sillerdasid päikesepaistes.

RIMG7642

RIMG7712

RIMG7717

RIMG7716

Amfiibinimene Ruu.

RIMG7727

RIMG7719

RIMG7730

RIMG7735

RIMG7739

Teade merelt, 03.07.16 03:25

Ankrus Apataki atollis motu Rua Vahine juures. Esimene korralik ankrukoht Tuamotudel. Vesi on helesinine ja kristallselge.

Teade merelt, 04.07.16 03:05

Ankrus motu Totoro juures. Endiselt Apataki atollis. Varjuline koht. Palmid, korallid ja väikesed riffihaid.

Teade merelt, 08.07.16 03:43

Oleme Toau atolli Amyot lahes poi otsas. Oleks ankru pannud, aga elu on selleks liiga tihe. Pisikeses lahes oli juba enne meid 2 katat ja 2 ühekerelist.

Teade merelt, 12.07.16 21:33

Ankrus Tahitil Papeete lähedal marina Taina kõrval. Siin paistab jälle WiFi ka levivat. Ehk saab varsti ka mailidele vastata ning pilte üles panna.

Apataki atoll

Asusime teel õhtupoolikul, et rahuliku öise purjeretke järel hommikul juba Apataki atolli külje all olla. Nagu karta oli, ei saanud me ankrut esimesel katsel kätte. Käisin kaks korda sukeldumas, et vaadata kus meie ankur jälle kinni on jäänud ja siis ümber selle korallipea ringi sõites, ketti järgi andes ja õigel hetkel taas sisse võttes õnnestus lõpuks ankur vabaks saada. Lubasin endale taaskord, et olgu see viimane kord nii sügavas vees (18m) ankurdada. Edaspidi olgu ankrukohas põhi näha!

Läpipääsust väljusime punaka õhtupäikese särades. Atollile toodi varusid.

RIMG7750

RIMG7751

Läbipääsukanalis oli väike järsk laine, sest tuul oli vastu hoovust.

RIMG7752

Päikesetõusuks olimegi Apataki lähistel.

IMGP0731

Läbipääsukanalisse sisenesime peaaegu seisva veega – hea ajastus.

Onnid kanali servas.

RIMG7793

Kogu side käib muidugi satikate kaudu.

RIMG7802

RIMG7805

Apataki on suur nagu sisemeri. Vastavalt on suured ka siinsed töölaevad.

RIMG7817

Mingi jõukama kaluri või pärlikasvataja eluruum/võrgukuur.

RIMG7818

Küla juures me seekord ei peatunud, sest siin mõistlikku ankrukohta ei ole.

RIMG7829

Esimene peatus oli hoopis Apataki edelanurgas motu Rua Vahine juures. Leidsime umbes viie meetri sügavuse veega praktiliselt korallivaba liivaplatsi. Suurepärane!

RIMG7841

IMGP0744

IMGP0751

Troll on hakanud jälle “karva” kasvama.

RIMG7842

Viie meetri sügavusel liivapõhjal on kenasti näha meie vari.

RIMG7843

Amfiibruu.

RIMG7845

Ere päike lõi selges vees ka korallid särama.

RIMG7869

RIMG7872

RIMG7918

Need on ka meie viimased veealused pildid (vähemalt mõneks ajaks), sest meie veidi üle aasta vanune “veekindel” Ricoh WG-4 otsustas vett läbi laskma hakata. Pärast ujumist akukambri kaant avades märkasin ehmatusega selle all soolase vee piisku.

Rua Vahine õhtuvalguses.

IMGP0754

Hämarust siinkandis ei ole. Kümme minutit päikseloojangust ja ongi pime.

IMGP0760

IMGP0763

Hommikul sõudsime laidu avastama.

IMGP0777

IMGP0773

 

IMGP0779

Rua Vahine’l on üks elamine. Keegi paistis ka kodus olevat.

IMGP0780

IMGP0785

IMGP0786

IMGP0788

IMGP0795

IMGP0808

IMGP0810

IMGP0829

Eemal paistab järgmine jupp Apataki atolli saarerõngast – Totoro.

IMGP0833

Saatuse hooleks jäänud kookospähkel rannal.

IMGP0834

Tagasivaade küla suunas. Seal sisenesime me atolli.

IMGP0840

IMGP0852

IMGP0867

IMGP0875

Kogu laiu pind on koralliklibust…

IMGP0886

…ja karbitükkidest.

IMGP0890

Lõuna paiku hiivasime ankru ja purjetasime piki korallrahu Totoro suunas.

IMGP0911

Siin oli kaks purjekat juba enne meid ankrus. Puude kohal paistis kümmekond mastitoppi. Siin on võimalik lasta oma purjekas kuivale vedada, et põhjatöid teha või siis mõneks ajaks purjekas maale jätta ja ise vahelduseks koju lennata.

IMGP0951

Siin pidime ankurdama kaldast üsna kaugel, sest kalda pool oli palju peaaegu veepinnani ulatuvaid korallipäid. Vesi oli kenasti läpipaistev ja see mis toimus 12m kaugusel olevas veepõhjas kenasti näha. Valisime endale korallivaba liivase platsi eemal külast ja kärast.

IMGP0956

IMGP0957

See tükk korallipitsi oli lainete poolt kaldale uhutud.

IMGP0969

Üldiselt on maha kukkunud kookospähklite plaan idanema minna.

IMGP0975

Kõigil neil see siiski ei õnnestu, sest ringi luusib hulk kõikvõimalikke ahneid rotte ja krabisid.

IMGP0979

Noor kookos.

IMGP0981

IMGP0982

Meie naabrid.

IMGP0986

Vana tuttav erakvähk. Neid on kõikjal.

IMGP0988

IMGP0989

Eesti lippu ei paistnud olevat. Ei hakanud neile andma ka.

IMGP1002

Kõigi purjetajate sõber, legendaarne pärlifarmer Assam on pensionile jäänud: “Pärlikasvatamine ei tasu ennast enam ära, liiga palju makse”. Tema poeg ja pojapoeg tegelevad nüüd jahtide parandamisega.

IMGP1004

Assami lemmikloom on hai, kes on väga huvitatud igasugu toidujäänustest ning ennast meeleldi sügada laseb.

IMGP1006

On teine ennast siin üsna laiaks söönud.

IMGP1010

IMGP1012

IMGP1014

Metsalagendikul on kuivale tõmmatud mitukümmend jahti.

IMGP1016

IMGP1021

IMGP1020

IMGP1061

Üks huvitav kiire olemisega kata.

IMGP1063

Mõned jahtidest olid korallidel kannatada saanud ja ootasid korralikku parandustööd.

IMGP1029

Läksime saare ookeanipoolset kallast vaatama.

IMGP1031

IMGP1035

Kuigi tõusu ja mõõna vahe pole siin suur (tavaliselt alla meetri) on mõõnaga avanev pilt tõusu ajast üsna erinev.

IMGP1042

IMGP1047

IMGP1058

See erakvähk oli nõus meile oma nägu näitama.

IMGP1071

Aga sellel oli kuhugi kiire.

IMGP1092

Kookospalmide all krõbistasid krabid.

IMGP1072

IMGP1073

See kalameeste raadiopoi vilgutas meile rannale uhutuna tulesid.

IMGP1095

IMGP1101

Siin on katkine võrguparv mis ujuvvõrku pinnal hoiab ja mille asukoha leidmiseks neid poisid kasutatakse.

IMGP1145

IMGP1106

IMGP1109

IMGP1110

Tagasi kodus õhtut nautimas.

IMGP1127

See saar on üle kümne kilomeetri pikk ja vaatamist siin jätkub.

IMGP1130

Mahajäetud pärlifarmi hooned.

IMGP1137

Farmi ümbruses oli pind kaetud noorte pärlikarpide jäänustega.

IMGP1135

Seal kus saar on kitsukene käib tormiga laine üle ning alustaimestikku eriti ei ole.

IMGP1140

Ruu kuul.

IMGP1147

Musta tipulise seljauimega riffihaid pidid  ka ujujate vastu huvi tundma. Siin kütib ta mõnekümnesentimeetrises vees teisi kalu.

IMGP1150_1

Sealsamas kõrval, kivi peal, uudistas elu mingi krabi.

IMGP1154_1

Loomulikult ei puudunud seltskonnast erakvähk.

IMGP1163

Eile sadanud padukas kattis metsaaluse korallpinna kümnesendise veekihiga.

IMGP1169

Apataki’lt lahkusime hommikul, sest teekond Amyot lahte Toau atollil ei olnud pikk.

RIMG7973

Toau atolli Amyot laht

Toau atolli loodeosas on huvitav “vale läbipääs” Amyot. Lähenedes tundub, et siitkaudu saab atolli siseneda, aga kui olla juba kanalis sees, siis selgub, et enam edasi ei pääse – kõikjal on korallrahud. Ankurdamiseks on see väike laht aga suurepärane. Juba aastaid peab siin oma mehega restorani särav Valentina.

RIMG8003

Et pisikesse lahte rohkem jahte mahuks on nad siia pannud kümmekond poid kuhu ka suured katamaraanid kinnituda saavad. 10 dollarit öö eest ei ole liiga palju. Valentinal oli meeles, et mõned aastad tagasi käis siin mingi “ajakirjanikega” eesti katamaraan (Nordea ilmselt).

IMGP1173

Mehed tegelesid uue “paadikuuri” püstitamisega. Kaval, aga äärmiselt lihtne  “rooliratastega” süsteem võimaldab paadi veest vähese vaevaga välja tõsta. Paremal, pisut eemal, paistab restorani kala ja vähihoidla, kalalõks kuhu need elukad ise sisse lähevad ja kust peremees neid külalistele vahetult enne praadimist tooma sumpab.

IMGP1177

Kuna veevahetust korallrahu ei takista, siis on see siin alati kristallselge ja kalarohke. Nii rasvaseid veeelanikke me snorkeldades kuskil varem kohanud ei ole. Hirmus kahju, et me praegu neist vee all pilti teha ei saa. Siin mõned trompetkala maimud resto silla juures.

IMGP1180

Trolli taga paistab läbipääsu takistav korallriff (rohekas-pruunikas).

IMGP1183

Korallimeres on propid kulumaterjal.

IMGP1184

Siin pildil on Troll koos meie naabri Danieli Ovni 43-ga. Daniel on šveitslane kes viimased 25 aastat on purjekas elanud ja on hetkel koos naise Natalie-ga oma kolmandal ümbermaailmareisil. Tiksuvad vaikselt ja kuhugi ei rutta. Danieli sõnade järgi oli tema esimene viie aastane ring liiga kiire, et elu nautida.

IMGP1185

Veel paar pilti paaditõstemehhanismist.

IMGP1189

IMGP1196

Laguunipoolne palmiallee.

IMGP1194

Palmide all kuivavad võrgud.

RIMG8031

Taimedel pole siin kerge.

RIMG8084

IMGP1222

RIMG8092

Kui aga taimed juured korralikult maasse saavad on tulemuseks tõsine padrik.

IMGP1210_1

IMGP1213

Meid saatsid Valentina koerad. Põhiliselt nad siiski hullasid vees ja ajasid madalas kalu taga.

IMGP1202_1

Selline sell siis.

IMGP1212

Ruu ja puu.

IMGP1221

IMGP1224

See pruunikas triip on ainus mis meid siitkaudu laguuni siseneda ei lase.

IMGP1242

RIMG8098

Restorani paadisild.

IMGP1245

Ruu leidis sõbra.

IMGP1251

Öösel tõstis tuule üles ja hakkas sadama. Kuna tuul oli laguuni (ja korallrahu) poolt, siis laine õnneks praktiliselt puudus.

RIMG8121

RIMG8126

RIMG8128

Daniel ja Natalie tulid meile kohvi jooma.

RIMG8137

Olime Valentinaga teinud diili umbes kilose vähi hankimiseks.

RIMG8183

Peremees saadetigi “keldrisse” vähki tooma.

RIMG8180

Kuna kilost ei olnud saime kolm veidi väiksemat. Need said ka kohe salatilihaks keedetud.

RIMG8199

Salat valmis ja külmkapis reisi 401. päeva pidustusteks, läksime veel saarele jalutama.

RIMG8151

Õhtul olid poide otsa lisandunud veel mõned suured katamaraanid.

IMGP1267

Ruu fotojahil.

IMGP1269

Seekord saatis meid vaid üks peni.

IMGP1270

RIMG8215

Atolli ookeanipoolne kallas on oodatult karmim.

IMGP1272

IMGP1275

IMGP1277

Leidsime pilsist veel mõned eesti õlled.

IMGP1283

Kauneid koralle mööda on kohe kahju käia, aga valikut ei ole.

IMGP1286

Veel üks puu.

IMGP1288

Tahiti – Prantsuse Polüneesia keskus

Tahiti ja eeskätt muidugi Papeete on purjetajate kogunemiskoht. Papeete- ja Taina sadamates ning nende läheduses on peatumas sadu jahte. Väiksematest ning väsinumatest kuni hiigelsuurte kõrgläikes Perini Navi-deni. Meie jõudsime, nii nagu planeeritud, Tahiti külje alla varavalges, kuid kulus veel tunde enne kui me vaikses tuules tiksudes ümber saare põhjatipu Marina Taina-st pisut lõuna pool asetseva Taapuna läbipääsuni jõudsime. Nagu kõik “Seltskonnasaared” on ka Tahiti ümbritsetud korallrahuga ja maale pääsemiseks tuleb läbida üks läbipääsukanalitest.

RIMG8262

Tahitist veidi põhja pool paistsid Moorea pilvised tipud.

RIMG8270_1

Vaade Marina Taina-le.

IMGP1304_1

IMGP1308

Taina on kena ja korras. Vabu kaikohti on vähe, aga poikoha üldiselt saab. Meie eelistasime ankurdada ja selleks on ka alati võimalust.

RIMG8287_1

RIMG8288_1

Tainast Papeetesse saab bussiga. Üks ots on umbes poolteist eurot.

See on Papeete raekoda.

RIMG8293_1

Raekoja kõrvale on ehitatud traditsiooniline polüneesia kogunemiskoht. Sellel “rahvamajal” seinu pole ning mõnus tuul puhub vabalt läbi.

RIMG8294_1

See on raekoda tagantpoolt. Nende verandade varjus asuvad igasugu linnaametnike vastuvõturuumid.

RIMG8333

Linna ja sadama vahel on imekena riba parki.

RIMG8297

IMGP1329

IMGP1340

Pargi merepoolses servas on tuliuus Papeete mariina.

IMGP1332

IMGP1344

IMGP1335

See on Polüneesia atollidel tehtud tuumakatsetuste mälestusmärk. Prantslased panid kahel siinsel atollil plahvatama ligi tuhat aatomipommi.

IMGP1334

Võite kodus selle kala nime ütlemist harjutada.

RIMG8391

Linn jätkub mäenõlvadel.

RIMG8393

Ruu ja linn.

RIMG8402

Mina, mahid ja delfiinid.

RIMG8406

Paar kohalikku ka.

RIMG8404

Lihtsalt üks kõrts.

RIMG8407

See gaasihoidla paistab silma oma erilise rohelusega.

IMGP1313_1

Vesi on siin üldiselt kristallpuhas. Siiski lükkas hoovus meist aeg ajalt mööda selliseid orgaanilise sodi parvesid.

IMGP1320

Alustasime kohe ka paaditöödega. Kuna meie juhtmega ankruvintsi pult mis elab koos ankruketiga laeva vöörpiigis oli seest täiesti õõnsaks roostetenud, siis hankisime sadama paadipoest uue, juhtmevaba süsteemi, mille paigaldasime vöörikajuti kappi parematesse tingimustesse. Nüüd saan ma taas paadi vöörist ankrupeli juhtida ega pea käega vehkides rooli taga olevale Ruule peli juhtimiseks märguandeid tegema.

IMGP1325

Meie kõrval oli ankrus Ameerika lipu all purjetav ungarlane.

IMGP1372

Üks omamoodi kata.

IMGP1446

Rannaelu korallrifil.

IMGP1382

Moorea ilma pilvedeta.

IMGP1368

Õhtutuledes Marina Taina.

RIMG8347

IMGP1435

IMGP1440

Järgmisel päeval otsustasime tõsisemalt jalgu sirutada ja läksime kohalikke künkaid uurima.

RIMG8362

RIMG8367

Ühtegi jalutusrada me ei leidnud ja nii me kõndisimegi piki külavaheteid.

IMGP1390

IMGP1398

IMGP1408

IMGP1423

Vaade Tahiitit ümbritsevale korallivööle. Pildil vaskul on Taapuna Pass.

IMGP1409

Kuskil seal all on ka meie Troll. Valge riba moodustab veealusel korallvööl murduv ookeaniummikas. Sealt läbi ei pääse.

IMGP1411

Marina Taina-s kohtasime üle hulga aja taas ühte purjetavat soomlast. Markku on Swan 41-ga teel juba pea kaks aastat. Oma retke alustas ta Kariibidelt ja on nüüd Kap Hoorni kaudu Polüneesiasse jõudnud.

RIMG8411

Tal on meeskonnas Kolumbia päritolu Johan.

RIMG8413

Niisiis, ümber Hoorni on tuldud.

RIMG8416

Teade merelt, 23.07.16 02:49

Ankrus Moorea saarel Cook’i lahes. Vaated on lummavad.

Teade merelt, 27.07.16 03:39

Ankrus Huahinel Fare küla juures. Tuul tembutas ja nii pidimegi enamuse ülesõidust mootorpurjetama, et valges kohale jõuda. WiFi-t siin jälle ei saa.

Teade merelt, 28.07.16 03:28

Ankrus Huahine lõunatipu lähedal. Ilm on pilves ja aeg ajalt sajab. Üritame ikkagi snorkeldama minna. Liivaplaaž on vähem kui saja meetri kaugusel.

Teade merelt, 30.07.16 03:03

Ankrus Raiatea saarel Faaroa lahes. Siin saab jullaga mõne miili jõge pidi ülesvoolu sõita. Lähme vaatama, pidi ilus olema.

Teade merelt, 30.07.16 21:31

Raiatea saare Hotopuu lahes poi otsas. Siin lähedal on kuulus Taputaputea marae mis on väidetavalt tähtsaim religioosne ja kultuuriline koht Polüneesias.

Teade merelt, 31.07.16 21:25

Ankrus Raiateal motu Naonao varjus 2.5m vees. Alla vaadates on liivapõhi silmipimestavalt hele. Naonao ise on küll eravaldus kuid väidetavalt mahajäetud.

Teade merelt, 01.08.16 20:19

Raiateal motu Toamaro kõrval poi otsas. Vett 3m ja päike sillerdab liivapõhjal. Eile nühkisin puhtaks poole laevakerest, täna tuleb teine pool teha

Teade merelt, 04.08.16 03:12

Ankrus Bora-Boral Vaitape küla juures. Ennustus oli tuule suhtes kehv, aga oli kihu Bora-Borale jõuda. Tulimegi kogu tee mootoriga.

Moorea – Tahiti kaunis sõsar

Tahiti võludest ja seltskonnaelust on muidugi raske ennast lahti rebida, aga siis kui Carrefouri supermarketi lettidelt on toiduvarud taas täiendatud ning WiFi levialas koduleht ajakohastatud vedas meid otsekui vägisi paljulubava kuulsusega Moorea poole. Purjetaja jaoks on Moorea põhiliseks atraktsiooniks selle põhjakülje kaks sügavat lahte – Cook ja Opunohu. Opunohu on väidetavalt maalilisem ja metsikum kui asustatum Cooki laht. Ette rutates võime öelda, et meile see nii ei tundunud. Opunohu on hästi turistlik ja kohalik elu tundus seal praktiliselt puuduvat. Peale selle on suuremas osas sellest lahest ankurdamine keelatud ja jahtide parv on üksteise otsas väiksel osal lahesuudmest. Samal ajal käib Cooki lahes täiega kohalik elu (kuigi on ka hotelle) ja ankurdada võib kus iganes. Leidsime omale sügaval lahe tipus mõnusa ankrukoha.

Moorea läheneb.

IMGP1503

Pilv on jäänud mäetipu külge kinni.

IMGP1500

Sõitsime idapoolt ümber Moorea…

IMGP1508

…ja peatselt olimegi Cook-i lahe suudmes.

IMGP1513

Kuhu ka ei vaataks, kõikjal on sakilised ribid ja tipud.

IMGP1518

Meie naabriteks olid üks väike saksa purjekas ning kahe mastiga katamaraan.

IMGP1526

Nagu ikka, enne lõdvalt võtmist tuleb purjedele katted peale panna.

IMGP1519

Ruu oli meile õmmelnud päikesevarju lisa. Panin sinna vajalikud trukid serva.

RIMG8513

Enne õhtut oli täiendatud päikesevari üleval. Siinkandis kulub ära kogu vari mis võtta on, sest päike on karm.

RIMG8516

Org on sügav ja päike kaob peagi mäeribi taha.

RIMG8523

RIMG8524

Hommikul läksime lähedasi künkaid avastama. Külarahvas valmistas pirooge sõiduks ette.

IMGP1535

Minu telefonis oleva kaardi järgi siin teedest ja radadest puudust ei ole. Alustasime paljulubava nimega Ananassiteest mis otse loomulikult läheb üle Ananassikuru.

IMGP1540

IMGP1541

Päästeameti kolm olulist sõidukit.

RIMG8535

Eemal paistis kuulus auguga tipp.

IMGP1546

Meie tee läks ülesmäge ja teeääres olid majad ning aiad.

IMGP1555

Kodule palju kenamat kohta leida on raske.

IMGP1557

IMGP1559

IMGP1565

IMGP1567

Peagi jõudsime ananassipõldude vahele.

RIMG8600

IMGP1570

Ja seal ta ennast peidabki!

IMGP1571

Mõned ananassid olid juba päris kenad kollased.

RIMG8602

Ruu kauneid vilju pildistamas.

IMGP1573

Põllu servas oli ka muid kenasid taimi.

RIMG8614

RIMG8620

Tasapidi muutus tee kitsaks, rohelusse mattunud rajaks.

IMGP1578

IMGP1579

Pole just päris Munamägi, aga tuletame meelde, et ronimine algas merepinnalt.

RIMG8631

Matkasellid Kolme Männi kurul.

RIMG8639

Vaade kurult Cooki lahele…

IMGP1581

…ja kogu orule.

IMGP1591

Näha oli ka kõrvallaht Opunohu.

IMGP1596

Radu läks siia ja sinna ning mets oli paks.

IMGP1599

Juhuslikult sattusime puudest pikitud marae jäänustele.

IMGP1604

IMGP1607

Ruu ja suured puud.

IMGP1611

IMGP1614

See ei ole rabarber.

IMGP1615

Mina ja puu.

RIMG8654

Oleks nagu kääbuseks jäänud.

RIMG8662

Kena väike oja.

RIMG8683

Taas ananassipõldude vahel.

IMGP1618

IMGP1620

Ananassiõis.

RIMG8682

Seda ei näe iga päev, et kukk puu otsas greipfruuti sööb.

IMGP1631

IMGP1632

Ruu kohaliku kombe kohaselt ehituna.

IMGP1633

Troll Cooki lahe turistlikuma osa foonil.

IMGP1635

Õhtul tuli lahele kombineeritud kauba- ja kruiisilaev.

IMGP1636

Järgmisel hommikul tõstsime rattad jullasse, et Mooreale rannateed mööda ring peale teha.

IMGP1644

RIMG8701

Hotellionnid vees.

IMGP1646

Jahid ankrus Opunohu lahes.

RIMG8709

IMGP1648

IMGP1652

RIMG8710

IMGP1655

IMGP1661

IMGP1662

IMGP1664

RIMG8722

Vaade ankrus jahtidele teiseltpoolt Opunohu lahte.

IMGP1665

Hotellionnid mäenõlval.

RIMG8732

IMGP1672

IMGP1679

Ruu Tahiti taustal.

 

IMGP1688

Vaiare marina.

 

IMGP1693

Leidsime siit tuttavliku Amel Euros 39.

RIMG8772

Kena müüriga maja Cooki lahe ääres.

RIMG8794

Veel üks omapärane kivimüür.

RIMG8797

Kohalik supleja Cooki lahe kaldal.

RIMG8816

Majavalvur.

RIMG8818

Maaliline hotell.

IMGP1704

IMGP1707

Üks neist seal on Troll.

IMGP1709

Huahine

Huahine on esimene loogiline stopp liikudes Moorealt Bora-Bora suunas. Lisaks sellele on Huahine suurimas linnas (külas?) Fare-s selle kandi suurim supermarket! Loomulikult ei puudu ka eresinised veed ja palmirannad, nii et põhjenduse siin peatuda leib igaüks. Meiegi alustasime tutvumist Huahine-ga Fares ankrusse heites. Vahemärkusena võib öelda, et hea õnne korral võib Prantsuse Palüneesias ankurdamise asemel ka endale poi leida. Üldiselt nende kasutamise eest raha ei küsita ja kohati, eriti sügavamates kohtades, teeb see elu märksa lihtsamaks.

Huahine tervitas meid vikerkaarega.

IMGP1724

Jäime ankrusse “jahtklubi” lähedale.

IMGP1726

IMGP1727

Kui Kui restoranil on sild jullade jaoks ja mõned poid, siis on selle restorani nimi tavaliselt “jahtklubi”. Mingit jahtklubi tavalises mõttes see ei tähenda.

RIMG8867

Klubi kass.

RIMG8869

Läksime külaeluga tutvuma.

IMGP1736

Mida mereõhk segumasinaga teeb.

IMGP1741

Ja mida teeb palavus koeraga.

IMGP1743

Põhi ei ole Fare all ankurdamiseks hea ja iga aasta triivib paar ankrus olnud jahti kõvemate tuulepuhangutega korallidele. Niisiis, elu on siin karm.

Siin üks hiljutisi õnnetuid korallide külastajaid juba peaaegu parandatuna.

IMGP1749

IMGP1745

Kalale!

IMGP1748

Kirik on otse kaldal.

RIMG8897

Moodsamat sorti piroog.

RIMG8890

Edasi tõukab seda veesõidukit  200 hobust.

RIMG8891

IMGP1761

IMGP1762

Kalastajad.

IMGP1765

Kuna Fares puudus meile sobiv WiFi, siis liikusime siit peatselt edasi Avea lahe suunas.

RIMG8954

Sõit läks Huahinet ümbritseva korallrahu ja saare enda vahelist veevälja mööda. Meri oli sinine ning loodus lopsakas.

RIMG8968

Kohalikud kalamehed viskavad ikka möödudes käe tervituseks püsti. Vastame samaga. Oma paati juhivad nad vöörist, et paremini põhja näha ja korallipeade eest kõrvale põigata. Rooli asemel on see valge pulk.

RIMG8971

Ankrusse jäime kolme meetri sügavusse llivapõhjaga lahte.

RIMG8974

Kaldal oli onnidest hotell.

 

RIMG8985

Kuigi vesi on siin täiesti selge ei ole snorkeldamine huvitav, sest kaladerohke korallrahu on kaugel ja liivapõhjal leidub vaid mingeid hiigeltõukude taolisi elukaid. Läksime hoopis jalutama.

RIMG8988

Majavalvur.

RIMG9002

Piroogi võib ka nii hoida.

RIMG9009

Raiatea

Raiatea ja Tahaa saari ümbritseb ühine korallirõngas ja seetõttu oleks nad nagu üks suur saar. Siinseid saari ümbritseva korallrahu ja saarte endi vaheline veeala on paljudes kohtades laevatatav. Sisenemine sellesse vette käib korallirõngas olevate läbipääsude kaudu. Raiatead ja Tahaad ümbritsevas rahus on neid läbipääse õnneks mitu ja nii võib endale sobiva sisenemisaugu vaadata, mõned päevad rahulikus vees ringi purjetada ning siis mõne teise sobiva augu kaudu taas ookeanile suunduda. Umbes taoline oli ka meie plaan Raiateal.

Sisenesime Iruru läbipääsu kaudu.

RIMG9084

RIMG9087

Sisenemine oli lihtne, sest mõlemal pool auku on väikesed palmidega motud mis paistavad ära juba mitme miili kauguselt.

RIMG9096

Ankrusse jäime Iruru läbipääsu taga avaneva Faaroa lahe tippu.

RIMG9110

RIMG9120

Kuna õhtu oli alles noor otsustasime julla kohe vette lasta ja lahte suubuvat Aoppomau jõge vaatama minna.

RIMG9135

Jõesuue on lai, aga madal. Kohati turritavad jõest välja sajupäevade suurveega allavoolu triivinud puutüved.

RIMG9138

Lisaks on jõevesi kaldamudast pruun nii, et põhi hakkab paistma alles siis kui päramootori vint juba põhjas suristab.

RIMG9143

Tiksusime vaikselt ja nautisime veele ulatuvat lopsakat loodust.

RIMG9160

Üks kohalik tuli allavoolu vastu ja meid nähes hakkas kohe oma piroogi ümber keerama.

RIMG9161

Ütles, et ta on Andre ja et tal on jõekaldal puuviljaaed mida ta meile hea meelega tutvustaks.

RIMG9172

Meile lisandus veel üks paaditäis sakslasi-šveitslasi.

RIMG9184

Siin me olemegi Andre banaanide ja kookospalmide all.

RIMG9189

Meele teeb rõõmsaks see pirakas papaia. Hetkel on see kõlbulik vaid salatiks kuid mõne päeva pärast peaks juba küps magustoidupuuvili olema.

RIMG9191

Aias kasvas ka umbrohtu.

RIMG9193

Andre ja banaanikobar.

RIMG9208

Pärast aiakülastust sõitsime veel piki jõge ülesvoolu. Ühe käänaku taga sattusime kokku selle idüllilise paatkonnaga.

RIMG9232

Jõeveel ujusid hibiskuseõied.

RIMG9233

Kohati kaardusid puuvõrad üle kitsaks jäänud jõe.

RIMG9259

Saime Andrelt kaasa joogi ja söögipoolist.

RIMG9268

Need banaanid hakkasid valmima kahe päeva pärast.

RIMG9269

Meile jätkub neist tükiks ajaks.

RIMG9318

Järgmisel hommikul liikusime mõned miilid lõuna poole Hotopuu lahte.

RIMG9316

Lahesuudmes oli keegi eraldiseisvale korallrahule maja ehitanud.

IMGP1777_1

Vee värvi järgi on ilusti näha miks see poi just seal on. Laguunis on punased poid saare pool ja rohelised saart ümbritseva korallrahu pool.

IMGP1784

Jäime ankrusse Teavamoa läbipääsu vastas olevas Hotopuu lahes, sest siit lühikese jalutuskäigu kaugusel asub Polüneesia tähtsaim ja suurim Taputapuatea marae. Põhimõtteliselt oleks sobinud ka kõrvallaht Opoa, aga seal oli juba enne meid mitu purjekat ankrus ja poi otsas ning kõvasti muudki turistikisa ja -kära.

Aerutasime kaldale…

RIMG9355

…ning panime paadi posti külge ketti. Ma ei usu küll, et keegi meie kulunut jullat väga himustaks, aga selle kaotsiminekuga me ka riskida ei saa. Tagasi tulles selgus, et olin sellist lukku kasutanud mille võtit meil kaasas ei olnud. Ruu soostus paati ujuma ning õige võtme tooma. Ta on meil tõeline ujur.

RIMG9357

Siin lahes oli peale meie ankrus veel vaid kaks inimtühja kohalikku purjekat.

RIMG9358

Palmid rannatee ääres.

IMGP1789

IMGP1793

Taputapuatea marae on tõesti muljetavaldav koht. Suur kaldapealne ala on kaetud kivisillutise ja -müüridega.

IMGP1795

IMGP1798

See on unu.

RIMG9395

Karpidega kaunistatud laavatükk.

IMGP1800

IMGP1802

RIMG9410

See marae asub otse Teavamoa läbipääsu vastas ning oli mõeldud siitkaudu sisenevate külaliste vastuvõtu ja kogunemiskohaks.

IMGP1812

IMGP1815

IMGP1817

RIMG9426

IMGP1822

IMGP1829

IMGP1832

Põhiobjekt külastatud, vaatasime veel niisama läheduses ringi.

IMGP1838

Puhkevõimalus igale maitsele.

IMGP1839

Pilt kellegi majaesisest.

IMGP1842

Üks tõsiselt kõhn koer. Tõenäoliselt taimetoiduline.

IMGP1850

IMGP1852

Üks traktor enam palju “rohelisem” olla ei saa.

IMGP1855

Veel mõned teeäärsed õied.

RIMG9444

RIMG9459

RIMG9460

Järgmisel päeval liikusime taas piki saare kallast edasi lõuna poole.

IMGP1859

Ankrusse jäime saare lõunatipu lähedal motu Naonao kõrval. Vesi meie all on ainult kaks meetrit sügav. Veidi eemal, tumesinisel alal, on vett üle kolmekümne meetri.

IMGP1865

Päiksepaiste vaheldus vihmahoogudega.

IMGP1868

Kasutasin ära vaba aega ning nühkisin “habemest” puhtaks poole paadi põhjast. Rohkem ühel päeval ei jaksa.

Järgmisel päeval rühkisime taas edasi, nüüd juba põhja poole.

IMGP1890

Toamaro motu kõrval poi otsas. Vett kolm meetrit. Korallivaba liivalagendik on nii suur, et ankurdama mahuks veel mitu purjekat.

IMGP1919

RIMG9515_1

Korra, kui ma parasjagu paadipõhja teist pool nühkisin, käis mind uudistamas pirakas stingray. Kahjuks pole meil hetkel veealuse pildistamise võimalust. Põhjaelu on siin ka kokpitist kenasti vaadeldav. See mürgiste ogadega kala on pildistatud purjekast, läbi veepinna.

RIMG9529_1

Päiksepaiste vaheldus taas vihmahoogudega.

IMGP1921

Vahel on hea niisama istuda, kohvi või teed limpsida ning pilvi lugeda.

RIMG9509_1

 

RIMG9543

Palmid motu Toamarol.

IMGP1928

IMGP1945

Mõnekümne sentimeetrine vesi motu ümber.

IMGP1950

Meie viimane õhtu Raiateal osutus eriti kauniks.

IMGP1965

IMGP1972

IMGP1975

IMGP1980

IMGP1983

IMGP1985

Bora-Bora – helesinine unistus

Meie viimaseks stopiks Prantsuse Polüneesias oli planeeritud Bora-Bora. Juba see nimi tõstab silme ette kujutluspildi erksinistest vetest, kõrguvatest kaljutippudest ja kuldkollastest palmirandadest – tõeline troopiline paradiis. Ja seda ta ka on, kuigi ehk mitte oluliselt erinev teistest “seltskonnasaartest” ja ehk vähemgi eksootiline ning naturaalne kui Tuamotu atollid või Markiisid.

Bora-Bora kaunis profiil paistab ära juba naabersaarele Raiateale. Lähenedes lisandub veel emotsiooni tugevdavaid detaile.

IMGP2005_1

IMGP2009_1

Bora-Borat ümbritsevas korallirõngas on ainult üks, Teavanui läbipääs.

IMGP2021_1

Oleme praeguseks juba harjunud korallide vahel seiklema, samuti on veeteed siin korralikult tähistatud nii, et stressi ei ole. Silmad tuleb siiski lahti hoida ja parem kui polariseerivate klaasidega prillid ees on.

IMGP2030_1

Vaitape, Bora-Bora suurima asustatud koha, reidil oli ka meile juba tuttav mastidega kruiisilaev.

IMGP2035

Õhtul rullis selle meeskond purjed osaliselt lahti ja süütas hulgaliselt tulesid, lihtsalt ilu pärast

RIMG9553

Jälle üks “jahtklubi”.

IMGP2039

Vaitape ise näeb üsna maalähedane välja.

IMGP2046

Üle poole poodidest müüvad pärleid. Pärlilett oli isegi Super U supermarketis.

IMGP2056

See jahtklubi oma nimes kasutav restoran asub Vaitapest veidi põhja pool.

IMGP2068

Sinavad veed, palmirannad ja kaljused mäed…

IMGP2073

IMGP2075

IMGP2080

IMGP2081

Ühtegi jalutus- või matkarada meil identifitseerida ei õnnestunud. Turistiinfost öeldi, et võtke giid. Tuletab kangesti Kariibi banaanivabariike meelde. Kõrvalteed viivad majade hoovidesse. Parema vaate saamiseks on need kasutatavad, aga kuhugi edasi nende kaudu ei pääse.

IMGP2088

RIMG9603

Tegime ka sellele saarele jalgratastega ringi peale ja nautisime avanevaid vaateid.

IMGP2097

IMGP2098

IMGP2113

IMGP2119

Ühel puhkepeatusel tegime mõne pildi suplevatest lastest. Selle peale ronisid nad veest ja üritasid meiega juttu teha.

IMGP2137

Oli selline lõbus kamp.

RIMG9671

IMGP2139